Založ si blog

Chyby, chybičky, megachyby

Na túto tému by sa dali popísať knihy a prípadný seriál by trval dlhé mesiace, takže iba niektoré spomeniem…

Zaznelo v televíznych novinách z úst premiéra SR Igora *atoviča (OĽaNO-Nova-KÚ-Zmena*Zdola): „Ak niekto chce rozpad vlády a návrat mafie…“ – – – Bez dôkazu, bez rozhodnutia súdu, bez ohľadu na univerzálnu morálku, ale aj bez ohľadu na zvyklosti demokratického štátu! A v konečnom dôsledku to nebolo po prvý raz. Kto vysvetlí tomuto „človekovi“ (Narcisovi? Psychopatovi?), že vo vyspelých demokratických štátoch sa drístanie či hanobenie nenosí? Najprv súd, ktorý vystaví rozsudok. A pardon, výnimka by bola vo veciach viery – napríklad – kresťan katolík, ktorý od mala pozná Desatoro a bibliu – ak zrazí nevinného chodcu, hoci ho súd odsúdi iba podmienečne,. tak nebude si namýšľať, že je nevinný a svätý – bola by to chyba, ba priam klamstvo kričiace do nebies. Aj iný politik spôsobí smrť nevinného a tvári sa, že on nič, on muzikant – to je megachyba. Tak hrá komédiu ďalej.

Nominatív     Kto / čo          chyba chyby

Genitív           Bez koho / bez čoho           chyby chýb

Datív   Dám komu / dám čomu      chybe chybám

Akuzatív        Koho / čo       chybu chyby

Lokál  O kom / o čom          chybe chybách

Inštrumentál S kým / s čím            chybou          chybami

+

Nominatív     Kto / čo          chybička        chybičky

Genitív           Bez koho / bez čoho           chybičky        chybičiek

Datív   Dám komu / dám čomu      chybičke        chybičkám

Akuzatív        Koho / čo       chybičku       chybičky

Lokál  O kom / o čom          chybičke        chybičkách

Inštrumentál S kým / s čím            chybičkou     chybičkami

+

__ Tiež by ma zaujímalo, prečo si novinári našich médií zľahčujú svoju prácu – pri Igorovi *atovičovi uvádzajú „OĽaNO“ – ALE – to predsa nie je pravda! A ťažko upresniť, je to iba chybička, chyba, alebo je to už megachyba? Aj pred voľbami a aj po voľbách BY MALI médiá písať PRESNE – – – OĽaNO-Nova-KÚ-Zmena*Zdola. A to už nespomínam otázku, či KTOSI neporušil nejaké zákony (o voľbách?), lebo v čase volieb do NR SR boli každý zvlášť registrované jednotlivé strany tohto štvorlístka a súčasne v podobe OĽaNO-Nova-KÚ-Zmena*Zdola… Kde je teda tá „NOVÁ“ spravodlivosť?

__ A čo je to za chybu alebo megachybu, ak ministerka spravodlivosti nedokáže sama seba „udať“ za to, že vystupovala v seriáli „PUMPA“ a ona vie úplne presne, že by ako následok mala byť potrestaná pokutou do výšky 12 platov – ak nevie, čo je pre spravodlivosť, čo robí na ministerstve spravodlivosti? A prečo sa odvážila znevažovať umučeného Milana? Je pre ňu cudzie – morálne hodnoty alebo akési pravidlá hry v Univerze?

__ Alebo to nemysleli vážne, že chcú zmenu k lepšiemu? Hlavne aby zlikvidovali opozíciu?

__ A kto jej (aj celej koalícii) dokáže vysvetliť, že robiť si srandu s umučeného Milana je neuveriteľne opovážlivé? Chyba je slabé slovo.

__ Latinské príslovie prezrádza: „Humanum est errare, sed diabolicum perseverare“ – v preklade: „Mýliť sa je ľudské, ale zotrvávať v omyle diabolské.“

__ Oproti iným je miniatúrna chybička v podobe – – – Igor *atovič: (napísal na FB) Zbytok – ale – správne je „Zvyšok“! Chybou je namýšľať si, že všetci učitelia slovenčiny sú šťastní ako blchy, keď im premiér SR kazí výučbu slovenského jazyka – oni sa môžu aj roztrhať a príde 1 podobný omyl či chyba narcisa a vyučovanie je v tramtárii.

__ Ale čo by si chcel od jedinca, ktorý novinárom povie, že on IBA dal napísať diplomovku sestre kamaráta a nevidí v tom žiadny problém. No veď – aký?!

__ Ty nevieš? A čo tam robíš?!

+

__ Krátky úryvok:

http://zurnal.pravda.sk/rozhovory/clanok/579689-ivermektin-zachranuje-zivoty-ubezpecuje-skuseny-primar/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box-najcitanejsie&utm_campaign=shp_rightbox

    Zvíťazíme vtedy, keď ivermektín budú dostávať už aj ľudia, ktorí majú ľahšie príznaky ochorenia. Chorí, čo sú doma. Lenže liek je viazaný na recept a nie som si istý, či všeobecní lekári vedia, ako postupovať. Keby chorí s miernymi symptómami brali ivermektín, vyhli by sa všetky nemocnice na Slovensku náporu pacientov, ktorým začína ísť o holý život.

     …ivermektín kombinujeme. Je na to vypracovaný protokol. Podľa závažnosti stavu pacienta sú to nielen vysoké dávky vitamínu D, ale aj vitamínu C. Odporúčaná denná dávka „déčka“ je okolo 4-tisíc jednotiek, my sme nútení dávať 30-tisíc či dokonca až 50-tisíc jednotiek. Týmto postupom sa darí dosiahnuť, aby sa hladina vitamínu D dostala zhruba o týždeň aspoň na spodnú hranicu normy. Dôležitý je aj zinok a kvercetín. ((KONIEC citátu))

__ Ak by naša „drahomilovaná“ vláda SR bola o pár týždňov skôr povolila či už ivermektin či iné názvy možných (vhodných) liečiv, ktoré aspoň TROCHU uľahčujú liečeniu – o koľko ľudí by bolo viac na žive? Je to chybička? Je to chyba? Je to megachyba? Výhovorky dokonalého až geniálneho narcisa – koho zaujímajú? Ak by mu Zuckerberg zrušil možnosť písať chviaroviny na FB – nebolo by lepšie? (Ale on toho má na rováši, že ani 33 strán textu by to nevystihlo!)

+

Gábor Grendel napísal na FB:

ĽUDIA MAJÚ DOSŤ PROBLÉMOV AJ BEZ NAŠICH KONFLIKTOV

Toto akoby si naša koalícia neuvedomovala. Pripomína mi to koniec vlády Ivety Radičovej. Aj vtedy niektorí špekulovali o výmene premiérky, lebo vraj bola… už ani neviem aká. ((VSUVKA: ak nevieš aká, tak si to vyhľadaj vo vyhľadávači, alebo nebuď umelo vtipný spisovateľ, OK?)) Ale hlavne, že „lídri” vedeli. Vieme, ako to dopadlo. Bol to euroval? Nie. Bola to neschopnosť vtedajšej garnitúry povzniesť sa nad osobné spory. A spôsobilo to také masívne sklamanie stredo-pravých voličov, že končiacu koalíciu vytrestali totálnym fiaskom. V skutočnosti len táto neschopnosť vtedajšej garnitúry povzniesť sa nad osobné spory spôsobila, že vznikol raj pre Kočnerov, Bödörov, Vadalov, Makóov, Gašparov, Krajmerov, Hraškov atď. atď. atď. ((VSUVKA: a tu zrazu ani nemusíš dávať do vyhľadávača a nájdeš si to – za všetko môže Fico a Pelé, len YETI je neviniatko!))

Ak budeme v tejto atmosfére pokračovať, pokojne sa to môže zopakovať po najbližších voľbách – a je jedno, či budú o 3 roky alebo o 3 mesiace. Ľudia nám to zrátajú.

Za posledný rok som si aj ja 100x hryzol do jazyka. Samozrejme, nie kvôli opozícii. Niekedy kvôli našim partnerom, niekedy kvôli vlastným kolegom, ale vždy som sa v myšlienkach vracal k jednému: k tomu, prečo nám dali ľudia vo voľbách 2020 dôveru ((VSUVKA: Lebo netušili, čo ste za kreatúry!)).

Teší ma, že v oblasti, ktorá mi je najbližšia, máme veľmi dobré výsledky. Vďaka Búrke, Víchrici, Mýtnikovi, Dobytkárovi, Judášovi, Očistci a Božím mlynom môžeme byť v nastolovaní spravodlivosti najúspešnejšou garnitúrou ever. ((VSUVKA: a čo mučeník Milan a ďalšie údajné či skutočné „samovraždy“? Nezdvíha sa ti žalúdok? Či nie, lebo vyoperované SVEDOMIE?!))

Ale načo nám to bude, keď to prehlušia konflikty, ktoré medzi sebou zvádzame? Ak sa teraz rozpadneme, nič z toho nebude. Čestných a odvážnych vyšetrovateľov vyštve smerohlas do výsluhového dôchodku. Presne tak, ako to urobili po páde Radičovej vlády.

Myslite na to, kolegovia, kým nie je neskoro. (koniec citácie z FB)

__ Tento pán Grendel by nepriznal ani chybičku – dokonca ani keby na neho ktosi mieril z kanóna.

+

Premiér SR pán Igor *atovič (OĽaNO-Nova-KÚ-Zmena*Zdola) napísal na FB:

MY BUĎME INÍ

Stovka ľudí denne zomiera a miesto toho, aby sme sa všetci sústredili na zháňanie vakcín, kde kto vie – niektorí ľudia považujú za najväčší problém Slovenska to, že sme si z Marekom ((VSUVKA: zásadne „s Marekom“ – prečo przníte prácu stoviek učiteľov spisovnej slovenčiny?! Nie je to náhodou vaša chyba, že si nezaplatíte jazykového korektora? Jáááj, že vy na to nemáte? Lebo Paulínka to nezaplatí? ALEBO obyčajná pýcha neobyčajného odľuda?!)) dovolili vybaviť pre ľudí na Slovensku 2 000 000 milióny účinných vakcín … lebo majú vraj zásadnú chybu – sú z Ruska. ((VSUVKA: pán narcis, ak by ste konzultovali s jazykovým korektorom, tak by ste nespôsobili chybu – vy tu máte v preklade dva milióny miliónov – nevadí? Že nie? Lebo Igor?))

A majú ešte jednu chybu – dovolil som si pri nich urobiť na košickom letisku tlačovku. ((VSUVKA: Ale veď to už celé Slovensko vie, že ste narcis, ktorý sa bude ukazovať vždy a všade tam, kde mu to prinesie väčšiu slávu a povznesenie – že by ste to robili práve preto, a nie pre zdravie slovenských obyvateľov?!))

To vážne? To sme naozaj tak hlboko klesli, že nám naozaj na zdraví a životoch ľudí vôbec nezáleží? ((Ale veď už aj vrabce vedia, že vám ide iba o predaj AG*testov – a kto že ho vie – či nejestvuje nejaký biznis aj za vakcínani Sputniki – pardon, samotná vakcína nemôže za vaše snahy obohatiť sa za každú cenu. Alebo sa mýlim? Je to moja chyba, že to tak vidím? Alebo vy si nepripustíte ani len náznak chybičky?)) To vážne chceme ľuďom brániť, aby sa zaočkovali vakcínou, ktorej dôverujú? ((VSUVKA: a prečo zatajujete, že ak sa budem chcieť dať zaočkovať vakcínou Sputnik a ona chúďa za to nemôže, bude odo mňa štát vyžadovať podpis pod vyhlásenie, že je to na moje riziko! Nie je to chyba? Alebo megachyba?!))

Áno, mnohým vysokopostaveným ľuďom v politike vyhovuje, aby tu zomieralo čo najviac ľudí a ľudia i ekonomika, čo najviac trpeli. Riadia sa heslom – čím horšie na Slovensku, tým lepšie pre ich neúspešné strany, ktoré veľmi chceli vládnuť. ((VSUVKA: manipulácia, zavádzanie, bez dôkazu. Do kedy? To je ako s vašou mantrou – lebo sa vráti mafia – bez dôkazu! Chyba!))

My buďme iní. Ukážme, že nám na ľuďoch záleží. Lebo zdravie a životy sú len na prvom mieste. ((VSUVKA: Chyba! Už pomaly aj malé deti vedia, že Igorovi najprv záleží na sebe, potom na rodine, potom na svojej pseudo-strane a až kdesi vzadu – na ostatných!)) (Koniec citácie z FB)

+

„Hlas ľudu, hlas boží“ (vraví príslovie) – takže 1 za všetkých: „Čo tu teraz vyťahuje veci, o ktorých si už aj vrabce na celom Slovensku čvirikali dávno pred voľbami? Zrazu vám to prekáža, kde boli vaše mravné zásady, keď ste zostavovali vládu? Ste všetci jedna amorálna zberba, nemáte si čo vyčítať v koalícii.“

+

Ako chybu vidím aj snahu spochybňovať možnosť referenda o možných predčasných voľbách – ale tu nebudem opakovať to, čo už na vysokej úrovni napísal iný bloger… Sidorjak – „Fico vs Kolíková – Protiústavnosť Referenda“ ((ponúkam tých, ktorí to ešte nečítali – oplatí sa, je to vyčerpávajúco zdôvodnenie, ak si to vyhľadáte podľa „nadpisu“ – to nemá chybu!))…

+

Výrok z dávnych dejín: „Dobrý je iba ten, kto zabúda na svoje dobré skutky a pripomína si svoje previnenia, zlý je naopak ten, kto má na pamäti predovšetkým svoje dobré skutky a na zlé si nepamätá.“ (Talmud) – – – Ako mohli pisatelia Talmudu vopred vedieť, že raz bude žiť a pôsobiť Igor *atovič?

+

Výrok spred stáročí: „Každý si praje, aby prešli na pretras radšej chyby cudzie ako jeho.“ (Marcus Fabius Quintilianus) – – – Ako mohol predvídať Quintilianus, že raz bude v malom štáte šarapatiť narcis Igorko z Trnavy? (líder OĽaNO-Nova-KÚ-Zmena*Zdola)

+

A na záver iba krátka zmienka najčastejších komunikačných chýb vo všeobecnosti:

1. Napadlo ma …

Pre oľano, čo ťa napadlo?! Napadnúť vás môžu včely, medvede, veveričky… Pokiaľ chcete hovoriť o vašej myšlienke, tak nabudúce napíšte „Napadlo mi, bla bla bla oľano”.

2. Za päť minút

Teraz úprimne, občas sa vám stane, že poviete za päť minút, však? Stretnúť s kolegom sa však môžete iba o päť minút. Používať predložku za je správne len vo významoch ako „tento článok spravím za päť minút” – teda, bude to trvať XY. Ani relácia O 5 minút 12 sa nevolá Za 5 minút 12.

3. Ráz a krát

Zapamätajte si, že stokrát píšeme spolu, sto ráz píšeme vždy oddelene.

5. České slovíčka

Naozaj veľmi častý jav, ktorý môžeme sem tam postrehnúť aj v tlači. Používate aj vy české slová, resp. slová odvodené od tých českých, ako napríklad: prádlo (bielizeň), kočiar (kočík), pomazánka (nátierka), doporučujem (odporúčam), nevadí (neprekáža) alebo gulička (guľôčka)?

6. Môžme

Jedna z najčastejších chýb v slovenčine. Spisovne je VŽDY: „môžeme“.

7. Mi / my

S týmto má problém naozaj veľa Slovákov. My sa používa v prvej osobe množného čísla (My sme tu doma! alebo My sme tí najlepší!) a mi v datíve prvej osoby jednotného čísla (Je mi zle. alebo Chýbaš mi.).

8. Čiarka za citoslovce na začiatku vety

Používate na začiatku vety citoslovce? Nezabudnite napísať čiarku: “Fuj, je mi zle z Robovho prejavu!”

9. Častokrát

Výraz častokrát nie je spisovný, no často ho nájdeme aj v odbornejších textoch. Stačí napísať/povedať často alebo mnohokrát.

10. Varianta

Také slovo existuje iba v češtine! U nás ide o variant. ((VSUVKA: škoda, že slovo „blbec“ sme si neadoptovali, hoci toto slovo vymysleli naše západní „bratia“)).

+++

Bol hrozný tento štát

keď musel si sa pozerať

ako zakázali písať

a zakázali spievať

a bolo im to málo

rozkázali deťom

modliť sa ako si prialo

veličenstvo Kat

(… autor: Karel Kryl)

+

 

Niet slobody, keď človek píše,

len čo druhí chcú počuť.

Niet slobody tam,

kde človek nemôže byť sám.

Niet slobody a nemôže byť,

kde je nekorektné nadávať si a aj kliať.

Slnko v duši a metastázam pokoj…

A s vlkmi bok po boku vyť

(… Mr.Vyoral)

 

+

 

Daj, nech môžeme všetko spievať,

daj, nech môžeme všetko povedať,

nech sa môžeme rovno pozerať

a nestraší nás nič.

Nech je naša voda čistá,

a tiež naše svedomie

a o všetkom, čo sa chystá,

nech vieme aj my.

Zbav nás, Bože, hriechu bázne,

zbav nás hanby mlčania,

ďalšie skúšky, ďalšie nebezpečenstvá,

nech nám už duše nezmenia.

Daj nám šťastie, daj nám krásu

a tiež plač nám daj,

len tou ťarchou temných časov už nás netrestaj.

((A ak môžeš, odstav toho narcisa z vedenia štátu SR – vďaka Ti Bože jediný!))

 

Keď záchrancu asi nikto nezachráni

23.08.2021

Priznávam sa, že vôbec neviem, ako toto popísať a vystihnúť. Pred týždňom som sa vracal z centra mesta a celkovo som dumal nad X vecami, čo ďalej, čo nezabudnúť, čo vynechať, ako zvládnuť nenapísaný „program“ a totálne som si neuvedomil, že práve zažívam úpal… vonku bolo odhadom 32 stupňov a ten stav som si nevšímal príliš dlho… Po príchode [...]

3 x 321 slov Ľudu

12.03.2021

„Kto je vinný? Ak sa nemýlim, premiér Ingwarr Patovič krátko po začiatku epidémie sa postavil pred kameru a vyhlásil, že vzhľadom k vážnosti situácie berie organizáciu boja s »hnusobou« na seba.“ Ľud odkazuje: „Tráp sa so svojimi problémami, lebo je sa čoho báť!“ „If you have any doubts, speak the trut.“ Psychológ Kleinman na adresu Igora Narcisoviča (OĽaNO [...]

Chuck Norris sa pýta „Ako ste mohli voliť Igora *atoviča? “

10.03.2021

(Humor*mišung, Paródia) Pôvodný názov „Chuck Norris verzus Igor Patovič.“ Carlos Ray alias „Chuck“ Norris (* 10. marec 1940) dnes oslavuje narodeniny, americký akčný herec, skvelý majster bojových umení, spisovateľ, športovec, podnikateľ, mediálna osobnosť. Je hlavnou postavou televízneho seriálu »Walker, texaský ranger«. Preslávil sa svojim kopom z otočky aj [...]

zelenskyj, summit, švajčiarsko, ukrajina,

Zelenskyj: Keby Rusko malo záujem o mier, nebola by žiadna vojna

15.06.2024 20:45, aktualizované: 21:35

Na mierovom summite o Ukrajine vo Švajčiarsku sa zúčastňuje viac ako 90 krajín a osem medzinárodných organizácií.

francúzsko, Protest, krajná pravica

Desaťtisíce Francúzov protestovali proti krajnej pravici, môže vyhrať predčasné voľby

15.06.2024 19:53

Francúzsky prezident Macron vyhlásil predčasné voľby po neúspechu svojho centristického tábora v minulotýždňových eurovoľbách.

žilina, polícia,

Otrasný nález. V meste Rajec našli bezvládne telo novorodenca

15.06.2024 19:14, aktualizované: 20:20

Stať sa tak malo vedľa materskej škôlky.

Peter Pellegrini, inaugurácia

Bude Pellegrini nadstranícky? Bude z neho skôr Gašparovič než Kováč, hovoria odborníci. Podporu koalície ešte bude potrebovať

15.06.2024 19:00

Politológovia nepredpokladajú, že sa Pellegrini voči vláde bude vymedzovať. Podporu koalície ešte bude potrebovať pri prípadnej opätovnej kandidatúre. Môže však prekvapiť.

matthew1801

boh stvoril humor

Štatistiky blogu

Počet článkov: 308
Celková čítanosť: 1416109x
Priemerná čítanosť článkov: 4598x

Autor blogu