Založ si blog

Satira-rozhovor s exprezidentom z paralelného vesmíru Andrzejom Kyskom

Satira je žánrom, kde si humorne extra*uťahujeme, schválne preháňame, zosmiešňujeme, ale ak satirik napíše, že sedí v miestnosti na škatuliach s výbušninami, nemusí za ním vtrhnúť protiteroristická jednotka, aby ho spacifikovala, ak napíše satirik o politikovi, že škúli, nemusí primár očného vyrážať s prvou pomocou, ak navymýšľa o ňom, že je sorosovským diaľkovým ovládačom, nemusí sa sudca automaticky chystať poslať satirika do Ilavy. Stačilo by, ak by sme sa zasmiali a kto nemá rád humor, nech ho ani nečíta vôbec.

Ale nakoľko sme na verejne dostupnom web-postále, je dobré vedieť aj 2 veci:

     „Všeobecná deklarácia ľudských práv“

Článok 1:

Všetci ľudia sa rodia slobodní a rovní v dôstojnosti aj právach. Sú obdarení rozumom a svedomím a majú sa k sebe správať v duchu bratstva.

Článok 3:

Každý má právo na život, slobodu a osobnú bezpečnosť.

Článok 19:

Každý má právo na slobodu presvedčenia a prejavu; toto právo nepripúšťa, aby niekto trpel ujmu za svoje presvedčenie a zahrňuje právo vyhľadávať, prijímať a rozširovať informácie a myšlienky akýmikoľvek prostriedkami a bez ohľadu na hranice.

Článok 27:

(1) Každý má právo slobodne sa zúčastňovať kultúrneho života v spoločnosti, užívať plody umenia a podieľať sa na vedeckom pokroku a jeho výdobytkoch.

(2) Každý má právo na ochranu morálnych a materiálnych záujmov, ktoré vyplývajú z jeho vedeckej, literárnej alebo umeleckej činnosti.

+

     A prečo „Paralelný Vesmír“?

     Paralelný vesmír, multiverzum či jednoducho multivesmír je niečo, čo pokladáme za oblasť, ktorá je typická najmä pre sci-fi filmy a romány. Najnovšie zistenia vedcov naznačili, že niečo takéto by predsa mohlo byť možné, a to nielen v rovine teoretickej, ale aj praktickej. Astronómovia totiž objavili záhadné studené miesto vo vesmíre, ktoré by mohlo byť dôkazom, že náš vesmír je len jedným z nekonečnej série realít.

     Studené miesto je oblasť vesmíru, ktorá vznikla 13 miliárd rokov dozadu, je vzdialené až 1,8 miliardy svetelných rokov. Toto miesto je presne o 0,00015 stupňov Celzia chladnejšie, ako jeho okolie. Aj takýto ťažko merateľný rozdiel je ale v tejto oblasti veľmi významný a môže byť považovaný za prvý dôkaz existencie multiverza.

     Ak by ale bolo tvrdenie profesora Shanksa pravdivé, tak náš vesmír obsahuje nekonečné množstvo paralelných vesmírov, ktoré zase obsahujú nekonečné množstvo realít. Či je to ale skutočne tak, to bude musieť potvrdiť ďalšie podrobné bádanie a skúmanie tejto nezvyčajnej oblasti vo vesmíre.

+

Satira – rozhovor s bývalým prezidentom z paralelného vesmíru – s Andrzejom Kyskom.

(ČR) Satira – rozhovor s bývalým prezidentem z paralelního vesmíru – s Andrejem Kyska.

(US) Satire – Interview with former president of the parallel universe – with Andrei Kysk.

(NEM) Satire – Interview mit dem ehemaligen Präsidenten des Paralleluniversums – mit Andrei Kysk.

(MAĎ) Szatíra – Interjú a párhuzamos univerzum egykori elnökével Andrej Kyskkel.

(POĽ) Satyra – wywiad z byłym prezydentem wszechświata równoległego – z Andriejem Kyskiem.

(ŠPA) Sátira – Entrevista con el ex presidente del universo paralelo – con Andrei Kysk.

(FRA) Satire – Entretien avec l’ancien président de l’univers parallèle – avec Andrei Kysk.

(ITA) Satira – Intervista con l’ex presidente dell’universo parallelo – con Andrei Kysk.

(RUS) Сатира – Интервью с бывшим президентом параллельной вселенной – с Андреем Киском.

(LAT) Satura – colloquium cum priore praeses de parallel universum – cum Andrej Kyska.

(HEBR) סאטירה – ראיון עם נשיא לשעבר של היקום המקביל – עם אנדריי קיסק.

(JAP) Fūshi – parareru uchū no moto daitōryō to no intabyū – andorei kysuku to.

 

     Privítali sme exprezidenta Andrzeja Kysku. Odpovedal nám na otázky o uplynulých 5 rokoch jeho prezidentovania…

     O chvíľu sa vás spýtame, čo si myslíte, že ste ako prezident zvládli. Najskôr sa však spýtame: čo ste ako prezident spravili zle?

Viete, keby mi niekto pred tými piatimi rokmi povedal, že sa mne a celému obrovskému tímu spolupracovníkov nepodarí ukryť moje úžerníctvo, tak by som sa odsťahoval na Nový Zéland – už som aj videl tú časť ich krajiny, kde to vyzerá neuveriteľne nádherne a dá sa tam žiť za tých pár miliónov, ktoré sa mi podarilo získať aj vďaka idiotstvu niektorých našich ľudí, ktorí žijú tu, spolu s nami, v našej chudobnej krajine, kde sa tak fantasticky darí akejkoľvek mafii.

     Keď ste kandidovali na prezidenta a hovorili ste najmä o zlyhávaní školstva aj zdravotníctva, my novinári sme trochu krútili hlavami, či ste si to celé nepoplietli, keďže bolo zjavné, že ako prezident nebudete mať žiadne páky, aby ste s tým pohli. A naozaj, už krátko po tom, čo ste sa stali prezidentom, prenikali správy, že vás ten úrad príliš nebaví a že už nebudete kandidovať druhýkrát. Nemáte spätne pocit, že ste sa s kandidatúrou na prezidenta pomýlili?

Ale ani nie! Mám taký pocit, že čo sa dalo vykšeftovať, to som vykšeftoval, čo sa dalo nahanobiť, to som nahanobil, budil som dojem, že aký som ja kráľ, aký som ja dobrý a peknučký – inak – však som krásny?! – a nebyť toho otravného Roba, aj by som si pokojne ruky mädlil. Dokonca som vyhral stávku s Gorgy Sorosom (málokto vie, že sa on vlastne volá Schwartz – prečo som si aj ja nezvolil krycie meno?!), lebo som mu tvrdil, že prv, než tu skončím, napomôžem k výmene Kaliňáka a ďalších borcov – no a vidíte! Podarilo sa a Sorosko mi musel vyplatiť symbolický dolár zo zlata! (Však som krásny?!)

No ale prečo by som hneď prezrádzal na úvod nepríjemné veci, však?

     Vráťme sa k otázke: Nepomýlili ste sa s tou prezidentskou kariérou?

Celkom otvorene poviem, že keď som porazil socialistu Roberta Fica kvôli 1,299 milióna hlasov voličov, naozaj som si namýšľal, že ak budem v mene ovčanov presadzovať to, čo ich trápi, bude to mať dosah na konkrétne zmeny. Ale bol som v tom asi príliš veľký optimista.

A ešte netreba podceňovať to riziko – viete si predsdtaviť, ak by u nás fungovali súdy, že som mohol sedieť vo väzení v Alcatraze?

     Takže ste precedili moč prezidentského úradu?

Tak neviem, či by so mnou súhlasili odborníci – ale ja som napríklad dosiahol utajené úžerovanie Čechov cez iné nastrčené osoby, potom som geniálne vymyslel ideu dobrého Anjela, kde napríklad na jedného núdzneho, ktorého bolo treba podporiť tisíckou na jeden mesiac, tak ja som vybral od hlúpych ovčanov až trinásť tisíc, takže to je zisk dvanásť, chápete!!! Ktorý vydriduch pomôže jednému žobrákovi a zároveň okradne ďalších dvanásť? Toto by sa malo vytesať do Kamzíka alebo do Chopka na všetky časy a nikdy inak – nie? Však som krásny?!!

     Teraz to obrátime. Kedy ste si povedali, ako je fajn, že ste sa stali prezidentom?

Keď som zvracal v tom lietadle a Kaliho skoro šľak trafil od hnevu! Za to by mi mali vytesať pamätnú tabuľu!

Kto iný za tak krátku dobu minie milión na lietaní?! A pozor – legálne! Buďte prezidentom a aj vy si môžete dovoliť lietať!

Potom si spomínam, že tie skvelé lyžovačky v alpských vrchoch, to bolo prima! Však som krásny?!

Samozrejme, že som rád aj tomu, že mi chodili všelijaké ponuky, lenže môj zdravotný stav mi už nedovoloval správať sa ako maharadža s háremom. Chápete? Však som krásny?!

     Hovorili ste o vlastnej naivite. Vy ste naozaj verili, že po porážke Fica budete hladko spolupracovať s jeho ministrami a v symbióze riešiť problémy krajiny?

Vždy keď začínam spoluprácu s niekým, začínam od nudy. Aj napriek tomu, že o danej osobe som počul veľa pravdivého, vetrím, že sa v nej nachádza aj niečo bodré. A skúšam na tom stavať. To platilo dokonca aj pri Fycovi či Kaliňákovi. Pri viacerých kauzách ako Špinavý deň som sa ozval, smeráci ma za to mali radi.

Ale ani v tom čase som ešte neuvažoval o prechode do ilegality. Až prišla vražda Jána a Martiny, všetko sa vyplavilo na povrch. Stále som mal pomerne vysokú drzosť aj opovážlivosť, bral som ako morálnu zodpovednosť, že sa treba znovu pustiť do hnoja. Jedno staré pánske príslovie hovorí, že to, čím sme my dnes, je dar Bohu nám, a to, čo dnes robíme, je náš dar nám. Som presvedčený, že ja som Bohu ukradnutý a aj preto si robím, čo sa mi zachce a všetci okolo sa boja. Však som krásny?!

     Byť znovu prezidentom?

Aj ja som začal extrémne polarizovať celú spoločnosť, strácal som dôveru skupiny ľudí, pretože som sa jasne vymedzil proti normalite (však som krásny?!). Cítil som, že to mám niekomu rovnako skazenému odovzdať, vyšlo to a prezidentke držím… ako to opísať, aby mi nikto nezávidel? Nechajme to nepomenované. Veď všetci máte predstavivosť aspoň tak veľkú ako novodobí otroci-ovčania – nie?

     Vzťah s Robertom Ficom bol pre vás určujúci. Na začiatku ste si ešte vcelku rozumeli, vedeli ste si sadnúť aj slopať ako Janči Slopa, aj ste si navzájom dôverovali?

Ale kde! Fyco nie je Soros! Len si naštudujte, kto je Soros, ja som jeho odlesk a Fyco – to je taký dedinský niktoš – ako vravievajú súčasní mladí – slangovo lúúzer ako vyšitý – a ešte k tomu aj poctivý nadŕžač chudobným a veriacim – no nenajedovalo by vás to?!

My super-podnikatelia, ktorí vieme zarobiť dva a viac násobne ako bežné banky a zrazu sa objaví taký Robko a on chce vlaky zadarmo, no nenaštvalo by vás to?

Koľko ma vždy stálo námahy a dôvtipu – ako okradnúť bedač a našich otrokov/ovčanov a Robko sa dobre že nehral na deda mráza zo známej ruskej rozprávky! (No nie som krásny?!)

     Váš vzťah sa veľmi zhoršil na konci leta 2017, keď zverejnil informácie z daňových úradov…

… odvtedy vie každý v tejto krajine, že som daňový podvodník a pozemkový mafián. Ta nenaserdilo by vás to – no povedzte, nie som krásny?! Ale čo tam – ja som génius na zarábanie prachov, viete?

     Pôvodne ste boli nastavený tak, že už nebudete kandidovať na prezidenta a odídete z najvyššej politiky. Do akej miery Ficovo správanie a tlak proti vašim firmám spôsobili, že ste si to rozmysleli?

Nuž musím urobiť všetko pre to, aby ma nezavreli – to je jasné!

Ak by som aj chcel ujsť, mne sa na pustý ostrov nechce ísť.

A ešte som Roba odmietol vymenovať za predsedu Ústavného súdu krajiny ((Furt mi opakujú, že mám hovopriť aj písať =štát= ale ja na to ignoranto grando, chapando?!)). Bol som celé roky najdôveryhodnejší politik na Slovensku, lebo som vedel ako zaplatiť tie agentúry. Z jeho strany je to pomsta, živí v sebe nenávisť a pomstu. Že oprávnenú? No a?!

Pre mňa však nebol dôvodom, aby som išiel zápasiť o exil, za tým bol celý sorosland.

     K tomu kontextu však patrili aj niektoré médiá, ktoré vás tlačili do tejto roly spasiteľa, určite aj poradcovia či ľudia vo vašom okolí, ktorí vám vraveli, že do toho máte vstúpiť. Akú to hralo rolu?

Vzal som si do hlavy, že spojím rovnakých krivákov a zdoláme toho Roba aj s jeho nasledovníkmi.

     Akú najväčšiu dilemu ste mali ako prezident?

Po vražde novinára, ktorú spáchalka celosvetová liga =pánov a vládcov=, prišla debata o podobe vlády s novým premiérom, lietali všelijaké návrhy na ministrov. U mňa v paláci sedeli Fico, Bugár a Danko, Fico odo mňa požadoval, aby som spravil nejaký krok, no ja som sa vzoprel, bolo to pre mňa za hranicou únosnosti – ak by som nechal čistého Roba v aktíve, tak ja by som skončil v Ilave.

On sa v hneve postavil, vybehol z dverí, tresol dverami a odišiel. Sedeli sme, oni sa na mňa pozerali a pýtali, čo budeme teraz robiť? Vravím im, chlapi, politika je o ostrých lakťoch, ale sú hodnoty a pravidlá, ktoré neporuším, to si vyriešte vy.

A hneď na to som zavolal Sorosovi a on to zariadil – zohnal Vadalu a zvyšné veci azda ani netušíte – však som krásny?!

     O čo išlo?

To vám neprezradím ani keby ste sa v lietadle povracali ako ja.

     Chápali sme, že ste po Bugárovom obrate nemali dobré karty. Lenže aj tak zostala otázka, prečo ste Pellegriniho designovali tak rýchlo, prečo ste nehrali na čas?

Máte pravdu – moji poradcovia to riadne zmrvili (ale ja som krásavec na pohľadanie, však?)…

     Keby ste však Pellegrinimu nedali menovací dekrét hneď, ako vás Smer o to požiadal, boli by ste pri malých možnostiach aspoň v psychologicky lepšej situácii, mohli ste účinnejšie tlačiť na viaceré ministerské miesta.

Bola veľká kríza, úlohou prezidenta je predsa budiť dojem, že chce vyviesť krajinu z krízy, nie ju v nej udržiavať. Ak za vami prídu s tým, že pán prezident, máme nadpolovičnú väčšinu, už niet veľa iných možností, tak čo?

V hre boli neprijateľné mená, tým sme zabránili, z troch mien som bol síce nešťastný, ale musel som pristúpiť na kompromis. Z ústavy krajiny vyplýva, že prezident je povinný dbať o riadny chod ústavných orgánov. Škoda.

Však som krásny?!

     Je tu ešte jedna konšpiračná teória. V druhej polovici marca 2018, mesiac po Kuciakovej vražde, bola úplne vyhrotená atmosféra, na námestia chodili rekordné masy ľudí. Koaličná trojka sa v priebehu jedného týždňa dohadovala na pokračovaní vlády bez Fica, no organizátori „Za krušné Slovensko“ zrušili ohlásený piatkový protest. Odvtedy sa šíri teória, že došlo ku komunikácii medzi vami či vašimi ľuďmi a organizátormi okolo Juraja Šuligu a z tohto dôvodu bol protest zrušený, pretože už ste boli odhodlaný založiť stranu a predčasné voľby vám nevyhovovali. Teraz, keď sa Šuliga k vám vynútene pridal, teória získala na extra sile. Viete vylúčiť, že by medzi vami, respektíve vašimi ľuďmi a Šuligom došlo k takejto výmene signálov?

To je absolútna pravda – my sme mali na neho kompromitujúce materiály a Soros trval na jeho zapojení, nech pyká, idealista jeden. Organizátori protestov sa mi predstavili a hovorili o tom, že veľmi dbajú na neslušnosť a nebezpečnosť zinscenovaných protestov, že im veľmi záleží na Slovensku. Ja som im poďakoval za ich odvahu, napísal som im šeky a bolo vybavené…

To je všetko, žiadne záhady, žiadne problémy. To je konšpiračná teória na úrovni Slobodného občana Topoľčian. Každý, kto pozná organizátorov protestov alebo mňa osobne, sa nad tým musí len striasť od strachu a držať ústa. Veľmi dobre si spomínam, že zrušenie protestu ma potešilo, šlo to ako po masle.

     Stáli ste však aj pri založení Progresívneho Slovenska.

To nie je pravda. Za tým je náš spasiteľ, Soros, nechajme to na pokoji – až časom sa to samo odhalí.

     Ešte ste s nimi potom o tom hovorili?

     Nie, ja som tu šéf.

     Až prišiel začiatok roka 2019 a vy ste sa bavili s PS a Spolu o tom, či s nimi do toho idete a za akých podmienok.

Žiaľ, ja som chcel byť šéfom a oni odmietli. Takže nič.

     Ľudia z PS a Spolu v zákulisí dávali najavo veľké sklamanie z toho, že ste vystupovali mocensky a ani ste im nechceli povedať žiadne mená. Oni mali už stovky členov, štruktúry, vedenie strán, vy ste nemali nič, no chceli ste panovať.

K tej mocenskej hre: ja som tu šéf a za nami je Soros – za vami je kto?

Ovčania? Ale choďte s tým niekam!

     O aké rezorty by teda mala záujem vaša strana?

Jasne poviem, že o tie, ktoré mi zabezpečia beztrestnosť a zisky.

Nič neskrývam.

  Však som krásny?!

     Čo si myslíte o lídroch PS, ktorých už vraj dlhšie poznáte?

Mišo Truban je platený profík a plat aj s bonusmi si zaslúži, je pracovitý, ideálny šéf celého slovenského štátneho IT, pod ním by sa to výrazne posunulo. K mojim ziskom a panstvu nad krajinou.

     Ivan Štefunko?

Verný človek. Patrí do tímu, ak nezradí. Ale ani on nemá inú alternatívu – sme nový druh pánov sveta.

     Keď sme pri hodnotových otázkach, už ako prezident ste dali najavo isté sympatie pre registrované partnerstvá. Tie by boli súčasťou takéhoto vládneho programu?

Nie. Nič mi to v ziskoch a vplyve neprinesie – budeme hrať divadlo, aby sa nikto nenahneval a inak sú mi ukradnutí.

     Však som krásny?!

     To, že teraz takto hovoríte, nesúvisí náhodou aj s tým, že ste sa nedohodli s progresívcami?

Ale hej, veď viete… Teda – nemusíte všetko vedieť.

     Tí, ktorí sa označujú za centristov, často nemajú hodnotové presvedčenie, tým označením len zakrývajú, že im v skutočnosti ide len o moc. Koniec koncov, aj Robert Fico sa voľakedy označoval za tretiu cestu.

Bol som úspešný podnikateľ. Skvelý úžerník a dobrý =do-sorosa-vlezec= ktorý vie, čo chce a vždy to dostane. Mňa zaujímajú len moje zisky, moje blaho a môj vplyv – ostatní nech sa mi prispôsobia!

     Niekomu vaša strana môže pripomínať nové OĽaNO, napokon tam aj budú ľudia, ktorí odchádzajú od Igora Matoviča.

Samotné OĽaNO je veľmi čudný okruh Igorkových ľudí. Pri všetkej neúcte k ich imitácii, OĽaNO nie je politickou stranou v pravom slova zmysle. Nemá štruktúry, členskú základňu a podobne.

A teraz sa ešte Igorko ihrušká na kresťana – nech s tým odlezie niekam!

Ja máím pod palcom aj biskupov, aj zahraničnú pomoc – tak ja budem diktovať, čo a ako!

     Vy sám ste pred rokmi priznávali, že manželka nebola stotožnená s vašou prezidentskou kandidatúrou, rodina sa ani za vami nepresťahovala do Bratislavy a keď sa vám pred vyše dvomi rokmi narodilo dieťa, vyhlásili ste, že nezaložíte stranu. Zdalo sa, že ste dali na záujem rodiny a z politiky celkom odídete. Teraz sa však púšťate do niečoho, čo bude časovo aj politicky oveľa náročnejšie než prezidentský úrad. Nie je to tak, že ste sa v dileme politika – rodina napokon jasne rozhodli pre politiku?

Som presvedčený, že ak má mať úžerník ako ja plnohodnotný, šťastný život, tak sa musí opierať o tri piliere – o prachy, o peňeži, o lóve – takže manželka bude držať domáci kozub a ja budem zháňať drievka, aby malo čo horieť.

No nie som ja geniálny borec?! Šak aj ujo Soros hovorili tak, že bude zo mňa NIEKTO!
The End

Text piesne „Keď to nejde…“ (Od Zdenky Prednej) Aj keď nechceš tak to pochopíš Keď to nejde, tak to nejde. Ja ťa poznám ty sa zahojíš. Ticho počkám, kým to prejde Keď to nejde, ak to nejde. Ticho počkám, kým to prejde.

November pripomenuli aj F. Mikloško a V. Palko

16.11.2019

„Kto sa ešte nevyjadril k Novembru 1989, nech sa hlási na vrátnici u súdruha Žinčicu!“ je hláška, ktorá mi prišla na um hneď po tom, čo sa vyrojilo premnoho pohľadov na „bod Zlomu“ viac »

Ak by bol G. Soros vzorom, tak amen tma achjoj!

04.11.2019

V rozsiahlom rozhovore s reportérom Shaunom Walkerom, v ktorom villain G. Soros priznal svoju finančnú účasť aj v kampaniach okolo Brexitu, bola reč okrem iného aj o súčasnej hlave štátu SR viac »

Mini o dueli Matovič verzus Kotleba

28.10.2019

Hneď v začiatku pseudo-bojovník proti akože-mafii pán Mgr. Igor Matovič začal na tatrojke nenápadne nehovoriť pravdu – čo iné sme ale čakali? Ako druhé ten super-suverén odhalil, že ho viac »

údeniny - saláma - spracované mäso

Potraviny socialistické, kapitalistické? Z jednej cesty sme zišli, druhú hľadáme

17.11.2019 09:00

Poľnohospodárstvo bolo výkladnou skriňou starého režimu. Československu trvalo 30 rokov, kým dosiahlo sebestačnosť v základných potravinách.

Bielorusko volby

V Bielorusku sa konajú parlamentné voľby

17.11.2019 08:21

Volia sa poslanci dolnej komory parlamentu. Právo voliť v týchto voľbách má zhruba 6,88 milióna voličov.

Donald Trump, Recep Tayyip Erdogan

Vokswagen váha prideliť Slovensku výrobu VW Passat

17.11.2019 08:00

Výroba luxusných manažérskych vozidiel Vokswagen Passat nakoniec môže skončiť mimo Slovenska.

November

Čo formovalo tvár Slovenska?

17.11.2019 08:00

Pred 30 rokmi padol v Československu socialistický režim. Len o tri roky neskôr sa Slovensko vydalo cestou samostatnosti. Ktoré udalosti ho počas troch desiatok rokov slobody najviac ovplyvnili?