Založ si blog

kolosálne zavádzajúca fikcia na smiech aj zaplakanie

Za celý život som počul alebo čítal toľko hoaxov, výmyslov, fake news, fantázií, že ak by som si robil zoznam, musel by som použiť hrubý zošit a šlo by zaiste o stovky až tisíce zákerne vymýšľaných fikcií, a to s cieľom ublížiť.

Pár náhodných ukážok všakovakých hoaxálnych výmyslov Minulosti:

Napríklad – séria fotografií, urobených v rokoch 1917 až 1921, kde sú zachytené dievčatá vo veku od 10 do 16 rokov. Fotografie mali byť údajným dôkazom jestvovania víl a aj elfov a medzi verejnosťou vyvolali značný rozruch. Mnohí ľudia týmto fotografiám naozaj uverili, čomu sa ale netreba čudovať, keďže v tom čase boli „falošné správy“ vytvorené fotografiami „v plienkach“ a súdobí ľudia nemali dôvod im neveriť. Nakoniec sa ale potvrdil podvrh, čomu dopomohla aj fotografia jednej z dievčat z laboratórií, na vysokej škole. Podvrhu ale mnohí ľudia stále verili, dokonca aj známy spisovateľ Arthut Conan Doyle až do jeho smrti.

Iný príklad – V roku 2002 BBC publikovali článok o tom, že každý rok sa rodí menej a menej ľudí s blond vlasmi a približne do 200 rokov blond ľudia úplne vymiznú. Neskôr The New York Times publikoval článok, kde túto štúdiu poprel a označil ju ako „nepravdivú“. Avšak »mýtus« žije ďalej. V skutočnosti, gény zodpovedné za farbu vlasov sa prenášajú z generácie na generáciu, a nie vždy sa farba vlasov prejaví v každej generácií. Je teda možné, že aj keď rodičia majú tmavé vlasy, tak ich dieťa môže byť pokojne aj blond.

Ďalší príklad – Facebookom sa šírila aj dôveryhodne vyzerajúca tlačová správa, podľa ktorej konzorcium jazykovedcov z celej Európy uznalo, že najťažším jazykom na svete je slovenčina. Nechýbali ani odôvodnenia, prečo tomu tak je. Neskôr sa k textu vyjadril aj Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV, ktorý vysvetlil, že išlo o »nepravdivú správu«. Slovenčina je iba ôsmym najťažším jazykom…

Niektoré hoaxy alebo falošné správy sa obmedzujú iba na extra-krátke vety:

„Utečenci v Nových Zámkoch znásilnili malé dievčatá“

„Stratené plačúce dieťa s adresou majiteľa strany“

„V núdzi zadaj PIN opačne“

„Pápež František sa s vysokou pravdepodobnosťou podieľa na presadzovaní Nového svetového poriadku (New world order).“

„Výsledky volieb ukázali, že ľudia v mnohých častiach krajiny chcú zmenu. Ukázali, ako si ľudia predstavujú slušné a poctivé Slovensko.“

„Rešpektujeme rozmanitosť“ (a preto mažeme kríže – Lidl)

„Osobná bezpečnosť migrantov by mala mať prednosť pred bezpečnosťou štátov“ (údajne František)

„Humanitárne bombardovanie“ (V. Havel)

„Saudská Arábia v čele Rady OSN pre ľudské úráva“. (t.i.i. v rozpore s „Deklaráciou ľudských práv“)

„Keby na svete neboli väčšie tragédie, než že sa niekde kradnú kabelky, že sa niekomu siahne do výstrihu alebo na zadok, tak by som bol šťastný“. (K. Schwarzenberg ku kauze Kolín n. Rýnom)

„Neobtieraj si svoju nevymáchanú liberálnu hubu o Ježiša.“ (Majiteľ strany Matovič Martinovi Poliačikovi)

„Keď niekto povie: =Som hrdý, že som Slovák=, naskakuje mi husia koža.” (Štefan Hríb, novinár)

„Fašizmus je nenávisť ku všetkému západnému, Európskej únii a Spojeným štátom.” (Mikuláš Sliacky, novinár)

„Štúr bol antisemita a Vajanský iba zaprdený hlupák.” (Michal Havran, nepraktizujúci protestantský teológ a občasný moderátor RTVS)

„Rada žijem v krajine, v ktorej stretávam čoraz viac ľudí inej rasy a LGBTI páry, ktoré sa držia za ruky.” (Kristína Farkašová, herečka)

„Nebláznite! Emigrantov potrebujeme zo všetkých krajín EÚ najviac.” (Ivan Mikloš, politik, poradca prezidenta Porošenka)

„Islam zásadným spôsobom sformoval Európsku kultúru.” (Michal Havran, hoci samotný islam ako t.i. považuje inak veriacich ľudí za =psov=, ktorých musia likvidovať)

„Jediný anjel, ktorý tu je, je Andrej Kiska.” (Juraj Kemka a aj nick ringel)

„SaS a Andrej Kiska, sú jediné svetlé body na konci tunela.“ (Lucia Nicholsonová, politička SAS)

„Máme unikátnu príležitosť rozšíriť kresťanskú Európu o migrantov, ktorí sa stanú kresťanmi, lebo vidia v nás skvelý príklad.“ (Vladimír Krčméry, lekár, ktorý nevidel ako vraždia DAESH kresťanov)

„Utečenec, ktorý príde do Talianska, je aj našim utečencom.” (Andrej Kiska, taliansky domorodec, francúzsky domorodec a český domorodec a iní domrodci – nie sú naši domorodci?)

„Slovensko prinieslo korupciu do Európskej únie.” (Iveta Radičová, pedagogička)

György Schwartz: „Musím povedať, že subverzia (podvratná činnosť, prevrat, podrývanie, rozvracanie zvnútra) je veľká zábava. Najväčším umením boja je vôbec nebojovať, ale subverzovať všetko hodnotné, všetko, čo má cenu v nepriateľskej zemi. Zničiť morálne hodnoty, náboženstvo, úctu k autoritám a predstaviteľom, kultúrne tradície, všetko… …Postaviť bielych proti čiernym, starých proti mladým, názor proti názoru, presvedčenie proti presvedčeniu, bohatých proti chudobným. Všetko, čo rozdeľuje ľudí a ničí morálne hodnoty národa, to je správne. Potom je taká zem moja. Keď je všetko rozvrátené, zem je dezorientovaná a zmätená, demoralizovaná a destabilizovaná, nastane tá vytúžená kríza. Je to kultúrny marxizmus, všeobecne známy ako »politická korektnosť«. Prechádzame kultúrnou, morálnou a náboženskou revolúciou. Je to podstata veľkej kultúrnej vojny, ktorou naša spoločnosť prechádza. Ľavicoví radikáli sú proti kresťanstvu, proti Bohu a proti tradíciám, preto cez nich tlačíme migrantov do štátov, ktoré chceme destabilizovať. Podporujú sexuálnu revolúciu, chcú zmeniť to, ako ľudia žijú a mením cez tieto skupiny ľudské hodnoty. Celý svet sa rozdelil už len na dve názorové skupiny. Rozdelenie je len podľa morálky, sociálnej príslušnosti, kultúry a náboženstva. Veľmi dobre vieme, že kultúrny stret nevytvoril nikdy v minulosti, súčasnosti a ani v budúcnosti nevytvorí pokojné spolunažívanie a na tom staviam svoj obchod. Jedna alebo druhá strana nakoniec prevládne. Tento boj, ako vidno, momentálne vyhrávam. Stúpenci tradícií sa razom stali kontra-kultúrou a dostali sa na pokraj spoločnosti, kde ich stále osočujeme a zosmiešňujeme cez naše spolky, ktoré financujeme a médiá, nad ktorými máme moc.“ (citát nie je úplný!)

„Je možné, že sa tento ‚strašný chlap‘ György Schwartz hrá opäť na boha? Je naozaj možné, že tento veľký bábkoherec poťahuje nitkami, aby zničil Európu?“, píše neznámy autor (ktorý sa bojí o život) a pokračuje: „György Schwartz má vskutku všetky predpoklady a nástroje na to, aby zničil Európu tým, že sem dovezie hordy islamistov.“

+

Najväčšia haluz – alebo – najväčší hoax aj fake news, aký som kedy počul, je najčerstvejší a tak šialene absurdný, že aj s nižším IQ by „mohli“ rozoznať, že ide o výmysel, fikciu v štýle najväčších borcov tohto rangu…

Takže – o čo ide? Otázka – „Prečo ex-premiér Robert Fico nenariadil/neinicioval dôkladné vyšetrovanie megasprisahania zahraničných aj domácich síl proti vláde SR a proti celej spoločnosti Slovenska – a to krátko po odpornej vražde novinárskeho analytika Kuciaka?“

Prvá eventualita: „Lebo sa mu ozvali zástupcovia sprisahancov od skupiny Györgya Schwartza, ktorí sa mu vyhrážali, že vyvraždia celú jeho priamu rodinu, ako aj jeho najbližších spolupracovníkov.“

Druhá eventualita: „Lebo mu ponúkli 6 660 000 USD, ak bude držať ústa a nevykoná nič proti záujmom NWO.“ (Pojem „NWO“ možno nahradiť „Saudskej Arábie“ alebo „USA“ alebo „Rusko“ alebo „slobodomurárov“ a tak podobne)

Tretia eventualita: „Bolo mu ponúknuté »teplé miestečko« kdekoľvek na planéte Zem, ktoré si vyberie pre seba aj pre svoju vlastnú rodinu, plus dostatočne štedrý balík peňazí na to, aby dožil v pohode a v spokojnosti – podobne ako bolo ponúknuté Andrejovi Kiskovi, Andrejovi Dankovi, Igorovi Matovičovi, Veronike Remišovej, Richardovi Sulíkovi, Beblavému, Rajtárovi, Kaliňákovi, Zajacovi, Gašparovi (atď atď a „N“ ďalších mien…)“

Tento výmysel je takmer tak silný ako sú v rôznych formách literatúry silné mená – Joanne Kathleen Rowling, Stephen King, alebo aj Erich Anton Paul von Däniken (švajčiarsky spisovateľ známy prácami o mimozemskom ovplyvňovaní ľudskej kultúry), alebo aj Ludvík Souček (český spisovateľ science fiction) a zoznam by mohol pokračovať.

Strč prst skrz krk. A tie Igorkove vrabce z toho tŕnia, štrng, brnk do tridsiateho druhého tŕnia štvrtého kvadrantu! Hore kalným potokom, dolu potokom podpiera sa čudný pán konským kopytom.

Facebookom sa vraj šírilo aj odporné klamlivé video, ktoré teoreticky »mohlo« šokom „pobaviť“ odporcov pána prezidenta SR A. K. Neznámy nevkusný vtipkár/jester/joker vzal Kiskovu tvár a dosadil ju podvodne do odpornej video-reportáže, ktorú ukradol „televízii Joj“ zo súdu s akýmsi nebezpečným recidivistom. V reportáži počuť aj Kiskov hlas (z iných zdrojov) a moderátora Joj, ktorý o ňom rozpráva akože o „zločincovi“.

Hoax/video-klamlivé/video-nepravdivé/video je evidentne amatérske, preto aj fanúšikovia takýchto stránok väčšinou VEDIA, že je to vtip/žart. Autor videa iba zobral prezidentovu face z jedného videa a prilepil ju do reportáže „Krimi novín“. (toto vôbec neberte ako realitu či pravdivý záznam!):

 

 

Hoax/video-klamlivé/video-nepravdivé/video je evidentne amatérske, preto aj fanúšikovia takýchto stránok väčšinou VEDIA, že je to vtip/žart. Autor videa iba zobral prezidentovu face z jedného videa a prilepil ju do reportáže „Krimi novín“. (toto prosím neberte ako realitu či pravdivý video-záznam!)

+

A ešte hoax alebo nie hoax? Vyňaté z väčších celkov sa môže zdať klamlivým… Čo nás čaká v roku 2020?

 

The End

 

Keď záchrancu asi nikto nezachráni

23.08.2021

Priznávam sa, že vôbec neviem, ako toto popísať a vystihnúť. Pred týždňom som sa vracal z centra mesta a celkovo som dumal nad X vecami, čo ďalej, čo nezabudnúť, čo vynechať, ako zvládnuť nenapísaný „program“ a totálne som si neuvedomil, že práve zažívam úpal… vonku bolo odhadom 32 stupňov a ten stav som si nevšímal príliš dlho… Po príchode [...]

3 x 321 slov Ľudu

12.03.2021

„Kto je vinný? Ak sa nemýlim, premiér Ingwarr Patovič krátko po začiatku epidémie sa postavil pred kameru a vyhlásil, že vzhľadom k vážnosti situácie berie organizáciu boja s »hnusobou« na seba.“ Ľud odkazuje: „Tráp sa so svojimi problémami, lebo je sa čoho báť!“ „If you have any doubts, speak the trut.“ Psychológ Kleinman na adresu Igora Narcisoviča (OĽaNO [...]

Chuck Norris sa pýta „Ako ste mohli voliť Igora *atoviča? “

10.03.2021

(Humor*mišung, Paródia) Pôvodný názov „Chuck Norris verzus Igor Patovič.“ Carlos Ray alias „Chuck“ Norris (* 10. marec 1940) dnes oslavuje narodeniny, americký akčný herec, skvelý majster bojových umení, spisovateľ, športovec, podnikateľ, mediálna osobnosť. Je hlavnou postavou televízneho seriálu »Walker, texaský ranger«. Preslávil sa svojim kopom z otočky aj [...]

LOZ, TK, lekári, výpovede, vyjednávanie,

Najziskovejší v zdravotníctve nie sú už len zubári. Pozrite si, kto má tržby v desiatkach miliónov a kde sú najvyššie marže

27.05.2024 08:35

Vďaka starnutiu populácie, vyšším zárobkom a lepšej informovanosť obyvateľstva sa môžu podnikatelia v zdravotníctve tešiť neustálemu finančnému rastu.

France Belmondo Tribute

Vydražili skúter, na ktorom francúzsky prezident tajne jazdil za milenkou. Kto ho kúpil a čo s ním urobí?

27.05.2024 08:00

Na trhu ojazdených vozidiel by stál od 1300 do 4000 eur, ale toto je Rolls-Royce medzi skútrami, tvrdí dražiteľ o stroji, ktorý má najazdených už 34-tisíc kilometrov.

Papua New Guinea, zosuv pôdy

Zosuv pôdy na Papui-Novej Guinei zavalili najmenej 2000 ľudí, oznámili úrady OSN

27.05.2024 07:44, aktualizované: 08:09

Sobotňajšie správy hovorili o 670 obetiach.

tornádo SR

Tornáda a tlakové níže si v USA vyžiadali najmenej 15 obetí

27.05.2024 06:42

Podľa predpovedí sa riziko nepriaznivého počasia v pondelok presunie do Severnej Karolíny a Virgínie.

matthew1801

boh stvoril humor

Štatistiky blogu

Počet článkov: 308
Celková čítanosť: 1414275x
Priemerná čítanosť článkov: 4592x

Autor blogu