Založ si blog

Američania áno, My nie? Miško, nelakuj!

Miško Havran, to Ti je tak. Pred rokmi, keď ešte nepanovala »móda« korektnosti, Chicago University vykonali dôkladný prieskum verejnej mienky v 34 štátoch sveta, aby zistili mieru patriotizmu a vlastenectva.

Ale Ty, údajný teológ (ten, kto sa vedecky venuje teológii, čo nie je Tvoj súčasný problém), tvrdíš: „Prípad hokejky na dresoch hokejistov alebo formulácia o tom, že štátny znak má byť na oblečení športovcov vizuálne nadradený logám sponzorov a podobne, je z kategórie vnímania štátu ako súboru farieb, vzorov a tvarov, symbolizujúcich isté mytologické a kolektívne identifikačné prvky.“

Nenachádzam trefný výraz na tieto zavádzania! – Blufy? Bludy? Mámenia? Fikcie?

Občas sledujem nemenovaný tv-kanál s dokumentárnymi a vzdelávacími filmami, ale občas sa to dá vidieť aj v bežných klasických filmoch Made in Hollywood – nie je žiadna výnimka či zvláštnosť, ak pred domom alebo na dome vlaje americká zástava, občania USA majú na límci odznak s americkou vlajkou – a čuduj sa svete, nikto to nenazýva nacizmom, nacionalizmom, príklonom k šovinistickému manierizmu, ba ak by sme chceli nájsť kohosi z občanov USA, ktorí by to nazývali mytologickým či kolektivistickým poblúznením, extrémne dlho by sme museli hľadať.

Moderné vlastenectvo/patriotizmus je – podľa chicagských výskumníkov – založené na úspechoch v ekonomike a aj vo vede, v technike, ale (pochopiteľne) aj na výsledkoch v umení alebo remeslách, folklóre, na fungovaní modernej spoločnosti a nehodno zabúdať aj na toleranciu (normálnu, primeranú, a nie prikázanú či vynútenú).

Oživeniu patriotizmu v Nemecku pomohol aj ich úspech vo futbale. A v rôznych iných sférach športu. Podobne aj iné štáty a ich obyvatelia – ak niečo ide, tak to ide – ale to je zjednodušený výrok, ktorý môže niekomu prekážať.

Česi sú väčšími vlastencami ako Slováci alebo Poliaci (podľa spomenutého výskumu). Prieskum verejnej mienky v 34 štátoch sveta odhalil, že my Slováci, ale aj Česi – obsadili v rebríčku patriotizmu – žiaľ – spodné priečky. Na prvom mieste sa umiestnili Američania, nasledovaní Írmi a Venezuelčanmi. Vo výskume ľudia hodnotili, ako sú pyšní na svoju krajinu v 10 rôznych oblastiach – napríklad na politický vplyv, demokraciu, ekonomické úspechy, šport a históriu, ale aj práva menšín.

Drahý Michal Havran ml.! Nezávidím Ti Tvoju povinnosť kritizovať za každú cenu a zároveň na objednávku – lebo asi je to súčasť »zamestnania« a to som tak šeligovsky slušný, že ani Igorko by nemohol povedať ani Ň…

Drahý pán Michal Havran ml., ktorý používa nálepku „(vraj)teológ“ – dokázal by si mi teologicky či spisovateľsky vysvetliť MYŠLIENKY pani šéfredaktorky smE Beaty Balogovej, keď sa verejnosti pýtala: „Čo s mafiánskymi praktikami Fica?“ Tak Boli dokázané? Ukončil sa nejaký súdny proces, ktorý som nezachytil? Čo na to akože-teológ?

Pani Balogová pokračovala: „Robert Fico vydieral prezidenta tejto krajiny. Nevydieral prvý raz. Ale dúfajme, že posledný. Operuje na úrovni Mariana Kočnera. Bez zábran a bez hanby. Predviedol dokonalú ukážku mafiánskeho štátu. Kým budeš súčinný a pracuješ pre vládnuci klan, máš ochranu.“ Čo na to hovorí teológia? Alebo čo na to teológia pána Michala Havrana? Je to v súlade s bibliou? Je to v súlade s morálkou?

Sú obvinenia, ktoré sa udiali na stránkach, kam píše pán Michal Havran ml., sú v súlade s univerzálnou morálkou?

Vie pán Michal Havran ml., čo je to univerzálna morálka?

Vráťme sa k pojmom vlastenectvo a patriotizmus, ktorý je tak prirodzený v USA, vzore pre mnohých VRAJ intelektuálov, ktorí sú milovníkmi aj denníka Sme:

Analýza chicagských univerzitných odborníkov sa zamerala najmä na európske štáty a niekoľko krajín Južnej + Severnej Ameriky, ale aj Ázie. Vyššia miera patriotizmu je zreteľná v krajinách, ktoré boli kolóniami alebo nedávno vznikli. Západoeurópske a východoázijské štáty sa umiestnili skôr v strede rebríčka. Bývalé štáty socialistického bloku, naopak, na konci, pretože stále bojujú s hľadaním novej národnej identity. Najlepšie z nich je na tom Maďarsko. Slováci najviac oceňujú na svojej vlasti históriu a armádu, najmenej politický vplyv svojej krajiny, demokraciu, vedu (keď čítajú denník Sme a N-ko, tak sa niet čo čudovať!).

Víťazní Američania si najviac vážia politický a mocenský vplyv Spojených štátov. Zatiaľ čo obyvatelia USA sa umiestnili na prvom mieste v 5 z desiatich kategórií (politický vplyv, ekonomika, veda, armáda, demokracia), Venezuelčania zvíťazili v štyroch…

Na ostatných majstrovstvách v hokeji, nech boli kdekoľvek, nikdy som nevidel, že by si Američania, Švédi, Česi, Francúzi, Maďari atď atď – dovolili meniť, zosmiešňovať a inak haniť znak ich štátu – to skôr nejaké úlety v časoch voľna, ak im bulvárni novinári nesedeli za chrbtom…

Od nich to nie je blamáž?!

Pán Michal Havran ml. tvrdí: „Už teraz je to blamáž. Politici nie sú heraldikmi ani dizajnérmi“, ale ktosi píše Michalovi Havranovi, že je teológ – a to nie je blamáž?

Byť teológom – to znamená „ten, ktorý sa aktívne zaoberá teológiou“, a nie „niekto, kto dokončil štúdium teológie“, ba ani nie „ten, ktorý urobil všetky skúšky“ – to je ako byť učiteľom, byť vychovávateľom, byť rodičom (A PODOBNE), čiže niečo/niekto FURT a stále – nie že som dostal nálepku a howgh! Alias – ja mám vymaľované a som navždy TO/TEN…

Nakoľko predpokladom je, že pán Michal Havran mladší je buď »protestantským« alebo »katolíckym« kresťanom, tak podľa môjho prísneho dojmu/pocitu – KTOSI tu je v rozpore s onou univerzálnou morálkou.

  Čo je americké, je v pohode, čo je slovenské, to je nacionalistické? Nacistické? Choré? To je postoj pána Michala Havrana mladšieho?

Nejde predsa len o klam a zavádzanie? Nie je to proti Božej vôli, ktorá (ako tvrdí biblia) prezrádza, že Pán Boh nenávidí pretvárku, lož, faloš???

   Ako sa teda pozerať na to, čo vyvádza denník SME, šéfka SME a redaktori SME, ale aj pán Michal Havran mladší?!

Sociológov z chicagskej univerzity zaujalo aj Nemecko (to Nemecko, ktoré sa dlhé roky bičovalo za svoju vinu za druhú svetovú vojnu a holokaust!). Rozdelili ho na dve časti – východ (bývalá NDR) a západ (bývalá NSR). Nemecké médiá označujú oživenie národnej hrdosti ako „nové vlastenectvo“.

Nezvyčajný jav sprevádza aj futbalovú horúčku, keď sú majstrovská sveta vo futbale alebo Liga Majstrov a podobne…

Intelektuálov, politikov, historikov – nárast vlastenectva teší a považujú ho za určité ozdravenie štátu Nemecko. Nemci sú hrdí na svoje ekonomické, športové a technické úspechy. Ale to je vlastne v poriadku, prečo nie? Ak by mali v Nemecku pána Michala Havrana mladšieho a on by tam napísal to, čo tvrdil v denníku SME – do kedy by zostal redaktorom tak enormne čítaného denníka? Koľko by to bolo? (Hodín? Dní? Sekúnd?)

Prvý raz od druhej svetovej vojny sa Nemci otvorene hlásia k „národu“ (ak to robia Slováci, tak »kvalitný« spisovateľ a redaktor denníka SME tvrdí, že sme akýsi čudní a na vine je Danko alebo Fico alebo medveď). Zástavy vejú na domoch, zborovo sa spieva hymna a dokonca torty sú ozdobené čierno-červeno-zlatými vlajočkami.

Niečo také zažilo Nemecko naposledy v roku 1914.

„Nové vlastenectvo“ však nemá nič spoločné s tým „starým“. Je postavené na úspechoch a tolerancii, a nie na závisti a nenávisti. Zároveň východ Nemecka sa stále cíti menejcenný a ešte si úplne nezvykol na zjednotené Nemecko.

„Rebríček“ štátov – patriotizmus:

1. USA 
2. Venezuela ((áno, tá Venezuela, ktorá v aktuálnej súčasnosti trpí, ale v čase prieskumu…)
3. Írsko
4. Južná Afrika
5. Austrália
6. Kanada 
7. Filipíny
8. Rakúsko
9. Nový Zéland
10. Chile
11. Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska
12. Štát Izrael
13. Uruguaj
14. Fínsko
15. Španielsko
16. Dánsko
17. Švajčiarsko
18. Japonsko
19. Francúzsko
20. Portugalsko
21. Maďarsko (?)
22. Bulharsko
23. Nórsko
24. Rusko
25. Švédsko
26. Slovinsko
27. Nemecko(západ)
28. Česko
29. Taiwan
30. Lotyšsko
31. Južná Kórea
32. Slovensko ((???)) tretie odspodu!
33. Poľsko
34. Nemecko(východ)

*

Jn 13, 34-35: „Nové prikázanie vám dávam, aby ste sa milovali navzájom. Aby ste sa aj vy vzájomne milovali, ako som ja miloval vás. Podľa toho spoznajú všetci, že ste moji učeníci, ak sa budete navzájom milovať.“ – – – Ale kto ho vie, možno podľa pána Michala Havrana mladšieho a denníka SME – možno oni navrhujú „najprv =ICH= odstráň či inak eliminuj a čo zvýši, to bude =naše= – až to bude hodné lásky“???

(Kniha Sirachovcova 10, 10: „Niet väčšej neprávosti nad lásku k peniazom, lebo taký má aj svoju dušu na predaj a zaživa vyvrhuje svoje vnútornosti.“ – že by toto bolo myslené na všetkých tých, ktorí niečo/čokoľvek robia/činia len pre lásku k peniazom???)

(„Kto bráni vlasť s nemenším úsilím, aj keď má pred očami nenávisť, smrť, trest, ten musí byť pokladaný za ozajstného muža.“ – CICERO Marcus Tullius)

Zdroj pôvodnej info: https://komentare.sme.sk/c/22096004/o-hymnach-a-hokejkach.html

 

Kto chce žiť vo svete Igora M?

13.09.2019

Údajne spúšťačom amorálneho útoku poslanca a lídra OĽaNO na predsedu parlamentu bola Dankova veta: „Slovensko by sa nemalo báť požičať si niekoľko miliárd na kapitálovom trhu a rozbehnúť viac »

Že by už tretí pokus ako sa samozničiť?

11.09.2019

Niektoré nemenované denníky, niektorí nepomenovaní nespokojenci z bizniskruhov či zahraničia, jemne neschopná a rozhádzaná opozícia (?) – títo všetci sa za dlhé obdobie snažili, snažia viac »

Oklamali Pellegriniho alebo klame on nás?

08.09.2019

V nedeľnej tatrojke ´V politike´ prejavil premiér odsúdenie, ale ako divák, ktorý sleduje tlačovky, mám pocit, že buď nedával pozor, niekto ho zavádzal, prípadne si prihrieva polievočku. viac »

bravčové mäso, supermarket, mäsiar, obchod, nákup

Slováci prejedli za miliardu eur viac cudzích potravín ako domácich

15.09.2019 13:08

Záporné saldo zahraničného obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami už v prvom polroku dosiahlo 906,5 milióna eur.

danko,

Danko: Budeme bojovať, aby sme zostavili vládu, ktorá zastaví PS

15.09.2019 12:50

Danko si myslí, že prieskumy klamú. "Ak má Drucker sedem percent, zajtra to zabalím," povedal

elektrina, ceny, energie, elektrický prúd

Cena elektriny opäť stúpa, aj pre obavy o jadrové zdroje

15.09.2019 11:44

Ceny elektriny na svetových trhoch začali znova rásť. Elektrina zažila počas týždňa na burze EEX najväčšie výkyvy v obchodovaní od mája.

Tunisko, prezidentské voľby

V Tunisku sa začali prezidentské voľby, považované za dôležité pre demokraciu

15.09.2019 11:24

O priazeň približne siedmich miliónov voličov sa uchádza 26 kandidátov.