Založ si blog

Puhuvaa peiliä. Kto chce hovoriace zrkadlo?

Šéf konkurenčného „bohorovného“ denníka sa krátko po masakre redaktorov „Capital Gazette“ v meste Annapolis (usa) vyslovil, že »Kritickí novinári sú očami, ušami a ústami verejnosti a tá často nemá iný nástroj na kontrolu mocných, preto každý podobný útok je útokom na každého čitateľa, ktorý sa na kritický hlas novinárov spolieha«…

Zaujímavé!

Je to tá istá hlava redakcie, ktorá dovolila publicistovi Havranovi mladšiemu napísať (okrem iného) aj nasledovné:

„Kuffa používa jazyk náboženského teroru, vyjadruje sa ako al-Bagdádí, má zjavné modloslužobné praktiky, ako to ukázala príhoda s bábikou v parlamente, pretože takéto zobrazenie duchovných entít sa podobá na vieru zaostalých pohanských kmeňov z čias sťahovania národov, a nie na kresťanstvo, ktoré formovalo túto civilizáciu.“ A AJ: „Toto nie je kresťanstvo. Toto sú psychotické interpretácie textov človeka, ktorý text nečítal a nepoznal, napriek tomu sa stal ikonou autentického katolicizmu. V skutočnosti pôsobí ako vyšinutý metafyzický predátor, ktorý nenávidí svet, nenávidí ľudské spoločenstvo…“

Zopakujme si, čo hlava namysleného denníka tvrdí: »Kritickí novinári sú očami, ušami a ústami verejnosti a tá často nemá iný nástroj na kontrolu mocných, preto každý podobný útok je útokom na každého čitateľa, ktorý sa na kritický hlas novinárov spolieha«.

Áno, je pravdou, že noviny (a vo všeobecnosti médiá) by mohli aj mali byť – poeticky povedané – takým zrkadlom reality. Zrkadlom, ktoré jasne a zreteľne ukazuje možným prijímateľom (čitateľom, divákom, poslucháčom) TO, čo sa deje vo svete, v štáte, v regiónoch, v mestách aj obciach…

Ale v žiadnom prípade nie sme, nežijeme a väčšinou nechceme žiť v rozprávke – takže aj noviny (a médiá) sa nemajú hrať na „hovoriace zrkadlo“! Zrkadlo, ktoré by sa opovažovalo mať nadradené postavenie a vo svojej pýche by nás chcelo vodiť za nos, či za vôdzku – takmer ako ovce na porážku.

Mimochodom, tá masakra, kde šialený strelec Jarrod Ramos vystrieľal päť členov redakcie „Capital Gazette“ – ani tá nespadla z pekiel len tak pre nič za nič. Pred 6 rokmi zažaloval Ramos redakciu za odporné osočovanie, keďže jeden ich člen, novinár „Capital Gazette“, uverejnil článok o tom, že sa Jarrod Ramos PRIZNAL k obťažovaniu konkrétnej ženy. Ramos to dal na súd, ale Marylandský súd potvrdil verdikt súdu nižšej inštancie, ktorý denník v kauze oslobodil. Je úplne jedno, či chyba bola v slabosti právnikov, nedokonalý súdny systém, prípadne prevážila šikovnosť obhajcov novinárov. Ľahko sa možno dovtípiť, že Ramosovi zničili povesť a následky určite nejaké boli. Novinári vyhrali. To však neznamená, že „oni“ boli spravodliví, čistí, nevinní.

Ešte raz si to zopakujme: »Kritickí novinári sú očami, ušami a ústami verejnosti a tá často nemá iný nástroj na kontrolu mocných, preto každý podobný útok je útokom na každého čitateľa, ktorý sa na kritický hlas novinárov spolieha«.

Akí kritickí novinári? Kto rozhodne, ak bude treba, že šlo o kritických novinárov, že to sú tí „správni“ profesionáli, ktorí si robia perfektne svoju prácu a sú v súlade s morálkou? Kto zaručí, že boli, sú a budú vždy v súlade s realitou a aj eticky OK? Pokiaľ viem, ešte „ministerstvo pravdy“ nezriadili. Nikto na nikoho nedelegoval, že má jediný patent na pravdu, rozum, že on môže sám samučičký určovať, čo je pravda a čo nie je pravda, čo je hoax a čo nie je hoax, čo je trollovanie alebo kto je troll a koho teda možno eliminovať – len tak, jedným šmahom.

ALE hlava spupného denníka sa postaví na zadné a dovolí, aby jeden z nich (a čierne na bielom pod ich hlavičkou) urážal, hanobil, zosmiešňoval, klamal.

VRAJ „používa jazyk náboženského teroru“? Kde máte dôkaz – okrem toho, že si to iba vy myslíte? Alebo je to „iba“ politika či záujmy vašej redakcie? Je to vari na objednávku vašich majiteľov? Alebo si to niekto objednal a riadne zaplatil?

„Modloslužobné praktiky?!“ Pojmy nie sú dojmy, na to sú definície – Slovensko a slovenský jazyk má kodifikovaný „Krátky slovník slovenského jazyka“, jestvuje aj slovník cudzích slov, rovnako tak filozofia a teológia má zaužívané pojmy a definície týchto pojmov!

V tomto nejestvuje expresivita!

To nie je ako s humoristickými reláciami pána Markoviča alebo Lasicu so Satinským, kde aj humor či satira majú svoje nepísané pravidlá a ak sa vopred povie, že sa ide „trepať“ (drístať), tak sa mnohé toleruje…

„Bábika v parlamente“?! Keď jestvuje minimálne jedna fotografia, kde je jasné a nespochybniteľné, že nešlo o bábiku, aj keby pán Havran azda aj uvítal, aby tak bolo.

Jednoznačné obvinenie aj zosmiešnenie v podobe: „…vyšinutý metafyzický predátor, ktorý nenávidí svet, nenávidí ľudské spoločenstvo.“

Inkriminovaná redakcia s pyšným šéfom, ktorý by rád diktoval, čo je pre verejnosť „očami, ušami aj ústami“… Mať tak MONOPOL alebo patent na určovanie, čo bude a ako je to správne a jedine možné.

A zároveň mať možnosť beztrestne urážať, znevažovať, likvidovať, zosmiešňovať a podobne – to by sa vám páčilo!

Lenže v tomto materiálnom svete nemožno byť zároveň svätý aj nesvätý, biely aj čierny, dobrý aj zlý, plusom aj mínusom – iba ak by ste boli vy hýbateľmi tohto sveta, ktorí sú rovní Bohu či Tvorcovi, prípadne Majiteľovi všetkého a všetkých a vždy a všade…

Nerobte z nás už spomínané ovce alebo dobytok, ktorý je hodný tak akurát na dojenie či porážku.

A nepodceňoval by som bežných čitateľov (divákov, poslucháčov, percipientov), že by nedokázali rozoznať jedno od druhého, že by sme my všetci boli závislí od „kritických novinárov“ toho kalibru, ktorý sprosto a poburujúco dokáže urážať, špiniť…

Je jednoznačne nechutné, aby „médium“, ktoré sa hrá na „svätosť“ či dokonalosť, ktoré údajne nestrpí klamstvá alebo bludy – napokon také bludy, klamstvá a aj podrazy samo tvorilo či trpelo.

Zatiaľ nie sme v Amerike.

Strieľa sa iba na mediálnej úrovni. ALE sú to strely pod úrovňou žumpy!

((napísal Matthew Di Mateo v pondelok 16. 7. 2018 ráno))

Minirekapitulácia o slovenských boľševikoch vraj demokratickej opozície

26.01.2020

Najprv trochu teórie, nech sa vyhneme nejasnostiam. Boľševizmus je spoločenstvo ľudí, snažiacich sa vo svojej činnosti prejaviť strategické záujmy (údajnej) väčšiny, nezávisle od toho, viac »

Kompliment? Keď já ti nevím Karle!

24.01.2020

A vrabce čvirikajú, že tu máme medzinárodný Deň komplimentov, ktorý údajne vznikol v roku 1998 na základe iniciatívy Američaniek Kathy Chamberlin(ovej) z Hopkintonu v štáte New Hampshire viac »

Boris Strugackij a môj list mu do nebíčka

22.01.2020

(´fašizmus?´) meniny Zora, 25. tevet 5780, Slnko vyšlo 07:16 a zapadlo 16:24, v katolíckom kalendári si pripomínam mučeníka Vincenta a grékokatolíci Timoteja aj Anastáza Perzského. "Tak ako viac »

Rakety / Izrael /

Americkú ambasádu v irackom Bagdade zasiahli rakety

26.01.2020 22:30

S odvolaním sa na zdroj z prostredia irackých bezpečnostných síl o tom informovala agentúra AFP.

Auschwitz-Birkenau / holokaust / vyhladzovací tábor / Židia /

Holandský premiér sa ospravedlnil za vojnovú perzekúciu židov

26.01.2020 21:01

Mark Rutte sa takto vyjadril v prejave, ktorý predniesol na spomienkovom podujatí na obete holokaustu v Amsterdame.

Andrej Babiš, Monika Babišová

Babiš na Hrad? Čo si o tom myslí český premiér?

26.01.2020 20:20

„Chcem Českú republiku posunúť na špičku Európy. Máme jasné výsledky, a preto nám ľudia veria," povedal český premiér v exkluzívnom rozhovore pre Pravdu.

Nemecko, vojak, vojaci, armáda

Viac ako 500 vojakov Bundeswehru podozrievajú z pravicového extrémizmu

26.01.2020 19:43

Zhruba dve desiatky takýchto prípadov sa pritom vyšetrujú i v najelitnejšej jednotke Bundeswehru: v špeciálnom komande KSK (Kommando Spezialkräfte).