Založ si blog

November pripomenuli aj F. Mikloško a V. Palko

„Kto sa ešte nevyjadril k Novembru 1989, nech sa hlási na vrátnici u súdruha Žinčicu!“ je hláška, ktorá mi prišla na um hneď po tom, čo sa vyrojilo premnoho pohľadov na „bod Zlomu“ našej histórie.

Pán exmatematik, údajný organizátor takzvanej sviečkovej manifestácie (na ktorej nebol, lebo bol zadržaný políciou), expredseda SNR a trojnásobný neúspešný kandidát na post prezidenta SR, pán RNDr F. Mikloško dal interview pre Aktuality*sk, oproti tomu pán Doc. RNDr. Vladimír Palko, CSc., ktorý je exmatematik, expedagóg a expolitik za exKDH, expredsedom strany Konzervatívni demokrati Slovenska (zanikla v decembri 2014), exposlanec NR SR a emeritný minister vnútra SR v druhej vláde M. Dzurindu, ten si utvoril interview akoby sám so sebou…

V niektorých ohľadoch ma obaja pobúrili.

Pánovi F. Mikloškovi pri začutí spojenia »November 1989« príde ako prvé na um pojem »zázrak«. A to hovorí expolitik KDH, čiže nevdojak „kresťan“.

Ak si vypomôžem modernými pomôckami nášho spisovného slovenského jazyka, tak »Zázrak« je mimoriadny jav, spôsobený nadprirodzenou silou ((veriaci použijú pojem Boh)). Pri tvorbe predstáv o zázraku intervenuje často predpoklad zrušenia prirodzenej zákonitosti v behu udalostí.

1. podľa náboženských predstáv čin vytvorený nadprirodzeným zásahom do zákonitého poriadku prírody: konať, robiť zázraky;
veriť, dúfať v z-y (v z.);

2. hovor. expr.: niečo neobyčajné, obdivuhodné (napr. nejaký čin, skutok a podobne): Slniečko robí zázraky, má výborné účinky. Kým bol mladší, nerobil také zázraky (Tim.) výstredné kúsky.

● Kieho z-a!: zvolanie vyjadrujúce a) začudovanie;
b) nesúhlas, odpor;

3. hovor. expr.: neobyčajná, zvláštna, čudná bytosť, tvor, vec: Páni hltajú ústrice a iné zázraky. (Jes-á)

4. v spojení so sponovým slovesom byť a s neurč. má charakter vetnej prísl. ťažko, horko-ťažko: Z otcovej hákovnice bolo zázrak vystreliť. (Jégé)

A hneď po pojme „zázrak“ zaklamal na plné obrátky: (F. Mikloško) „Keď sme v časoch komunizmu ((komunizmus na planéte Zem nejestvoval!)) pozerali na veľkú mapu Sovietskeho zväzu a tú malú Európu, tak sme si poveDALI – toto nemôže nikdy padnúť. To je NIEčo, čo tu bude zrejme trvať naveky. Nakoniec Vatikán, ktorý má dvetistícročnú intuíciu ((???)), keď som sa po Novembri 1989 pýtal monsignora Bukovského, ktorý bol vyjednávač Vatikánu pre Československo, Rumunsko, Maďarsko, Albánsko, že koľko oni odhadovali, že tu ešte bude komunizmus ((na planéte Zem komunizmus ešte nejestvoval!)), povedal mi, že rátali ešte 100 rokov.“

Takže – pán RNDr. F. Mikloško po 30 rokoch má stále PRESVEDČENIE, že na Slovensku bol „komunizmus“. Škoda, že na celej planéte Zem neexistoval, ale v hlave pána RNDr. F. Mikloška áno! A tento blud šíri naďalej. Ústava SR však umožňuje individuálne viery v tak nepodložené tvrdenia – v inom svetle však vyzNIEva, ak sa blud šíri aj cez ÚPN, médiá, školy.

Pokúšal som sa nájsť encyklopédiu/príručku marxizmu leninizmus alebo učebnicu, ktorú som si dôkladne schoval pre istotu, aby sa mi nestratila – ALE – nie a nie ju nájsť! (ak by som ju hľadal extrémne dôkladne, hrozilo by, že časová strata by zlikvidovala chuť čokoľvek napísať)… My sme totiž museli absolvovať vysokoškolskú skúšku z marxizmu-leninizmu a nikto sa nás nepýtal, či chceme alebo nechceme. Bolo doslova utrpenie sa to všetko učiť – na druhej strane – po 30 rokoch sa v Slovenskej republike nachádza toľko klamstva, bludov a demagógie o základných pojmoch tej éry, že ani plač či škrípanie zubami neoblomia začudovanie, že PREČO?!

Pozor! Pán RNDr. F. Mikloško nie je intelektuálny ignorant alebo nedouk! Naopak, tituly RNDr. za matematiku sa nedávajú za úplatky či konexie. Komunizmus vystihneme najstručnejším spôsobom v podobe – beztriedna spoločnosť, kde nikto nevlastní výrobné prostriedky a vládnu komunisti… Ale keď kukneme do wikipedie, tak nám ponúkne:

„Komunizmus“ označuje:

spoločenský a hospodársky systém založený na spoločnom vlastníctve výrobných prostriedkov a na beztriednej spoločnosti (myšlienkový konštrukt Marxa a Engelsa, neskôr sa pripojil Lenin); politická ideológia vychádzajúca z teórie marxizmu-leninizmu,

politické hnutie usilujúce sa o presadenie komunistického spoločenského systému v praxi,

v politológii: nedemokratické štátne zriadenie, založené na vláde 1 strany (totalitná vláda komunistickej strany) a centrálne plánovanej ekonomike (napr. v Rusku po tzv. Veľkej októbrovej socialistickej revolúcii 1917, v ČSR po Februárovom prevrate 1948, na Kube po Kubánskej revolúcii)…

Takže ešte raz – v bývalej ČSSR jestvoval socializmus ako prechodné obdobie, smerujúce k raz budúcemu času komunizmu, áno, bola tu totalita socializmu na čele s komunistami (Prečo by mala byť totalita socializmu menej strašidelná a odpudivá, ba menej odsúdenia-hodná?!), ale to pán RNDr. F. Mikloško určite vedel, vie a bude vedieť a ako kresťan aspoň raz kdesi počul, že medzi hriechy proti Duchu svätému rátame aj uvedomelé nerešpektovanie objektívnej reality.

ALEBO – ako napísal kedysi dávno Berthold Brecht: „Kto nepozná pravdu, je len hlupák, kto ju však pozná a napriek svojmu svedomiu ju zatajuje alebo dokonca nazýva lžou, ten je opovrhnutia hodný zločinec.“ – – – tu by som však pripomenul čitateľom, že to iba ostatná doba nemá rada výraz „zločinec“, lebo automaticky to spája s právnym pojmom zločinec ako synonymom gaunera či mafiána či vraha a podobne – lenže pojem „zločinec“ je naozaj názvom stavu, keď robíme-činíme zlo a to sa môže stať každému – napríklad som sa stresoval, či stihnem autobus MHD v rannom návale povinností a narazil som si čelo o časť nábytku – činil som ZLO sám proti sebe – áno, eventualít tohto komunikačného spojenia je obrovské množstvo – to len ostatné generácie SR sa naučili úzko vnímať pojem „zločin“ ako JEDINE v spojení s kriminálnikmi alebo odsúdenými alebo práve súdenými a podobne – jazyk je však variabilnejší.

Ale späť k interview a aj k spomienkam našich expolitikov.

Pán RNDr. Vladimír Palko CSc spomenul aj: „Bohužiaľ, je tu aj veľa novembrového klišé. V nedeľu 10. novembra v diskusii o Novembri 1989 na TA3 Ján BuDAJ uviedol, že naše novembrové heslo o potrebe »návratu do Európy« ešte len čaká na svoje naplneNIE aj po 30 rokoch. Takýto názor zazNIEva opakovane úplne bežne NIElen v čase novembrových výročí, ale vlastne zazNIEval hocikedy počas celých tých 30 rokov. Slovenská politika stále opakuje heslo o »európskom smerovaní«, »zachovaním transatlantickej spolupráce« potvrdzujeme si sami pre seba, že chceme byť v EÚ a NATO, pričom tieto veci v zásade žiadna relevantná sila nespochybňuje. A týmto sa začína a v podstate aj končí. Akékoľvek vybočenie z tohto neformálneho kánonu sa stáva dôvoDOM na obvineNIE zo zámeru zmeniť zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska, alebo, ak chcete, na obvinenie, že nás niekto „ťahá do Ruska“. A tak nás vraj »ťahá do Ruska« Robert Fico, hoci jediné, v čom sa západným elitám vzbúril, boli imigračné kvóty. Potom je obvinený z »ťahania do Ruska« nešťastný Andrej Danko, hoci jeho minister obrany nás vyzbrojil americkými stíhačkami po tom, čo sme lietali 30 rokov na sovietskych Migoch, a posiela našich vojakov do Pobaltia, ktoré títo majú chrániť pred Ruskom. Každý detail je dôvodom na obvineNIE. Lebo integrovania nie je nikdy dosť.“

Nuž pán Palko je trochu iná odroda vína – ako emeritný minister vnútra za M. Dzurindu a extra-veľký spisovateľ, ktorého pochválil aj Jorge Mario Bergoglio, sa pokúša o nadhľad… Škoda len, že politikmi milované spojeNIE »návrat do Európy« je bulvárne módne – my sme boli v Európe aj v časoch Veľkej Moravy, aj za ČSR a nikam sme sa neodsťahovali ani počas 21 rokov sovietskej okupácie – prečo sa pán Palko neprizná, že nie po prvý raz sa stalo v duchu prastarého príslovia „Nenažraté svine chceli nahradiť už nažraté svine“ – tak aj nová garnitúra „akože“ pro-európskych politikov hrala na strunu kohokoľvek, kto im zaručoval posty a zisky a slávu a moc a všetko ostatné, čo s tým súvisí – bolo tak v prvších dobách a bude aj po nástupe toho, kto virtuálne predával päť gramov bieleho.

Pán RNDr Palko zosmiešňuje Fica, že odmietol imigračné kvóty – NO A?! – ak by to bolo jediné, čo kedy urobil, zasluhoval by si za to RAZ ZA STO ROKOV, aby mal špeciálnu spomienku v dejepise Slovenska obdobne, ako majú kdekoľvek v »starej« Európe ich významní jedinci.

Mimochodom – ako by vysvetlil kresťan Palko znevažujúce pomenovaNIE »nešťastný« Andrej Danko? Ako by prijal slovné spojenie »nešťastný« Vladimír Palko? Že by toto mal byť kresťanský zorný uhol pohľad na realitu? Našiel by na takéto niečo oporu v biblii? Určite?

Ako to myslel pán Palko, že (PODĽA NEHO) „minister obrany nás vyzbrojil americkými stíhačkami“??? Ani on nie je postihnutý mozgovou obrnou, takže by mal aspoň mlčať o tom, čo minimálne tuší – že to Američania »presvedčili« ((»donútili«?)) slovenskú stranu, aby to zrealizovala a im by to bolo absolútne jedno, či by SR zastupovali liberáli, kádeháci, Indiáni, imigranti, či dokonca aj sociálni demokrati – hlavne že mohli predať a zarobiť.

Pán RNDr. F. Mikloško zrejme ako teoretik »Nežnej revolúcie« sa vyjadril, že: „Očista komunistov, to nebolo také jednoDUCHé. To bola Nežná revolúCIA. Tých komunistov bolo na Slovensku 583-tisíc, 10 % obyvateľstva. Boli na všetkých kľúčových postoch. Pamätám si, aký bol už po voľbách veľký tlak na ministra za KDH, aby vymenil riaditeľa – komunistu v 1 veľkom podniku, kde boli tisíce zamestnancov. On povedal: ak mi dáte človeka, ktorý nebol komunista a bude vedieť viesť fabriku s desaťtisíc ľuďmi, tak ho za minútu vymením. Musíme si uvedomiť, že toto robili komunisti pod tlakom sovietskych poradcov v roku 1948. Vymietli súdy, vymietli všetko, urobili rýchlo-kurzy. A tak to aj vyzeralo. ÚV KSS a KSČ dávali inštrukcie, koľko trestov majú vymerať. Nežná revolúCIA je absolútne špecifický fenomén. Ona ešte nie je dokončená a ak sa má zapísať do dejín ako fenomén, tak ju treba dotiahnuť do konca s tou premenou generácie.“

Netuším za ako dlho, ale raz to bude zapísané do učebníc – mali ste potrestať vinníkov, a to za použitia zákonov, ktoré platili za čias socializmu, za čias totalitného režimu na čele s komunistami – pretože aj dnešok dáva za pravdu – následne totiž nemá právo nikto kritizovať, že ten neporiadok skrížený s chaosom sa ťahá a bude ťahať furt a stále – potom sa deje aj to, že údajne »obyčajní ľudia« a vraj » nezávislé osobnosti« majú za majiteľa kohosi, kto síce nezaplatil dane, ALE zodpovedné orgány na to určené to chceli riešiť až vtedy, keď už fungovala takzvaná »premlčacia doba« a KTOSI sa môže nám všetkým vysmievať do obrazovky TV a robiť si z nás virtuálnych šašov! Ale prečo by aj nie, ak VTEDY páni akože-revolucionári nechceli či neboli schopní potrestať za čerstva vinníkov totalitnej elity socializmu?!?

Podľa súčasných »revolučných imitátorov« záleží, kto má v rukách médiá, potom taký Sulík pokojne mohol s Kočnerom »razgavárivať« alebo Matovič si nahrávať Kočnera (ako robil s Radkom, tak aj s Mariánkom – a ja osobne by som si pri neho nesadol ani vtedy, ak by mu zlyhali baterky nahrávacieho prístroja!) – pán Mikloško nerád číta z Ústavy SR o rovnosti pred zákonom, že by mali byť všetci bez výhod, keď sa posudzuje zákonnosť?! Takže, podobne ako v Rusku v roku 1917 sa mnohí volali »boľševici«, hoci boli menšinou a neskôr terorizovali väčšinu – aj februároví Gottwaldovi chlapci boli iba menšinou a neskôr totalitárčili riadne dlhú dobu – tak sa aj do budúcnosti vždy bude ktosi kdesi organizovať a prerábať pravdu či realitu?!?

Nedôslednosť akože-revolucionárov takzvanej „Nežnej“ sa mení na originalitu demagogického narábania s informáCIAmi, ktoré dokážu šéfovať celej Spoločnosti (nájdeš na to šikovných „ľudí“ alebo tú správnu firmu, dáš im toľko a toľko peňazí či benefitov a ide sa na to!) – kto dnes pochybuje o tom, že nie celý SMER a všetci v SMERe sú mafiáni a grázli – stačí si nájsť pár ľudí, ktorí očiernia celok a následne si novodobí ťahači za neviditeľné nitky bábkových režimov a bábkového davu robia to, čo sa im hodí a DAV miesto Spoločnosti urobí čokoľvek, čo sa zadávateľom zachcelo…

Pán RNDr. Vladimír Palko rieši svoju obľúbenú tému (je to emeritný minister vnútra): „Napríklad obrana inštitúcie manželstva. Zatiaľ čo na západ od bývalej železnej opony už pomaly niet krajiny bez manželstva osôb rovnakého pohlavia, krajiny na východ od nás majú len manželstvo muža a ženy. A aby si ho ochránili, prijímajú ústavné zákony, že to tak má byť aj naďalej. Pred kým tieto krajiny bránia manželstvo muža a ženy? Pred Ruskom? Nie. Pred EÚ, pred súdmi EÚ a Rady Európy.“

Čiastočne súhlasím a značne nesúhlasím zároveň.

Celé je to o nepochopení ZÁKLADu či Podstaty. Bývalý ost-blok ako keby odmietal výsledky vedeckého výskumu a zároveň mi to pripadá, ako keby kedysi chápajúci JADRO kresťanstva – sme sa v ost-bloku dožili formalizmu – a prestali sme vo všeobecnosti »žiť kresťanstvo«…

Takzvane „Západná Európa“ JEMNE prepadla materializmu aj hedonizmu – čo prináša svoje ovocie, to sa nedá skryť a MY na bývalom východe (post-sovietsky blok) ako keby sme zabudli, že nestačí iba trvať na príkazoch, zákazoch, nariadeniach!

Kresťan by mal aspoň tušiť, že najhorší hriech kresťana je nemilovať Boha a blížneho ako seba samého – ak teda nežiješ kresťanstvo, tak je jedno, že zdanlivo NAVONOK ako keby si bol sporiadaný-slušný občan alebo človek jedinec (súčasť spoločnosti) – ALE načo TI to je, ak je to iba TVOJA pretvárka, lož a faloš?!? Načo? Kde berieme istotu, že BOH sa díva výhradne našimi očami?

A tak či tak rozhodujú ČINY – skutky – ovocie nášho žitia, a nie rečičky, pán exminister vnútra za Dzurindu! Z pohľadu univerzálnej morálky je AZDA AJ vo výhodnejšej polohe, ak je niekto na oko darebák, ktorý nám sľuboval niečo zadarmo a mnohí na neho teraz kričia, že je údajne mafián – no pre CELOK urobil aspoň málo a uskutočnilo sa a nehrá sa na svätého, dokáže reagovať so sebareflexiou – a NIE že iní klamú, podvádzajú a ešte sa aj hrdia tým, že ich neodhalí ani DETEKTOR lži, že to oni odhaľujú mafiu a velia do boja s tým či oným – NO pritom tvoria budúce cesty pre dokonalšie mafie a geniálne budúce zločiny!!!

Nuž, pán Vladimír, ak by som sa rozhodoval, či budem kresťanom alebo nebudem kresťanom – na základe vašich slov aj skutkov – zrejme by som sa automaticky zaradil medzi zatratencov… A ešte by som skuvíňal od strachu – ešte to tak, byť ako tento. A nie je v biblii náhodou aj čosi o tom, že modlili sa boháč (honor tej doby a ctený občan Jeruzalema) a mýtnik (vo vtedajšom vnímaní HRIEŠNIK a fuj-občan), ale Boh ocenil nehranú pokoru, a nie veľkohubé rečičky zámožného boháča…

Pán RNDr. F. Mikloško sa dokonca postavil proti cirkvi: „Teraz sa začína nová éra nepriateľa a je ním Európska únia a »zhnitý« liberálny západ. A to je veľmi nebezpečné. Na túto vlnu nového nepriateľa nejde Vladimír Mečiar, pretože na to nemá dispozíciu. Ide na ňu Štefan Harabin a Marian Kotleba. Tu by som povedal, že je obrovská zodpovednosť napríklad aj katolíckej cirkvi. Keď ona svoj program postaví len na tom, že nám z toho zlého Západu hrozí NIEčo zlé, tak nepriamo bude týchto ľudí podporovať. Musíme si uvedomiť, že sme na križovatke. Som presvedčený, že behom týchto najbližších rokov dôjde k zmene a tá zmena môže byť veľmi vajatavá. Môže to byť isté sociálne inžinierstvo, ktoré bude chcieť nadviazať na tú dvanásťročnú éru Roberta Fica. Ale keď sa tá doba nezvládne, tak potom nastane znovu éra populistov. Bude to pre nich ako stvorené. Dnes si už katolícka cirkev musí uvedomiť, čo jej jednotlivé výroky a postoje môžu v budúcnosti znamenať.“

Tak to je teda gól! – či priamo alebo nepriamo, ale útočiť na katolícku cirkev?

Prečo pán F. Mikloško zavádza? Že klame o jestvovaní komunizmu v SR, tam by som mohol byť mierne ústretový – zamenil si slová či pojmy, prípadne si namýšľa, že apoštolsky vplýva kladne na SPOLOČNOSŤ…

Myslime trochu! – Európa plnohodnotných a suverénnych štátov, ktoré sa spojili do EÚ – a tým Európa tiež zosilnie – ALEBO – pán František súhlasí s budúcnosťou totalitnej podoby Európy, kde sa to premení na jednoliaty celok, kde všetci budú pekne čušať a otrocky plniť apely z Bruselu – čiže socializmus sa mu nepáčil (pomenoval ho za komunizmus, hoci ten nebol!) a Sovietov nenávidel, ale bruselská totalita by mu priamo voňala?!?

Prečo si pán RNDr. F. Mikloško namýšľa, že NIKTO nemá čas a príležitosť si vypočuť alebo prečítať INFO od pána Harabina alebo od ĽSNS (a je jedno, či cez Mazureka, alebo od Kotlebu, prípadne z internetu)?!?

Veď len tak sa môžem sám presvedčiť o tom, čo kto tvrdí, aké má zámery, aké má plány, aké núka strednodobé či dlhodobé ciele, aký má programový balíček – akí ľudia sú v tej ktorej strane a tak ďalej a tak podobne?!? NIE, pán expolitik Mikloško?

Mám sa uspokojiť, že VRAJ-kresťan a expolitik a neúspešný kandidát na post prezidenta – ten je bernou mincou, ktorá má získať zvyšok spoločnosti, ktorý má patent na pravdu aj realitu? Ak si namýšľa, že tu bol komunizmus a mnoho iného?!?

Pán RNDr. F. Mikloško odmieta rešpektovať, že ak odsudzuje katolícku cirkev, tak to nie je iba tá časť kňazov a biskupov a podobne – cirkev je celé spoločenstvo veriacich – to sú aj tí, ktorí sa radšej vyhýbajú takým občanom, akým je pán František – aby nestratili vieru alebo svoje presvedčenie, aby neopakovali skutky*činy, ktorými sa hrdia bývali členovia KDH…

Čo je na tom také zložité?

Pán RNDr. V. Palko spomenul aj tému, ktorá sa týka totalitnej ideológie islam: „Podľa hlavného prúdu je sloboda a demokraCIA, získaná v Novembri, nezlučiteľná s xenofóbiou. Bolo zvykom označovať Slovákov za xenofóbnych, lebo sa boja mohamedánskych cudzincov. Mesiac už prebieha turecká ofenzíva v severnej Sýrii, Turci sú nahnevaní na kritiku zo strany západoeurópskych krajín, a tak sa rozhodli, že zajatých islamistov, ktorí bojovali za Islamský štát a sú občanmi západoeurópskych krajín, budú navracať do Európy. A čo nevidíme? Európa sa ošíva ich prijať, hoci sú jej občanmi. Veď by to nemal byť problém. A ak je, prečo sme my tí xenofóbni?“

Nuž, pán emeritný minister vnútra by mal vedieť, že ak sa popiera objektívna realita – tak to ani inak nemôže dopadnúť!

Keby štáty, ktoré otročia démonom islamu, nemali bohaté zásoby ropy, tak by sa im nepchali do zadného otvoru tí, ktorí slúžia démonom HEDONIZMU alebo materializmu – a ktorých už akési princípy alebo univerzálna morálka vôbec nezaujíma – pôvodne bola EÚ založená na spoločných hodnotách – ALE dnes zostalo už len minimum pôvodnej vône a mnohí sa iba hrajú na akési hodnoty – zase sú to iba rečičky v štýle Igorka či Riška a prípadne rečičky akýchsi predavačov čohosi údajne bieleho (ak by bola módnou čierna farba, asi by to bolo čierne)…

Brusel aj s mamá Merkel by zaiste ani na sekundu nepriznali, že oni dobre vedia, o čo tu ide – že treba nastoliť novú TOTALITU – ALE takú, akú sme si mohli pozrieť v tých najhorších hollywoodskych (sci-fi alebo horor) víziách ich veľko*Filmov, keď ukazujú, ako to bude vyzerať o 10 či 15 či 20 rokov… No hrôza je slabé slovo – a takýmto budúcim pánom sa snaha bývalého ost-bloku nepáči – vy tam v bývalej východnej časti chcete byť furt nezávislí a sami sebe pánom? Ale nežartujte!

Tu si dovolím nakrátko »zdanlivo« odbočiť. Časť zacitujem z biblie…

Kniha Sirachovho syna 27, 1-27: Kvôli zisku hrešia mnohí. Kto túži zbohatnúť, robí sa slepým. 2 Klin sa vráža do štrbiny medzi dva kamene a hriech sa vtiera medzi predaj a kúpu. 3 Kto sa pevne nepridŕža bázne pred Pánom, tomu sa rodina čoskoro rozvráti.

4 Keď zatrepeš sitom, zostanú v ňom smeti, tak sa ukážu chyby človeka, keď začne rozprávať. 5 Ako sa hrnčiarske nádoby skúšajú v peci, tak sa človek skúša v rozhovore. 6 O ušľachtilosti stromu svedčí jeho ovocie, tak slovo človeka odhaľuje jeho zmýšľanie. 7 Nikoho nechváľ, kým nerozprával, lebo reč je skúšobným kameňom ľudí.

(SPRAVODLIVOSŤ) 8 Ak hľadáš spravodlivosť, dosiahneš ju a odeješ si ju ako slávnostné rúcho. 9 Vtáky sa zlietajú k seberovným a pravda prichádza k tým, ktorí ju konajú. 10 Ako lev sliedi za svojou korisťou, tak sliedi hriech za tými, čo páchajú neprávosť. 11 Reč bohabojného je stále plná múdrosti, ale hlupák sa mení ako mesiac. 12 Ak ideš medzi hlúpych, buď tam len krátky čas, ale medzi múdrymi zabav sa bez obáv. 13Odporná je reč hlupákov, ich žarty – hriešna bezuzdnosť. 14 Pri ich preklínaní a hrešení vstávajú vlasy, a keď sa takí vadia, ľudia si zapchávajú uši. 15 Pri zvade pyšných tečie krv, trápne je počúvať ich vzájomné urážky.

(TAJNOSTI) 16 Kto tajnosti vyzradí, stráca dôveru a nenájde už priateľa podľa svojho srdca. 17 Miluj priateľa a buď mu verný, ale ak si prezradil jeho tajnosti, už za ním nebehaj! 18 Lebo ako sa zabíja nepriateľ, ty si zabil priateľstvo svojho blížneho. 19 Ako sa otvára dlaň a vtáča uletí, tak si stratil priateľa a už ho nechytíš. 20 Nebež za ním! Ďaleko odbehol, utiekol ako gazela, čo unikla z osídla. 21 Lebo rana sa zaviaže. Urážka sa odpustí. Ale niet nádeje pre toho, kto vyzradil tajomstvo.

(PRETVÁRKA)  22 Kto žmurká okom, kuje zlo, preto tí, čo ho poznajú, vyhnú sa mu.23 V tvojej prítomnosti sladkosťou mu kypia ústa, nadchýna sa za tvoje reči, ale za tvojím chrbtom zmení pesničku a tvoje vlastné reči použije proti tebe. 24 Všeličo nenávidím, ale nič natoľko, ako takého človeka, a Boh ho tiež nenávidí. 25 Kto hádže kameň do vzduchu, hádže si ho na hlavu. Kto dáva zákerný úder, zadá si protiúder. 26 Kto inému jamu kope, sám do nej padá. Kto stavia osídla, chytí sa do nich. 27 Zlo, ktoré človek robí, dopadne na neho, ani nezvie, odkiaľ prišlo. (Koniec citátu)

Pán RNDr. F. Mikloško pred koncom reagoval na tému kandidovania za prezidenta: „Prezident by mal hovoriť pokojne, ale pravdu. Mal by pomenovávať krajinu, to v akom je stave, mal by hovoriť, čo sú východiská. Nemal by sa ani v najmenšom držať nejakej straníckosti alebo nejakého bloku v politike.“

Škoda, že pán F. Mikloško vhodne a včas nereagoval na nepravdy súčasného lídra strany =proti ľuďom= keď ohováral v zahraničí Slovenskú republiku, ale o svojich snahách získať pozemky, ktoré boli sporné, to médiám sám nepovedal.

Prečo pán F. Mikloško tvrdí o pomenovávaní krajiny, hoci ide o vec štátu? To len kvôli druhej svetovej vojne sa budeme hanbiť používať prirodzený pojem »štát«?!? Alebo budeme obviňovať kadekoho, že je fašista – ALE – ja si pamätám na dávne časy dejepisu na strednej, keď skvelý pedagóg hovoril, že podstata fašizmu je absolutizovať štát do chorých či abnormálnych rozmerov, a nie toľko, čo prirodzene treba a je nutné na zdravé zvládanie adekvátneho chodu spoločnosti – takže fašistickým môže byť aj verzia s liberálmi, zelenými, aktivistami za klímu atď atď atď, ktorýkoľvek druh politiky sa môže zvrhnúť na fašizmus, to nie je iba a jedine o tom, čo tu bolo pred „Novembrom 1989“ – a práve že dnes sa dajú takéto veci ľahšie skrývať alebo tajiť, pri podpore médií a aj moderných spôsoboch ovládania myslí či DAVu… Ale to azda aj vie, takže vina alebo nevina? Vedome či nevedome? … … …

 

https://www.aktuality.sk/clanok/740448/frantisek-miklosko-zazrak-novembra-89-rozhovor/

https://www.postoj.sk/48979/neustrnut-v-nostalgii-a-patose-novembra

 

Keď záchrancu asi nikto nezachráni

23.08.2021

Priznávam sa, že vôbec neviem, ako toto popísať a vystihnúť. Pred týždňom som sa vracal z centra mesta a celkovo som dumal nad X vecami, čo ďalej, čo nezabudnúť, čo vynechať, ako zvládnuť nenapísaný „program“ a totálne som si neuvedomil, že práve zažívam úpal… vonku bolo odhadom 32 stupňov a ten stav som si nevšímal príliš dlho… Po príchode [...]

3 x 321 slov Ľudu

12.03.2021

„Kto je vinný? Ak sa nemýlim, premiér Ingwarr Patovič krátko po začiatku epidémie sa postavil pred kameru a vyhlásil, že vzhľadom k vážnosti situácie berie organizáciu boja s »hnusobou« na seba.“ Ľud odkazuje: „Tráp sa so svojimi problémami, lebo je sa čoho báť!“ „If you have any doubts, speak the trut.“ Psychológ Kleinman na adresu Igora Narcisoviča (OĽaNO [...]

Chuck Norris sa pýta „Ako ste mohli voliť Igora *atoviča? “

10.03.2021

(Humor*mišung, Paródia) Pôvodný názov „Chuck Norris verzus Igor Patovič.“ Carlos Ray alias „Chuck“ Norris (* 10. marec 1940) dnes oslavuje narodeniny, americký akčný herec, skvelý majster bojových umení, spisovateľ, športovec, podnikateľ, mediálna osobnosť. Je hlavnou postavou televízneho seriálu »Walker, texaský ranger«. Preslávil sa svojim kopom z otočky aj [...]

thumbnail image001, pr, nepouzivat

Pellegrini: Noha slovenského vojaka na Ukrajinu nevkročí

27.02.2024 19:04

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Peter Pellegrini trvá na tom, že Slovensko nebude posielať svojich vojakov na Ukrajinu.

Michal Šipoš

Koalícia plánuje ukončiť parlamentnú schôdzu, tvrdí Šipoš

27.02.2024 18:04

„Parlamentné vrabce čvirikajú, že v stredu chcú páni poslanci ukončiť túto schôdzu, pretože idú prezidentské voľby," uviedol poslanec hnutia Slovensko.

Poľsko, NATO

Prídu špeciáli či ženisti? Kto pošle na Ukrajinu vojakov a čo na to Rusko?

27.02.2024 17:23

Experti pre Pravdu vysvetlili, ako by západné jednotky mohli pomôcť Kyjevu, a či je reálne, že ich niektoré štáty nasadia.

Rusko, Moskva, Ukrajina, protesty

Režim v Rusku sa snaží zlomiť všetok odpor. Prenasleduje už aj rodiny oponentov vlády

27.02.2024 16:45

Ruské úrady začínajú prenasledovať už aj rodiny a príbuzných oponentov režimu.

matthew1801

boh stvoril humor

Štatistiky blogu

Počet článkov: 308
Celková čítanosť: 1401816x
Priemerná čítanosť článkov: 4551x

Autor blogu