Založ si blog

Drzosť niektorých klamárov neukryješ, aj v telke. Nechcú!

Jestvuje druh človeka, ktorý klame, aby zmanipuloval iných, aby dosiahol to, čo práve chce alebo potrebuje. Dokáže sa vynájsť v každej situácii, vie každého zaslepiť. Tiež je známe, že ozajstný psychopat je na svoje klamstvá hrdý, nerobí si starosti s tým, že ho niekto môže odhaliť. Pýtame sa prečo? Pretože si dokáže rýchlo a jednoducho vymyslieť nové klamstvo, ktorým vysvetlí to predošlé. Je pohotový, vynaliezavý, všetkého schopný.

V časoch modernistickej vlády „politickej korektnosti“ v Európe sa o psychopatoch VRAJ má hovoriť ako o jedincoch s poruchou osobnosti – ALE – sorry, mám už po päťdesiatke, takže pre mňa je slepý človek slepým človekom, a nie nevidomým. Hluchý je hluchým, a nie nepočujúcim. Všimli ste si skrytý negativizmus, hraničiaci s poklonou temnote?

#1 Psychopat nemá (takmer) žiadne emócie

Podľa Scotta Bonna (doktor psychológie) psychopat nie je schopný rozoznať smútok v tvárach ostatných ľudí. Ale zato vie dobre imitovať emocionálnu odpoveď. Takže, ak si uvedomí, že niekto je smutný, môže povedať niečo milé, potľapkať ho po ramene, dokonca objať. Ale žiaden z týchto prejavov sa neodrazí v jeho tvári.

Štúdie dokazujú, že skutočný psychopat netuší, čo ľudia cítia, keď sa boja. Doktori skúmali jednu vrahyňu a tá im povedala: „Neviem, čo tá emócia znamená, ale viem, že ju ľudia majú v tvári, keď na nich pôsobím.“

Ak chceš objaviť psychopata, stačí, ak si sleduješ jeho reakcie na problémy iných ľudí. Má v tvári negatívne emócie, keď sa niekto v jeho blízkosti cíti zle?

#2 Nepotrebuje veľa spánku

Štúdie dokazujú, že väčšina psychopatov spí menej ako priemer populácie. Zvyčajne spia 4 až 6 hodín. Je to preto, že sú stále z niečoho vzrušení, je pre nich ťažké upokojiť sa, zaspať. Vravíte si, že aj vy hocikedy ponocujete a neznamená to, že ste hneď psychopatom? Rozdiel oproti „bežným“ ľuďom spočíva v tom, že ak psychopat poriadne nespí, vôbec sa necíti vyčerpaný.

#3 Tešia sa z pocitu viny iných

Psychopat nikdy neprizná svoju chybu. Prekrúti situáciu tak, aby bol vinný niekto iný. Napríklad môže tvrdiť, že ich partner je prehnane žiarlivý, dokonca aj v prípade, že s niekým viditeľne flirtoval. Alebo môže vyprovokovať k porušeniu pravidiel, a potom súdi. Jednoducho provokuje ostatných, aby ukázali svoje zlé vlastnosti. Prečo? Lebo ho to baví.

#4 Ich obľúbené miesto je v stredobode pozornosti

Psychopat vie byť očarujúci. Zbožňuje, keď je „vo svetle reflektorov“. Je to herec. Nasadí priateľskú masku a získa si dôveru. Ak sa zoznámi s niekým novým, presvedčí ho, že toho majú veľa spoločného, dáva mu množstvo komplimentov a zaujíma sa o jeho osobný život. Nerobí to ale len tak bezdôvodne. Jeho cieľom je zblížiť sa s človekom, aby s ním mohol v budúcnosti ľahšie manipulovať.

#5 Len ja a nikto iný

Psychopat v každej situácii urobí to, čo je najlepšie pre neho. Šliape ľuďom na päty, ale pritom je vždy o krok pred nimi. V spoločnosti sa prezentuje svojimi úspechmi a veľmi dobre si pamätá zlyhania ostatných. Umožňuje mu to pôsobiť na ľudí lepšie a priťahovať väčšiu pozornosť.

#6 Klamstvo ako hobby/koníček

Klame, aby zmanipuloval iných a dosiahol to, čo práve chce alebo potrebuje. Vie sa vynájsť v každej situácii a každého zaslepiť. Tiež je známe, že ozajstný psychopat je na svoje klamstvá hrdý a nerobí si starosti s tým, že ho niekto odhalí. Pýtate sa prečo? Pretože si vie rýchlo a jednoducho vymyslieť nové klamstvo, ktorým vysvetlí to predošlé.

#7 Vždy je bez viny

Psychopat nepovie nikdy nič zlé o svojom vlastnom správaní (konaní, myslení, rečiach). Vždy odmieta zodpovednosť za svoje činy a ich dôsledky. Vie rýchlo zhodiť vinu na niekoho iného, jednoducho povie, že v tejto situácii sa nedalo nič iné robiť a, bohužiaľ, to bolo jediné možné riešenie.

#8 Pravidlá sú na to, aby sa porušovali

Toto je vari najbežnejší znak psychopatov. Psychopat je veľmi narcistický a nedodržiava zákony/pravidlá/zvyklosti. Je príliš dobrý na to, aby preňho platili rovnako ako pre všetkých ostaných. Porušuje pravidlá a núti do toho aj svoje „obete“.

+

V nedeľu 13.1.2019 v relácii „O 5 minút 12“ sa stretla v »diskusii« štvorica – Mgr. Erik Tomáš (SMER-SD), Mgr. Gábor Gál (Híd), Mgr. Ľubomír Galko (SaS) a »Mgr« I. Matovič (»OĽaNO«)…

 

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14036/176623

 

V diskusii sa mihol pojem „zločinec“, tak som si našiel v múdrom »Gúglovi«, čo on na to: Zločinec = kto sa ťažko previňuje proti právnemu poriadku (chytiť alebo odsúdiť zločinca), lotor, hovorovo/pejoratívne »gauner«, expresívne »lump«, »pekelník«, hovorovo »kriminálnik« (trestaný človek). Knižne zlosyn, pejoratívne hrdlorez (kto vraždí, hrdlo reže), gangster (kto predáva ľudí), vyvrheľ (kto je vyradený zo spoločnosti pre svoje nemorálne činy)…

+

Mgr. Ľubomír Galko (SaS)

Porovnal Bašternáka a Kočnera s dvojicou Fico/Kaliňák… Neunúval sa vysvetliť „Prečo Ako Kde… Atď“

Galko tvrdil: „…na Ústavný súd SR nemôžu smerovať morálne skompromitovaní ľudia, skrachovaní politici ako Robert Fico – ktorí museli doslova utiecť pred hnevom verejnosti…“! Utiecť pred hnevom verejnosti – alebo – opozícia uvítala organizovaný tlak/atak mylne informovanej časti obyvateľstva – „kto – ho – vie – kým“ a odkiaľ…

Takú vetu povie človek, ktorý nemá úplnú mieru poznania o definícii morálky a otázne je, či vskutku žije podľa morálnosti/morálky, ak dokáže zo seba vypotiť takéto súdy.

Galko vymenovával: Peniaze vlastnou hlavou, vybudovanie strany podvodom z čiernych peňazí…“

Tomáša častoval: „Vy tomu nerozumiete…“

Nie je to však novinka.

Podľa opozičného poslanca (7.10.2018) Ľubomíra Galka (SaS) je vládna strana SMER-SD zodpovedná za všetko, čo sa stalo. Zavraždený Ján Kuciak (podľa Galka) totiž v prevažnej miere odkrýval organizovaný zločin, prepojený so stranou Smer-sd ((bez dôkazov, bez ukončeného súdneho rozhodnutia)).

Predseda strany Smer-sd Robert Fico (podľa Galka) sa snažil odpútať od tejto skutočnosti pozornosť a zneužil posun vo vyšetrovaní prípadu, aby útočil na všetkých naokolo. (!!!)

„Útočí na opozíciu, útočí na médiá, útočí na europoslancov, útočí dokonca na ľudí, ktorí išli na námestia a ktorí ho vyhodili z kresla predsedu vlády,“ povedal »poslanec« Ľubomír Galko, s tým, že predseda Smeru-sd Fico nechal Slovensko za posledných 12 rokov prerásť do kriminálnych štruktúr. (!!!)

((Bez dôkazov, bez žiadnych indícií, bez logických úvah, či niečoho „hmatateľného“ – amorálne ako predať dieťa do otroctva alebo vlastnú mať do nevestinca…))

     Amorálne.

Po takejto diskusii by človek (teoreticky) rád vyhodil televízor von oknom…

Bývalý minister obrany Ľubomír Galko (SaS) po prevalení kauzy odpočúvania novinárov a ďalších ľudí vojenskými tajnými prešiel detektorom lži.  Bolo to krátko pred kongresom liberálov. ((Ale detektorom lži nie vo veci samotného zločinu!)) Ľubomír Galko nešiel dokazovať svoju pravdovravnosť pre obvinenia, ktoré vzniesla polícia SR. Malo to iné dôvody!

„V roku 2013 alebo v roku 2014 sa začalo šíriť po strane SaS, že som dal nasadiť informačno-technické prostriedky (odpočúvacie zariadenia) na niektorých kolegov v strane SaS. Tak som všetky mená zozbieral a test na detektore lži som absolvoval s výsledkom negatívny,“ opísal Ľubomír Galko v relácii Aktuality.sk »Na rovinu«.

O záveroch vyšetrenia na detektore lži informoval Ľubomír Galko delegátov kongresu liberálov (SaS) a protokol im dal k nahliadnutiu. V prípade, že tomu nebude brániť ochrana osobných údajov, bol Ľubomír Galko pripravený zverejniť výsledok tohto testu. ((Že by vedel, že ochrana osobných údajov tomu bude brániť? Tak aj bolo.))

V kauze odpočúvania vojenskými tajnými nešlo o odpočúvanie politikov/kolegov, ale iných civilných osôb. Ľubomír Galko po prevalení kauzy prišiel o ministerské kreslo zaslúžene. Bývalý prezident Ivan Gašparovič ho na návrh ex/premiérky Ivety Radičovej odvolal z kresla ministra obrany v novembri 2011.

Prokuratúra napokon podala v tomto prípade obžalobu na päť bývalých príslušníkov Vojenského obranného spravodajstva (VOS) spolu s jeho bývalým riaditeľom Pavlom Brychtom. Prokurátor Jozef Čentéš ale ešte pred tým zrušil Brychtovo obvinenie v časti, ktorá sa týkala odpočúvania novinárov denníka Pravda.

Ľubomír Galko medzi obvinenými a neskôr obžalovanými nefiguroval vôbec. Perfektné!

„Pre mňa je táto kauza od decembra 2015 uzavretá,“ dodal Ľubomír Galko. ((Aké geniálne!!!))

Prokuratúra obžalovala bývalých VOS-károv zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a poškodzovania cudzích práv.  Malo k tomu dôjsť tak, že sudcom dali schvaľovať odposluchy ľudí žiadosťami s predstieranými a vykonštruovanými dôvodmi. V prípade dokázania viny im hrozia štyri až desať rokov väzenia.

Medzi poškodenými sú novinári, bývalý riaditeľ spravodajskej televízie, bývalí spravodajskí dôstojníci, podnikateľ, sekretárka exministra Galka, či pracovníčka MH SR, ktorá mala na starosti vývozné licencie na zbrane.

Okrem spomínaných odpočúvaných ide aj o vodiča kamióna, ktorý počas jazdy išiel po ceste za Galkovým autom. Odpočúvanie bolo (podľa obžaloby) zamerané na monitorovanie názorov a vyjadrení záujmovej osoby, smerujúcej k politickej obrane SaS.

Táto veta z obžaloby sa dostala na verejnosť a spôsobila politický rozruch v parlamente.

Miškov v kauze vypovedal, že Galko priniesol zoznam odpočúvaných do centrály strany SaS a ukazoval ho spolu-straníkom. Galko to však odmietol potvrdiť.

Poslanci Smeru-sd chceli o Galkovi mimoriadne rokovať, ale pre informácie o jeho vážnom ochorení rokovanie vtedy odložili.

+

Mgr. Igor Matovič (OĽaNO ??? Majiteľ strany)

V relácii spomínal (13.1.2019), že Danko ukradol duševné vlastníctvo. Zámerne vyriekol „Slovenskú národnú straku“. ((Amorálne.))

„…Pôjde na Belize…“

Na margo Bugára – že je zradca. Aj vlastnú mater by predal.

„Aké obludy nám tam kandidujú…“

„Pre mňa je Harabín obluda.“ Len majiteľ strany nie je obluda (?)…

Členov SMER-SD nazval zločincami – zločinecká organizácia. Zločinec = kto sa ťažko previňuje proti právnemu poriadku (chytiť alebo odsúdiť zločinca), lotor, hovorovo/pejoratívne »gauner«, expresívne »lump«, »pekelník«, hovorovo »kriminálnik« (trestaný človek). Knižne zlosyn, pejoratívne hrdlorez (kto vraždí, hrdlo reže), gangster (kto predáva ľudí), vyvrheľ (kto je vyradený zo spoločnosti pre svoje nemorálne činy)…

+

27.5.2018 „Sme na chvoste, dramaticky na chvoste (pôrodnosť — počet detí na jednu ženu, pozn.)“ Pravdou je, že Slovensko je desiate od konca – takže – nie „dramaticky na chvoste“!

Slovensko 1.48

Chorvátsko 1.42

Luxembursko 1.41

Poľsko 1.39

Grécko 1.38

Cyprus 1.37

Malta 1.37

Portugalsko 1.36

Taliansko 1.34

Španielsko…

+

Spoločný príbeh pána Mgr. Igora Matoviča a Jozefa Majského sa začal v roku 2001. V tom čase bol Majský známy podnikateľ, ktorému sa začalo dariť v deväťdesiatych rokoch najmä vďaka kontaktom na politikov, najmä na vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara (75). Podnikateľ bol už vtedy a dodnes je vnímaný ako Mečiarov privatizér, ktorý sa spolupodieľal na tunelovaní nebankoviek B. M. G. Invest a Horizont Slovakia.

Jednou z najznámejších firiem Majského bola akciová spoločnosť Sipox Holding. Cez túto firmu vlastnil mnoho ďalších. Práve prostredníctvom Sipoxu Holding sa dostal v roku 1999 k trnavským automobilovým závodom TAZ. Areál rodina Majských vlastní a spravuje dodnes.

Práve na pozemky v oblasti TAZ mal zálusk Igor Matovič so svojou manželkou Pavlínou. V decembri 2001 uzavreli manželia Matovičovci s Majského firmou kúpnu zmluvu, ktorú má denník Plus JEDEN DEŇ k dispozícii. Igor Matovič s manželkou kúpili zastavané plochy s výmerou 5 188 štvorcových metrov. Za pozemky zaplatili Majskému milión korún a nejaké drobné v starej mene (34-tisíc eur). Zaujímavosťou je, že už v tom čase mal spomínaný majetok takmer dvojnásobnú hodnotu oproti cene, ktorú zaň Matovičoví zaplatili. Znalec nehnuteľnosť v tom istom mesiaci ohodnotil na sumu 1,8 milióna korún (59-tisíc eur).

V júni 2002 – štyri mesiace po krachu „nebankoviek“ a začatí trestného stíhania – Matovičovci obchod s Majského firmou zopakovali. Tentoraz podpísali zmluvu o kúpe 2 parciel v areáli s akciovou spoločnosťou Škoda-Sipox Holding. Takmer za 9-tisíc štvorcových metrov zaplatili Matovičovci opäť iba rovný milión korún (33-tisíc eur). Hodnota parciel však podľa znaleckého posudku, ktorý je súčasťou zmluvy, bola v tom čase viac ako 3,7 milióna korún (123-tisíc eur), čo je o 370 percent viac, ako bola kúpna cena zaplatená I. Matovičom.

Igor Matovič za obchodom s Majským nevidí nič zlé ((nechápe morálku/mravnosť/etiku!!!)). O predaji pozemkov sa VRAJ dozvedel z inzerátu. „Myslím, že to bolo v ponuke aj v našich inzertných novinách,” uviedol líder OĽaNO. Na pozemkoch VRAJ chcel stavať tlačiareň. „Priznám sa, že si už ani úplne presne nepamätám cenu. Ale bola to trhová cena, za ktorú pozemky kupovalo niekoľko stoviek ľudí v Trnave,” tvrdil. Dnes sú písané iba na jeho manželku, keďže politik previedol celý majetok v roku 2006 na ňu.

Hviezda Jozefa Majského začala žiariť už na konci socializmu – vtedy ešte pod menom Jozef Marhuľa. Po novembri 1989 začal život veľkopodnikateľa s novým menom. Cez spoločnosť Sipox Holding vlastnil množstvo iných firiem, ktoré zväčša skončili ako zadlžené a v likvidácii – naplatil účty, neodvádzal dane ani odvody. Trnavské automobilové závody, ale aj iné fabriky ovládol vďaka tomu, že sponzoroval stranu Vladimíra Mečiara HZDS.

Jeho hviezda začala zhasínať na jeseň r. 2002, keď ho zadržali v kufri auta na hraničnom priechode Bratislava-Berg a obvinili zo zosnovania zločineckej skupiny a z trestného činu podvodu v súvislosti s tunelovaním nebankových spoločností B. M. G. Invest a Horizont Slovakia. Za firmami stáli oficiálne Vladimír Fruni a Marián Šebeščák. Všetci páni sa mali obohatiť o 53-miliónov korún. Majský strávil 2 roky vo vyšetrovacej väzbe. Dnes je na slobode, proces pokračuje.

+

„Je za hranou akýchkoľvek zvyklostí, ak obviní akéhokoľvek politika z osnovania jeho vraždy na základe vlastných pocitov. Nechcem povedať, že vnútorných hlasov. Ale bez akýchkoľvek dôkazov,“ povedal v diskusii s publicistom Jurajom Hrabkom v TABLET.TV politický analytik Eduard Chmelár. Igor Matovič vyhlásil, že sa už nebude zúčastňovať rokovaní parlamentu, keďže sa mu na prechádzke so psom vyhrážal neznámy muž a on má pocit, že je za tým Andrej Danko (SNS), Robert Fico, alebo Robert Kaliňák (obaja Smer-SD). Priznal však, že žiadne dôkazy o tom nemá.

„Ak budeme toto tolerovať, tak sa tu naozaj každý môže postaviť pred kameru a povedať o niekom, že je vrah malých detí. A celá politická a mediálna scéna sa týždne bude zaoberať vecami, ktoré sú možno vycucané z prsta. To sú paranoidné metódy, ktorých by sme sa mali vyvarovať,“ dodal Eduard Chmelár na margo vyjadrení Igora Matoviča. „A šliapol vedľa aj tým, že ako človek platený z našich daní odmietol chodiť do práce. To by mu netoleroval žiadny zamestnávateľ na Slovensku, ani v priľahlom vesmíre,“ poznamenal Eduard Chmelár.

„To, že ste paranoidný, ešte neznamená, že vás nesledujú,“ reagoval Hrabko. Obvinenia Igora Matoviča neschvaľuje ani on, upozorňuje však, že v boji proti štátnej moci sa už môže oprávnene cítiť bezradný. Na poznámku, že tlak na lídra OĽaNO je často aj produktom jeho vlastných krokov – napríklad zákaz vnášania vizuálov do rokovacej sály nebol prijatý preto, že koalícii prekážajú v sále grafy alebo tabuľky, ale preto, že do nej samotný Matovič nosil billboardy, urážajúce politických oponentov -, Hrabko reagoval, že správanie lídra OĽaNO majú riešiť voliči vo voľbách, a nie poslanci hlasovaním. (???)

„Nepreceňoval by som voličov Igora Matoviča. Mám s nimi osobnú skúsenosť a myslím si, že hranica medzi nimi a medzi voličmi Mariana Kotlebu je veľmi tenká,“ reagoval Eduard Chmelár. Podobne ako Hrabko kritizuje kauzu parlamentnej pošty a únik Matovičových údajov. Dodáva však, že citlivé osobné údaje vynášajú v tomto volebnom období aj predstavitelia opozície.

Upozornil, že predstava o tom, ako jediný Matovič odhaľuje vládne kauzy, je mýtus. Podľa Chmelára najčastejšie len glosuje a komentuje prácu investigatívnych novinárov na mimoriadne frekventovaných tlačových konferenciách. „Je to deštrukčný typ politiky. Hnutiu OĽaNO sa môže dariť napádať moc, poukazovať na prešľapy, odkrývať zločiny, ale nemajú potenciál to zmeniť. Je kritik moci, ale nie alternatíva,“ povedal Eduard Chmelár.

+

Predseda strany OĽaNO, Igor Matovič sa po vražde Jána Kuciaka staval do role ochrancu novinárov a nepriamo obviňoval vládnu stranu SMER-sd z prepojenia na tento otrasný čin. Igor Matovič ale nedokáže zniesť kritiku voči svojej osobe. Novinár Martin Daňo po tlačovej konferencii povedal, že za vraždu Kuciaka je zodpovedný AJ Matovič. Predseda OĽaNO sa následne novinárovi vyhrážal, že keď to ešte raz zopakuje, rozbije mu hubu.

I.M.:„…Ak ma ktokoľvek bude verejne nazývať vrahom Jána Kuciaka, dostane po papuli, bez ohľadu, kto to je. Ak budeme tolerovať skrývanie sa rôznych psychopatov za akože novinársky preukaz a budeme im tolerovať, že môžu na kohokoľvek verejne vykrikovať, že zavraždil Jána Kuciaka, novinárskej obci len a len ublížime.”

+

Namiesto záveru: Mt 7, 16-20: Poznáte ich po ovocí. Veď či oberajú z tŕnia hrozná alebo z bodliakov figy? 17 Tak každý dobrý strom rodí dobré ovocie, kým zlý strom rodí zlé ovocie. 18 Dobrý strom nemôže rodiť zlé ovocie a zlý strom nemôže rodiť dobré ovocie. 19 Každý strom, ktorý neprináša dobré ovocie, vytnú a hodia do ohňa. 20 Teda po ich ovocí ich poznáte. (Koniec citácie Mt 7, 16-20)

*

Existuje iba jediný posvätný sľub – žiť v pravde a hovoriť pravdu. Všetky ostatné sľuby obmedzujú tvoju slobodu…

 

Interview s Radičovou zaujalo

02.12.2020

Zrejme som pani Radičovú nepoznal tak, ako by som si prial. Možno s tým súvisí spomienka na jej nedokončenú vládu SR, tento rozhovor s pani Radičovou priniesol pár prekvapení. To interview sa nachádza v článku – „Radičová: Politická kultúra vlády? Žiadnu nemá“ – gratulujem autorovi, titulok ako z učebnice! Určite zaujal a inšpiroval k prečítaniu aj [...]

A vraj že kukali na ostrý duel!

29.11.2020

Ó aká úľava, že som dnes nesledoval v televízii duel Robert verzus Véronique (duel je súboj alebo zápas, boj 2 protivníkov so zbraňami podľa dohovoreného aj času aj miesta aj druhu zbraní, pri dueli bývavali sekundanti, v takom dueli šlo vždy o úsilie prekonať súpera silou, v dueli si mohol podľahnúť alebo zvíťaziť, duel môže byť potýčkou, šarvátkou, pasovačkou, [...]

Námet na film, ktorý nikto nikdy nenatočí

27.11.2020

(Humor, satira, Paródia) „Sme radi, pani Dankowská, že ste konečne zmenili váš názor na našu spoločnú vec. Nie, nebojte sa! Hlavným cieľom je poraziť toho pobirmovanca z Topoľčian!“ Vyšetrovateľ vedel veľmi dobre, že obžalovaná Monyka Dankowská je silný súper a skôr »Rubikova kocka«, než slimák, zalezený pod chrastu, takže uvítal, že KONEČNE ju zlomili! [...]

Juraj Draxler, Ide o pravdu

Exminister Draxler v Ide o pravdu: Zrušenie prázdnin bude nevyhnutné, nevylučujem opakovanie školského roka

02.12.2020 22:00

Politickou prioritou vlády Igora Matoviča musí byť návrat detí do školských lavíc, a to čo najskôr, povedal v relácii Ide o pravdu exminister školstva Juraj Draxler.

EP-104239A_Plenary session

Orbánov človek po orgiách vystúpil z Fideszu

02.12.2020 20:28, aktualizované: 20:37

Tvorca maďarskej ústavy, ktorého zadržala polícia v Bruseli na homosexuálnych orgiách, sa vzdal členstva vo vládnej strane Fidesz.

Ischgl still best place for apr?s ski in 2016!

Vianočná lyžovačka v Rakúsku? Len pre domácich

02.12.2020 17:54

Slováci si cez zimné prázdniny v Rakúsku nezalyžujú. Viedeň ustúpila tlaku Berlína, Paríža i Ríma a pravidlá nastavila tak, že na svoje alpské svahy cez vianočné sviatky vpustí iba domácich.

Náhorný Karabach

Arménsko zrušilo časť obmedzení platných počas stanného práva

02.12.2020 17:45, aktualizované: 20:56

Obmedzenie vláda vyhlásila v septembri, keď sa v Náhornom Karabachu obnovili boje medzi Arménmi a jednotkami armády Azerbajdžanu.