Založ si blog

Američania áno, My nie? Miško, nelakuj!

Miško Havran, to Ti je tak. Pred rokmi, keď ešte nepanovala »móda« korektnosti, Chicago University vykonali dôkladný prieskum verejnej mienky v 34 štátoch sveta, aby zistili mieru patriotizmu a vlastenectva.

Ale Ty, údajný teológ (ten, kto sa vedecky venuje teológii, čo nie je Tvoj súčasný problém), tvrdíš: „Prípad hokejky na dresoch hokejistov alebo formulácia o tom, že štátny znak má byť na oblečení športovcov vizuálne nadradený logám sponzorov a podobne, je z kategórie vnímania štátu ako súboru farieb, vzorov a tvarov, symbolizujúcich isté mytologické a kolektívne identifikačné prvky.“

Nenachádzam trefný výraz na tieto zavádzania! – Blufy? Bludy? Mámenia? Fikcie?

Občas sledujem nemenovaný tv-kanál s dokumentárnymi a vzdelávacími filmami, ale občas sa to dá vidieť aj v bežných klasických filmoch Made in Hollywood – nie je žiadna výnimka či zvláštnosť, ak pred domom alebo na dome vlaje americká zástava, občania USA majú na límci odznak s americkou vlajkou – a čuduj sa svete, nikto to nenazýva nacizmom, nacionalizmom, príklonom k šovinistickému manierizmu, ba ak by sme chceli nájsť kohosi z občanov USA, ktorí by to nazývali mytologickým či kolektivistickým poblúznením, extrémne dlho by sme museli hľadať.

Moderné vlastenectvo/patriotizmus je – podľa chicagských výskumníkov – založené na úspechoch v ekonomike a aj vo vede, v technike, ale (pochopiteľne) aj na výsledkoch v umení alebo remeslách, folklóre, na fungovaní modernej spoločnosti a nehodno zabúdať aj na toleranciu (normálnu, primeranú, a nie prikázanú či vynútenú).

Oživeniu patriotizmu v Nemecku pomohol aj ich úspech vo futbale. A v rôznych iných sférach športu. Podobne aj iné štáty a ich obyvatelia – ak niečo ide, tak to ide – ale to je zjednodušený výrok, ktorý môže niekomu prekážať.

Česi sú väčšími vlastencami ako Slováci alebo Poliaci (podľa spomenutého výskumu). Prieskum verejnej mienky v 34 štátoch sveta odhalil, že my Slováci, ale aj Česi – obsadili v rebríčku patriotizmu – žiaľ – spodné priečky. Na prvom mieste sa umiestnili Američania, nasledovaní Írmi a Venezuelčanmi. Vo výskume ľudia hodnotili, ako sú pyšní na svoju krajinu v 10 rôznych oblastiach – napríklad na politický vplyv, demokraciu, ekonomické úspechy, šport a históriu, ale aj práva menšín.

Drahý Michal Havran ml.! Nezávidím Ti Tvoju povinnosť kritizovať za každú cenu a zároveň na objednávku – lebo asi je to súčasť »zamestnania« a to som tak šeligovsky slušný, že ani Igorko by nemohol povedať ani Ň…

Drahý pán Michal Havran ml., ktorý používa nálepku „(vraj)teológ“ – dokázal by si mi teologicky či spisovateľsky vysvetliť MYŠLIENKY pani šéfredaktorky smE Beaty Balogovej, keď sa verejnosti pýtala: „Čo s mafiánskymi praktikami Fica?“ Tak Boli dokázané? Ukončil sa nejaký súdny proces, ktorý som nezachytil? Čo na to akože-teológ?

Pani Balogová pokračovala: „Robert Fico vydieral prezidenta tejto krajiny. Nevydieral prvý raz. Ale dúfajme, že posledný. Operuje na úrovni Mariana Kočnera. Bez zábran a bez hanby. Predviedol dokonalú ukážku mafiánskeho štátu. Kým budeš súčinný a pracuješ pre vládnuci klan, máš ochranu.“ Čo na to hovorí teológia? Alebo čo na to teológia pána Michala Havrana? Je to v súlade s bibliou? Je to v súlade s morálkou?

Sú obvinenia, ktoré sa udiali na stránkach, kam píše pán Michal Havran ml., sú v súlade s univerzálnou morálkou?

Vie pán Michal Havran ml., čo je to univerzálna morálka?

Vráťme sa k pojmom vlastenectvo a patriotizmus, ktorý je tak prirodzený v USA, vzore pre mnohých VRAJ intelektuálov, ktorí sú milovníkmi aj denníka Sme:

Analýza chicagských univerzitných odborníkov sa zamerala najmä na európske štáty a niekoľko krajín Južnej + Severnej Ameriky, ale aj Ázie. Vyššia miera patriotizmu je zreteľná v krajinách, ktoré boli kolóniami alebo nedávno vznikli. Západoeurópske a východoázijské štáty sa umiestnili skôr v strede rebríčka. Bývalé štáty socialistického bloku, naopak, na konci, pretože stále bojujú s hľadaním novej národnej identity. Najlepšie z nich je na tom Maďarsko. Slováci najviac oceňujú na svojej vlasti históriu a armádu, najmenej politický vplyv svojej krajiny, demokraciu, vedu (keď čítajú denník Sme a N-ko, tak sa niet čo čudovať!).

Víťazní Američania si najviac vážia politický a mocenský vplyv Spojených štátov. Zatiaľ čo obyvatelia USA sa umiestnili na prvom mieste v 5 z desiatich kategórií (politický vplyv, ekonomika, veda, armáda, demokracia), Venezuelčania zvíťazili v štyroch…

Na ostatných majstrovstvách v hokeji, nech boli kdekoľvek, nikdy som nevidel, že by si Američania, Švédi, Česi, Francúzi, Maďari atď atď – dovolili meniť, zosmiešňovať a inak haniť znak ich štátu – to skôr nejaké úlety v časoch voľna, ak im bulvárni novinári nesedeli za chrbtom…

Od nich to nie je blamáž?!

Pán Michal Havran ml. tvrdí: „Už teraz je to blamáž. Politici nie sú heraldikmi ani dizajnérmi“, ale ktosi píše Michalovi Havranovi, že je teológ – a to nie je blamáž?

Byť teológom – to znamená „ten, ktorý sa aktívne zaoberá teológiou“, a nie „niekto, kto dokončil štúdium teológie“, ba ani nie „ten, ktorý urobil všetky skúšky“ – to je ako byť učiteľom, byť vychovávateľom, byť rodičom (A PODOBNE), čiže niečo/niekto FURT a stále – nie že som dostal nálepku a howgh! Alias – ja mám vymaľované a som navždy TO/TEN…

Nakoľko predpokladom je, že pán Michal Havran mladší je buď »protestantským« alebo »katolíckym« kresťanom, tak podľa môjho prísneho dojmu/pocitu – KTOSI tu je v rozpore s onou univerzálnou morálkou.

  Čo je americké, je v pohode, čo je slovenské, to je nacionalistické? Nacistické? Choré? To je postoj pána Michala Havrana mladšieho?

Nejde predsa len o klam a zavádzanie? Nie je to proti Božej vôli, ktorá (ako tvrdí biblia) prezrádza, že Pán Boh nenávidí pretvárku, lož, faloš???

   Ako sa teda pozerať na to, čo vyvádza denník SME, šéfka SME a redaktori SME, ale aj pán Michal Havran mladší?!

Sociológov z chicagskej univerzity zaujalo aj Nemecko (to Nemecko, ktoré sa dlhé roky bičovalo za svoju vinu za druhú svetovú vojnu a holokaust!). Rozdelili ho na dve časti – východ (bývalá NDR) a západ (bývalá NSR). Nemecké médiá označujú oživenie národnej hrdosti ako „nové vlastenectvo“.

Nezvyčajný jav sprevádza aj futbalovú horúčku, keď sú majstrovská sveta vo futbale alebo Liga Majstrov a podobne…

Intelektuálov, politikov, historikov – nárast vlastenectva teší a považujú ho za určité ozdravenie štátu Nemecko. Nemci sú hrdí na svoje ekonomické, športové a technické úspechy. Ale to je vlastne v poriadku, prečo nie? Ak by mali v Nemecku pána Michala Havrana mladšieho a on by tam napísal to, čo tvrdil v denníku SME – do kedy by zostal redaktorom tak enormne čítaného denníka? Koľko by to bolo? (Hodín? Dní? Sekúnd?)

Prvý raz od druhej svetovej vojny sa Nemci otvorene hlásia k „národu“ (ak to robia Slováci, tak »kvalitný« spisovateľ a redaktor denníka SME tvrdí, že sme akýsi čudní a na vine je Danko alebo Fico alebo medveď). Zástavy vejú na domoch, zborovo sa spieva hymna a dokonca torty sú ozdobené čierno-červeno-zlatými vlajočkami.

Niečo také zažilo Nemecko naposledy v roku 1914.

„Nové vlastenectvo“ však nemá nič spoločné s tým „starým“. Je postavené na úspechoch a tolerancii, a nie na závisti a nenávisti. Zároveň východ Nemecka sa stále cíti menejcenný a ešte si úplne nezvykol na zjednotené Nemecko.

„Rebríček“ štátov – patriotizmus:

1. USA 
2. Venezuela ((áno, tá Venezuela, ktorá v aktuálnej súčasnosti trpí, ale v čase prieskumu…)
3. Írsko
4. Južná Afrika
5. Austrália
6. Kanada 
7. Filipíny
8. Rakúsko
9. Nový Zéland
10. Chile
11. Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska
12. Štát Izrael
13. Uruguaj
14. Fínsko
15. Španielsko
16. Dánsko
17. Švajčiarsko
18. Japonsko
19. Francúzsko
20. Portugalsko
21. Maďarsko (?)
22. Bulharsko
23. Nórsko
24. Rusko
25. Švédsko
26. Slovinsko
27. Nemecko(západ)
28. Česko
29. Taiwan
30. Lotyšsko
31. Južná Kórea
32. Slovensko ((???)) tretie odspodu!
33. Poľsko
34. Nemecko(východ)

*

Jn 13, 34-35: „Nové prikázanie vám dávam, aby ste sa milovali navzájom. Aby ste sa aj vy vzájomne milovali, ako som ja miloval vás. Podľa toho spoznajú všetci, že ste moji učeníci, ak sa budete navzájom milovať.“ – – – Ale kto ho vie, možno podľa pána Michala Havrana mladšieho a denníka SME – možno oni navrhujú „najprv =ICH= odstráň či inak eliminuj a čo zvýši, to bude =naše= – až to bude hodné lásky“???

(Kniha Sirachovcova 10, 10: „Niet väčšej neprávosti nad lásku k peniazom, lebo taký má aj svoju dušu na predaj a zaživa vyvrhuje svoje vnútornosti.“ – že by toto bolo myslené na všetkých tých, ktorí niečo/čokoľvek robia/činia len pre lásku k peniazom???)

(„Kto bráni vlasť s nemenším úsilím, aj keď má pred očami nenávisť, smrť, trest, ten musí byť pokladaný za ozajstného muža.“ – CICERO Marcus Tullius)

Zdroj pôvodnej info: https://komentare.sme.sk/c/22096004/o-hymnach-a-hokejkach.html

 

Minirekapitulácia o slovenských boľševikoch vraj demokratickej opozície

26.01.2020

Najprv trochu teórie, nech sa vyhneme nejasnostiam. Boľševizmus je spoločenstvo ľudí, snažiacich sa vo svojej činnosti prejaviť strategické záujmy (údajnej) väčšiny, nezávisle od toho, viac »

Kompliment? Keď já ti nevím Karle!

24.01.2020

A vrabce čvirikajú, že tu máme medzinárodný Deň komplimentov, ktorý údajne vznikol v roku 1998 na základe iniciatívy Američaniek Kathy Chamberlin(ovej) z Hopkintonu v štáte New Hampshire viac »

Boris Strugackij a môj list mu do nebíčka

22.01.2020

(´fašizmus?´) meniny Zora, 25. tevet 5780, Slnko vyšlo 07:16 a zapadlo 16:24, v katolíckom kalendári si pripomínam mučeníka Vincenta a grékokatolíci Timoteja aj Anastáza Perzského. "Tak ako viac »

Rakety / Izrael /

Americkú ambasádu v irackom Bagdade zasiahli rakety

26.01.2020 22:30

S odvolaním sa na zdroj z prostredia irackých bezpečnostných síl o tom informovala agentúra AFP.

Auschwitz-Birkenau / holokaust / vyhladzovací tábor / Židia /

Holandský premiér sa ospravedlnil za vojnovú perzekúciu židov

26.01.2020 21:01

Mark Rutte sa takto vyjadril v prejave, ktorý predniesol na spomienkovom podujatí na obete holokaustu v Amsterdame.

Andrej Babiš, Monika Babišová

Babiš na Hrad? Čo si o tom myslí český premiér?

26.01.2020 20:20

„Chcem Českú republiku posunúť na špičku Európy. Máme jasné výsledky, a preto nám ľudia veria," povedal český premiér v exkluzívnom rozhovore pre Pravdu.

Nemecko, vojak, vojaci, armáda

Viac ako 500 vojakov Bundeswehru podozrievajú z pravicového extrémizmu

26.01.2020 19:43

Zhruba dve desiatky takýchto prípadov sa pritom vyšetrujú i v najelitnejšej jednotke Bundeswehru: v špeciálnom komande KSK (Kommando Spezialkräfte).