Založ si blog

Beatka má beľmo na očiach. Novinári?

Najnovší komentár BB ma zaujal pre chyby, ktorých sa »smetiarska« šéfka dopúšťa už celú večnosť a asi nepomáhajú ani najmodernejšie aplikácie IT (alebo šetria na jazykových korektúrkach?). Alebo je problémom, že BB všetok rozum pojedla, má hore nosíkom dierky a šikovne sa po vetre obracia.

((Kuriózne, ak som sa práve na smetiarskom webe pred rokmi dozvedel, že: „Čiarka sa musí písať pred spojeniami: a preto, a teda, a tak, a predsa, a jednako, a to, a pritom“… Ale šéfka má možno KOZMICKÚ výnimku?)  BB: „Mnohé z týchto vrážd zostávajú nepotrestanéX a tak si 2. novembra pripomíname medzinárodný deň ukončenia beztrestnosti zločinov proti novinárom.))

Poprosil som »sira Vyhľadávača« a on mi vypľul základnú „poučku“: »Novinár alebo žurnalista je človek, pracujúci v žurnalistike. Jeho povolaním je zbieranie, overovanie a šírenie informácií. Slovo novinár sa pôvodne používalo pre človeka píšuceho do novín, ale časom sa tento termín rozšíril aj na ľudí, publikujúcich v rozhlase, televízii, či na internete.«

BB tvrdí „Novinári nie sú precitlivení.“ No a? Jedni sú a niektorí aj nie, nech sú novinármi a vykonávajú si svoju robotu.

Ak sa vrátim k citovanej definícii (poučke?), nikde nie je ani slovo o tom, že by mali novinári snoriť ako bývalí eštebáci a jedine »koaličníkov« (ako keby politici opozičníci boli všetci svätí, dokonalí, čistí, ukážkovo morálni, perfektní, krásnučkí). Nikde nie je ani slovo, že by malo byť normou a vari aj všeobecným odporúčaním, že niektorí novinári budú svojou redakciou, alebo ich majiteľmi – nasadení na pár-dňové, mesačné, trojmesačné, polročné SLEDOVANIE – a to tak, ako to občas vídame v bulvárnych amerických filmoch štvrtej cenovej skupiny…

Smetiarska BB pokračuje: „Dokážu žiť ((novinári???)) s pocitom, že ich nenávidia tí, ktorých odhalili pri zločine, prichytili pri klamstve a obnažili ich politickú podstatu. Nedávajú výpovede len preto, že ich politik bez morálnych zábran nazve prostitútkou alebo platený troll ešte niečím horším.

Takže ešte raz: „Novinár alebo žurnalista je človek pracujúci v žurnalistike. Jeho povolaním je zbieranie, overovanie a šírenie informácií. Slovo novinár sa pôvodne používalo pre človeka píšuceho do novín, ale časom sa tento termín rozšíril aj na ľudí publikujúcich v rozhlase, televízii, či na internete“.

Novinár nie je alter ego pre pracovníka tajných služieb!

Novinár nie je niekto, kto sa mal lepšie pripraviť na svoju prácu, lebo vopred netušil, že raz ho budú nútiť robiť niečo amorálne – že bude snoriť ako tajný agent iba tých, ktorých mu určia, pretože „šéf“ (šéfka?) dostala objednávku „Toho a toho mi skompromitujte, odfotíte, čo by sme mohli proti nemu zneužiť, čo by sme ho mohli vydierať – to sa nám hodí… ( !!! )

Pani BB by mohla vysvetliť, prečo niektorí zástupcovia jej smetiarskej redakcie opakujú absurdné a vopred zákerne vyslovené otázky – počul som nespočítateľne neskutočných nonsensov, ale aj spôsob a tón, akým kládli tie otázky, často nie k téme tlačovky.

Nemusím byť Ficom, nemusím byť trollom, nemusím byť nenávistným haterom, aby som toho-ktorého novinára či novinárku nazval »presstitútkou« – lebo smetiarski novinári zámerne vyvolávajú konflikty a my sme to počuli nie raz, nie tri razy, bolo to N-krát a vždy to bolo od vašich novinárov nechutné a úbohé.

Zaujímavé, že koľko je takých, ktorí by si zaslúžili, aby ste po nich snorili, aby ste ich sledovali bez prestania – sťa americkí supermani béčkových filmov z Los Angeles, ktorí sú nebezpečenstvom, ktorí by si zaslúžili to aj to aj to a prípadne si aj domyslime… Ale vy nie. Ba ani tí skutoční profesionáli z oficiálnych tajných služieb.

Pani BB sa vznešene prirovnáva k zahraničným novinárom, ale tí, ktorí čítajú smetiarske noviny primerane dlho – tí by situovali ich výkony a výsledky skôr tak na Arabský polostrov alebo kamsi v Ázii…

Vražda novinára, ale nielen novinára, je zločin. Novinári by mali vo svojej práci pravdivo a vyvážene PRAVDIVO informovať, slobodní a istým spôsobom aj chránení. Ale musí to platiť aj opačne. Ani novinár si nemôže dovoliť absolútne všetko. Bacha! Ani neznámy pracovník tajnej služby, ktorý je platený z utajených fondov ministerstva vnútra (?) či štátu ako takého – ani ten nie je „pán Boh“, ktorý si môže dovoliť VŠETKO. Ešte aj Pán Boh by nemohol po šesťsto rokoch znovu zjaviť akési »Nové Zjavenie« a pomenovať ho islam a že by sám seba nepoprel!

+
…redakcia sme.sk publikovaním materiálu s názvom „Pošlite Kuffu do cirkusu“ 27. 6. 2018 porušila „Etický kódex novinára“, a to Čl. II., ods. 1

Vtedajší komentár Havrana ml. možno úrovňou aj obsahom zaradiť medzi tzv. nenávistné prejavy (hate speech), nie nepodobné v dnešnej dobe, žiaľ, častým fašizoidným a bytostne nenávistným prejavom. Komentár totiž priamo vyzýva na potláčanie práv iných, menovite práva slobody slova osôb s kresťanským presvedčením. Znevažovanie prejavov viery iných ľudí (aj keď sa s nimi autor článku nemusí nijako stotožňovať) je mimoriadne neúctivé…

My, občania Slovenskej republiky, vedomí si svojich občianskych práv a slobôd, ktoré nám zaručuje naša Ústava SR, vás vyzývame, aby ste sa vyjadrili (pani BB), ako chcete toto závažné pochybenie vašej redakcie napraviť? Mienite aj naďalej spolupracovať s pseudo novinármi, ktorí šíria svoje „produkty“ s nenávistným prejavom (hate speech)?

Tlačovo-digitálna rada Slovenskej republiky (TdR SR) je výkonným orgánom Asociácie na ochranu novinárskej etiky (AONE) v oblasti etickej samoregulácie novinárov. TdR SR rieši podnety, upozorňujúce na porušovanie novinárskej etiky, ale aj podnety, týkajúce sa bránenia novinárom v prístupe k informáciám…

A tento kompetentný orgán rozhodol takto:

Tlačovo-digitálna rada Slovenskej republiky konštatuje, že redakcia sme.sk publikovaním materiálu s názvom »Pošlite Kuffu do cirkusu« dňa 27. 6. 2018 porušila „Etický kódex novinára“, a to Článok II., ods. 1

Pán havran má výsostné postavenie – nemusí chodiť snoriť po jednotlivých fuškách ako Kuciak a jemu podobní, ba ani ako NiXolson, ktorý bol omnoho väčším profíkom. Miškovi stačí imitovať správnu novinárčinu v rtvs a jeden kúsok zhadzovania vybraného politika či nejakej udalosti – a má fajront. Takým novinárom by chcel byť každý druhý, štvrtý, ba aj ôsmy…

Takým nehrozí smrť ani náhodou – jedine že by zomreli od neúmerného blaha. Ak si umrel, tak je vlastne jedno, či si zomrel od hladu alebo z obžerstva…

Pani šéfka smetiarov asi nezistila, že „spievať“ o novinároch by mohol či mal niekto, kto sa – minimálne – hodí do definície: »Novinár alebo žurnalista je človek pracujúci v žurnalistike. Jeho povolaním je zbieranie, overovanie a šírenie informácií. Slovo novinár sa pôvodne používalo pre človeka píšuceho do novín, ale časom sa tento termín rozšíril aj na ľudí publikujúcich v rozhlase, televízii, či na internete.«

A nemal byť havran teológom? Jeden správny teológ môže zachrániť omnoho viac ľudí ako novinár, hoci by bol najčítanejší na svete. (Možno by niektorí novinári mali prečítať reakcie jednoduchých ľudí, ktorí netúžia niekomu nadávať, ktorí nesnívajú o nenávisti – príklad – „Jeho články sú hnusné, vyvolávajú pocit beznádeje a rozvrat v spoločnosti. Sú plné nenávisti a vzbudzujú medzi ľuďmi len nenávisť a žiadnu konštruktívnu kritiku. Od istého času som ich čítať prestal. V uplynulých dňoch mi skončilo predplatné na xxx. Aj keď novinárom vo všeobecnosti fandím, nepáči sa mi ten nerovný meter, ktorí redaktori v úlohe adminov používajú voči diskutujúcim. A najmä pod hnusným, vulgárnym článkom zvráteného plateného autora, pod ktorým sa ani nedá »slušne« diskutovať. Jeho články zďaleka nie sú kritické, ale urážlivé. Z toho dôvodu, a pre zotrvanie môjho dobrého duševného zdravia si už viac články nepredplatím, aj keď mi je ľúto za prístupom k niektorým ozaj dobrým článkom.

Vážená pani šéfredaktorka BB, odchádzam od smetiarov, nakoľko odmietam podporovať kadejakých »havranov«, ktorí len ponižujú a kopú do všetkých naokolo len preto, aby vzbudili v spoločnosti pohoršenie a rozvrat!““)

A čosi nevídané v takzvanom vyspelom svete – ktosi v ich redakcii pozná moju technickú IPadresu a kedykoľvek chcem niečo pozrieť u nich – počítač mi oznámi, že som zablokovaný… ( !!! )

…v demokracii platí: sloboda a zodpovednosť (zodpovednosť je súčasťou slobody – sloboda bez zodpovednosti je anarchia).

Každá moc (vplyv, ktorý niekto má z titulu svojho povolania alebo postavenia) potrebuje kontrolu, pretože človek ľahko svoju moc zneužije. To platí aj pre novinárov, ba aj pre kňazov. Aj pre politikov a iných, ešte aj pre BB smetiarov.

Prv ako skončím, mám na jazyku otázku: „Kedy sa vy a mnohí ďalší, ktorí sa priživovali na »kauze Kuciak« ospravedlníte ficovcom aj koaličníkom, že ste ich bohapusto krivo obviňovali? Ak ste to ospravedlnenie urobili – kde to môžem nájsť?

etc etc etc

Minirekapitulácia o slovenských boľševikoch vraj demokratickej opozície

26.01.2020

Najprv trochu teórie, nech sa vyhneme nejasnostiam. Boľševizmus je spoločenstvo ľudí, snažiacich sa vo svojej činnosti prejaviť strategické záujmy (údajnej) väčšiny, nezávisle od toho, viac »

Kompliment? Keď já ti nevím Karle!

24.01.2020

A vrabce čvirikajú, že tu máme medzinárodný Deň komplimentov, ktorý údajne vznikol v roku 1998 na základe iniciatívy Američaniek Kathy Chamberlin(ovej) z Hopkintonu v štáte New Hampshire viac »

Boris Strugackij a môj list mu do nebíčka

22.01.2020

(´fašizmus?´) meniny Zora, 25. tevet 5780, Slnko vyšlo 07:16 a zapadlo 16:24, v katolíckom kalendári si pripomínam mučeníka Vincenta a grékokatolíci Timoteja aj Anastáza Perzského. "Tak ako viac »

Rakety / Izrael /

Americkú ambasádu v irackom Bagdade zasiahli rakety

26.01.2020 22:30

S odvolaním sa na zdroj z prostredia irackých bezpečnostných síl o tom informovala agentúra AFP.

Auschwitz-Birkenau / holokaust / vyhladzovací tábor / Židia /

Holandský premiér sa ospravedlnil za vojnovú perzekúciu židov

26.01.2020 21:01

Mark Rutte sa takto vyjadril v prejave, ktorý predniesol na spomienkovom podujatí na obete holokaustu v Amsterdame.

Andrej Babiš, Monika Babišová

Babiš na Hrad? Čo si o tom myslí český premiér?

26.01.2020 20:20

„Chcem Českú republiku posunúť na špičku Európy. Máme jasné výsledky, a preto nám ľudia veria," povedal český premiér v exkluzívnom rozhovore pre Pravdu.

Nemecko, vojak, vojaci, armáda

Viac ako 500 vojakov Bundeswehru podozrievajú z pravicového extrémizmu

26.01.2020 19:43

Zhruba dve desiatky takýchto prípadov sa pritom vyšetrujú i v najelitnejšej jednotke Bundeswehru: v špeciálnom komande KSK (Kommando Spezialkräfte).