Založ si blog

Havran? Simplicitne „toto je kresťanstvo“

Nebránim sa okamžite a verejne priznať, že toto je môj márny a »naivne virtuálny pokus« o tvoju „záchranu“, som skeptický. Skôr prejde ťava uchom ihly, ako mediálny ekvilibrista tvojho rangu do božieho kráľovstva.
+

Pred 33 rokmi som čítal o neznámom talianskom maliarovi, ktorý na jednom obraze mal znázornených ľudí pri obrovskom stole, ktorí mali končatiny zrastené s dlhými drevenými lyžicami, pred nimi boli misy s výživným jedlom od výmyslu sveta. Pod jedným obrazom bol názov „peklo“ a pod takmer rovnakým druhým obrazom bol názov „nebo“.

V čom bola finta?

Na tom, kde bol názov „peklo“, si ľudia navzájom nepomáhali, búchali sa navzájom lyžicami, vulgárne si nadávali, obviňovali sa, vrieskali na seba atď. Na obraze „nebo“ využívali zúčastnení ľudia okolo stola s bohatou ponukou svoje predĺžené lyžice k tomu, aby nasýtili druhých (kolegov?) a aj sami boli kŕmení, okrem toho zvelebovali Boha, radovali sa, bavili sa, spomínali a všeličo rôzne SPOLU vzájomne konali.

Áno, je mi jasné, že to môže pripomínať takmer marketingové stratégie – ako presvedčiť zákazníkov kupovať si „naše výrobky“. Samotný fakt, že pripomína – nepovažujem za najväčšiu tragédiu.

Oveľa väčším nebezpečenstvom môže byť trochu odlišnejší prístup k realite – napríklad – u nás je módou hovorievať, že koľko je divákov počas majstrovstiev sveta vo futbale (alebo v hokeji), toľko je „zaručených“ trénerov, jednoznačných kritikov, extrémnych „znalcov“…

Ale prísť na to, ako si sa dostal ty k „nálepke“ celonárodného experta na teologické alebo filozofické „otázky“ – to sa mi nepodarilo zistiť.

Chápal by som, keby si mal „kontrolný balík akcií“ denníka SME, prípadne by si fungoval ako dobre platený expert mediálneho domu pod vládou skrytých podnikateľov či politikov… To by dávalo logiku.

Tvrdiť, že si buď „dobrovoľný pomocník diabla“ alebo „nedobrovoľný pomocník diabla“ – to sa už dnes „nenosí“, aktuálna doba je značne postmodernistická. Čo tam po tom, že napriek morbídnosti by to mohla byť „jasná správa“? („Skončili sme, jasná správa, nie je komu z okna mávať viac, jasná správa, rub, čo nemá líc“.) OK, niektoré argumenty sú vopred vyfaulované. Mimochodom, ak si, tak dobrovoľný, pretože dostávaš vysoké bonusy a nedobrovoľný to robí zadarmo, ba dokonca občas dá všetko, čo má, alebo ukradne, ak by nemal…

Krajniak (ignác Milan) o tebe napísal: „V slovenskom verejnom priestore už roky fungujú ľudia, ktorí si ľudovo povedané »robia z huby ťťť«. Jedným z nich je, podľa mňa, Michal Havran mladší. Jeho predvídavosť a schopnosť analyzovať spoločenské javy či politiku je na úrovni podpriemerného morského koníka.“

Михал Гавран младший (род. 8 сентября 1973 года, Братислава, Чехословакия) словацкий теолог – „эсхатолог“, публицист, писатель, основатель и главный редактор левоцентристского портала… Учился на факультете протестантской теологии в Университете Марка Блока в Страсбурге (где жил 11 лет). Был докторантом в Практической школе высших исследований в Париже. В качестве публициста сотрудничает со словацкими газетами…

Kde si zobral nasledovné tvrdenie: „…keď prišiel v sukni s bábikou z Dráčika preoblečenou za nejaký pohanský totem a v parlamente to držal fašistom ako miništrant.“ (???) Tebe neprekáža, že sprosto klameš? Žiadal niekto od teba špeciálne – „Daj mi bojovný článok, kde mediálne ovraciaš nielen Kuffu, ale aj všetkých tých »pánbožkárov«“ – alebo v podobnom zmysle, hoci inými slovami?!

Chcela to od teba iba redakcia samozvaných znalcov „fake news” alebo hoaxov a „akože“ novinárov? Alebo niekto zo zahraničia a za „nehorázne“ peniaze? Oh my God! Je mi jasné, že mi to neprezradíš – veď diabol si hľadá vždy iba vysoko inteligentných horlivcov plus značne pyšných – aby to zlo kĺzalo „jedna radosť“… Toto nie je kresťanstvo, Michal!

Ako som už vyššie naznačil – v úplnej skratke jadrom kresťanstva je tá vzájomná rôznorodá, mnohovrstvová pomoc jedných pre druhých – ALE – jednoznačne nie na príkaz, nie z donútenia, nie vypočítavo, nie falošne, ale slobodne, z vnútorného pohnutia… A s tým azda môžu mať niektorí ľudia menší či väčší problém. Ale to nebudem rozvádzať do podrobností (vydalo by to na samostatný článok)… Kdesi som čítal, že postupnosť krokov záchrany jedinca je takzvane od jednoduchšieho po zložitejšie – voľne preložené – najprv urobí dotyčný to, čo je v jeho silách, ak vyčerpá svoje možnosti, obráti sa na blízkych alebo „kohokoľvek“ kto je nablízku a až keď niet koho, až vtedy by sa mal osloviť „Najvyšší“ – toto nie je vedecké tvrdenie, iba myšlienka, ktorá sa mi skúsenosťami aj zážitkami potvrdila. A často sa zabúda na anjelov strážnych a anjelov vo všeobecnosti (to však je tiež téma na väčší rozsah!)…

Podvodne a klamlivo si napísal: „Kuffa používa jazyk náboženského teroru, vyjadruje sa ako al-Bagdádí, má zjavné modloslužobné praktiky, ako to ukázala príhoda s bábikou v parlamente, pretože takéto zobrazenie duchovných entít sa podobá na vieru zaostalých pohanských kmeňov z čias sťahovania národov, a nie na kresťanstvo, ktoré formovalo túto civilizáciu.“

Abū Bakr al-Baghdadi by sa mohol uraziť, ak by žil. Ak by si sa mu dostal pod jeho džihádistickú choromyseľnú ruku, mučil by ťa ako mu bludný Korán prikazuje a jeho démonická viera v pedofila + vraha + zlodeja Mohameda.

Tento tvoj výrok je hodný odsúdenia – minimálne v celospoločenskej občianskej rovine – jednoznačne. Odhadujem, že tí, ktorí boli za objednávkou plodiť cez teba hanobenie veriacich, sú tí istí, ktorí organizovali 20 signatárov obhajcov PROTI trestnému oznámeniu, ktoré podal Čarnogurský mladší.

Mt 7, 16-20: Poznáte ich po ovocí. Veď či oberajú z tŕnia hrozná alebo z bodliakov figy? 17 Tak každý dobrý strom rodí dobré ovocie, kým zlý strom rodí zlé ovocie. 18 Dobrý strom nemôže rodiť zlé ovocie a zlý strom nemôže rodiť dobré ovocie. 19 Každý strom, ktorý neprináša dobré ovocie, vytnú a hodia do ohňa. 20 Teda po ich ovocí ich poznáte. (Koniec citácie)

Hovorí ti to niečo, Michal? Aj toto je o tebe. Marian Kuffa je prostý kňaz z bezvýznamnej dedinky a neurobil nič také hrôzostrašné, čo by bolo hodné takto hnusne przniť.

Ty a kresťanstvo – neznášate sa? Niekto ti ublížil a ty to iba vraciaš? Prečo to robíš?

Nebola to bábika, ale soška „Jezuliatka“ a ty si nemal prekážky zistiť si to. Aj fotografia Kuffu z parlamentu očividne a nespochybniteľne ukazuje, o čo išlo. Tvoj hriech nie je ťažké odhaliť. Ty si namýšľaš, že si môžeš dovoliť čokoľvek.

Nemôžeš.

Michal – hanbi sa!

Tvoji „chlebodarci“ by si možno mali hľadať niekoho, kto nie je tak jasne grobiansky a má cit pre kultúru, pre poetičnosť.

Antoine de Saint-Exupéry: Citadela (72. kapitola): „Ja som však v tichu svojej lásky pozoroval svojich záhradníkov a práčky. A všimol som si, že im bolo dané len málo, ale mnoho od nich bolo žiadané. Ako keby na nich spočíval osud sveta. Chcem, aby bol každý hliadkujúci vojak zodpovedný za celú ríšu. Aj ten, kto drží na prahu záhrady hliadku proti húseniciam. Zo ženy, ktorá šije zlatý ornát, vyžaruje možno len slabé svetlo, ale tá žena zdobí svojho Boha a naproti tomu ju potom ožarujú lúče Boha krajšieho ako včera. Neviem, čo iné by znamenalo vychovávať človeka, než učiť ho poznávať tváre, ktoré sú za vecami. Som tu, aby som udržiaval »posvätnosť« pri živote. Rovnako je tomu s potešením zo šachovej hry. Zachránim ich zachovaním pravidiel, ale ty by si chcel ľuďom zaobstarať otrokov, aby vyhrávali partie za nich. Milostné listy chceš dávať darom, pretože si bol svedkom, že ľudia niekedy dokázali nad milostným listom plakať. A teraz sa čuduješ, že sa ti nedarí na nikom vyroniť slzy. Nestačí dávať. Najprv si mal vybudovať toho, kto dostáva. Najprv si mal hráčov vybudovať, potom by až mal len potešenie zo šachovej hry. Najprv si mal vytvoriť túžbu po láske, potom by až vznikla láska. Najprv oltár, na ktorom by bolo možné boha prijať. Ja som stvoril ríšu v srdci hliadkujúcich vojakov tým, že od nich vyžadujem oných sto krokov po hradbách.“ (koniec citátu)

Na úplný záver parafrázujem myšlienku neznámeho mystika (pre súvis jeho slov s témou tohto článku): „Vy si namýšľate, že vnútorná sila pochádza z individuality a oddelenosti, ale tak tomu nie je. A pritom táto lož je príčinou vojen, ba aj triedneho boja, ktorý následne vedie k vojnám. Táto lož je príčinou nepriateľstva medzi rasami, príčinou mocenských bojov, ktoré vedú k nepriateľstvu. V našom fyzickom kozme nie je nič oddelené od ničoho, dokonca ani od Boha nie je oddelený človek, ani od druhých ľudí nie je oddelený žiadny človek, túto pravdu si opakujme znova a znova. Správajme sa tak, ako by sme neboli od nikoho a od ničoho oddelení a (primerane) zachránime tento náš svet. Pochopme, že zmyslom pozemského života je spolupráca, a nie ovládanie.“

Kydať, zosmiešňovať, opovrhovať, obviňovať bez dôkazov a podobne – to rozhodne nie je kresťanstvo – pán Michal havran mladší.

(napísal v sobotu 21.7.2018 Matthew Di Mateo, „Imaginary insights into the raven” (part 19))

Kto chce žiť vo svete Igora M?

13.09.2019

Údajne spúšťačom amorálneho útoku poslanca a lídra OĽaNO na predsedu parlamentu bola Dankova veta: „Slovensko by sa nemalo báť požičať si niekoľko miliárd na kapitálovom trhu a rozbehnúť viac »

Že by už tretí pokus ako sa samozničiť?

11.09.2019

Niektoré nemenované denníky, niektorí nepomenovaní nespokojenci z bizniskruhov či zahraničia, jemne neschopná a rozhádzaná opozícia (?) – títo všetci sa za dlhé obdobie snažili, snažia viac »

Oklamali Pellegriniho alebo klame on nás?

08.09.2019

V nedeľnej tatrojke ´V politike´ prejavil premiér odsúdenie, ale ako divák, ktorý sleduje tlačovky, mám pocit, že buď nedával pozor, niekto ho zavádzal, prípadne si prihrieva polievočku. viac »

bravčové mäso, supermarket, mäsiar, obchod, nákup

Slováci prejedli za miliardu eur viac cudzích potravín ako domácich

15.09.2019 13:08

Záporné saldo zahraničného obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami už v prvom polroku dosiahlo 906,5 milióna eur.

danko,

Danko: Budeme bojovať, aby sme zostavili vládu, ktorá zastaví PS

15.09.2019 12:50

Danko si myslí, že prieskumy klamú. "Ak má Drucker sedem percent, zajtra to zabalím," povedal

elektrina, ceny, energie, elektrický prúd

Cena elektriny opäť stúpa, aj pre obavy o jadrové zdroje

15.09.2019 11:44

Ceny elektriny na svetových trhoch začali znova rásť. Elektrina zažila počas týždňa na burze EEX najväčšie výkyvy v obchodovaní od mája.

Tunisko, prezidentské voľby

V Tunisku sa začali prezidentské voľby, považované za dôležité pre demokraciu

15.09.2019 11:24

O priazeň približne siedmich miliónov voličov sa uchádza 26 kandidátov.