(Pôvodne: »To aby sme sa nepovraždili«). „Nepotrebujeme mravnosť a náboženstvo abstraktne, v sústavách a v knihách, ale v živote, v hospodárení a v politike. Etika nie je pre písací stôl, náboženstvo nie je pre kostol.“ – T. G. Masaryk
Už som to kdesi v minulých článkoch naznačil, ale mnohí majú nejasnosť v rozlišovaní v etických nuansách (odtieňoch) reality, že niečo iné je ponímanie viny, obvinenia, zodpovednosti, súdenia či odsúdenia, nápravy viny atď v rovine k svetskému právu či zákonom – kde každý štát má svoju zbierku zákonov a svoj vývoj uplatňovania či vymáhania práva A POTOM je tu univerzálny, nadčasový pohľad na vinu či nevinu, univerzálne platné zákony aj zákonitosti…
A nezabúdam aj na určité vrstvy posudzovania – a to podľa toho, koľko komu bolo dané a od koho sa čo vyžaduje – v rámci jednej spoločnosti je inak braný nejaký primitív či chudák (nie je to myslené negativisticky) a inak ústavný činiteľ, prípadne génius, celebrita, či rôzne inak „obdarený“ jedinec…
Takmer by som zabudol – ale zdanlivá DROBNOSŤ – určite ste už začuli „Neznalosť zákonov neospravedlňuje“. To je myslené v svetskom práve, zákonoch, kde je vašou chybou, ak niečo neviete a mohli ste to vedieť. V univerzálnom ponímaní mravnosti – pred Bohom (ateista si možno povie pred Univerzom či pred Vesmírom) – ak si naozaj nevedel, bude ti to na ospravedlnenie, hoci by ťa svetsky odsúdili… Boh totiž vie absolútne presne ako to bolo.
Raritný pohľad na objektívnu realitu je na prvé počutie jemne prekvapivý: ak ste zločinec, spáchali ste niečo echt odporné, ale vás nechytili, nikto vás neobvinil, nikto vás nezavrel, prosto a jasne ste ušli pred trestom – tak z pohľadu sveta máte šťastie, hoci ste grázel. LENŽE vzhľadom na univerzum – povedzme vzhľadom k Bohu – nič neskryjete, nič vás nezmyje (jedine pokánie, to jest „dať veci primerane do poriadku“) a nič ste nevyhrali…
Kresťania katolíci majú spoveď (sviatosť zmierenia), kde ak príde previnilec do spovednice a vyspovedá sa pred Bohom za vypočutia kňazom, tak môže dostať milosrdné odpustenie od prípadných budúcich trestov na onom svete – ALE – nie je to automatické v zmysle „nemusíš nič a je to!“ Podľa Katechizmu katolíckej cirkvi musí „kajúcnik“ nie IBA oľutovať, čo spravil, ale ešte prv, ako prišiel k spovednici, tak mal dať do poriadku všetko to, čo bolo v jeho silách a možnostiach nápravy. Neviem úplne presne, ako to majú iné náboženské konfesie, ale nedá sa namyslene (povýšenecky) vykrikovať do súčasného sveta alebo spoločnosti, že katolíci to robia vždy a všetci DOKONALE – to by si totiž všimli aj neveriaci, ateisti, akíkoľvek neinformovaní spoluobčania – vypichnem meno „Zachej“, ktorý v biblii je spomínaný ako vzorový kajúcnik, ktorý vrátil tým, ktorých okradol, a to dvojnásobne…
Ale aby som nezabudol aspoň krátko spomenúť kľúčovú udalosť či MOMENT, ktorý vyvolal napísanie tohto článku – spomeniem vypočuté z médií:
Sudca Okresného súdu v Poprade Miroslav Radačovský po pojednávaní povedal: „Keby ja som bol prezidentom republiky a sudca, ktorýkoľvek iný, by zistil všetky skutočnosti a súvislosti tak ako ja, vzdám sa funkcie prezidenta republiky, nebudem sa uchádzať o žiadnu inú politickú funkciu, odídem do štátu, kde sa cítim dobre, napríklad do Spojených štátov amerických alebo Izraela a pozor, tým nechcem tvrdiť, že si vysoko nevážim americký alebo židovský národ, ale takto by som konal ja,“
Sudca Okresného súdu v Poprade pán Miroslav Radačovský sa po pojednávaní vyjadril k tomu, či sa môže Andrej Kiska proti verdiktu odvolať: „Môže sa tak stať podaním odvolania, ale ja som presvedčený, že pokiaľ tu niekto ma etiku, charakter, česť, tak nebude spochybňovať toto rozhodnutie.“
Reakcie prišli okamžite – ozval sa minister spravodlivosti, ozvali sa sudcovskí „kolegovia“, v rôznych podobách sa ozvali médiá. Takmer zhodne kritizovali, že sa sudca Radačovský vôbec opovážil čokoľvek na adresu prezidenta Andreja Kisku vysloviť.
Prvé, čo mi prichádza na um – či nemajú svoju mieru spoluzodpovednosti predovšetkým médiá – lebo azda sme si všimli, že po zadržaní podozrivých v kauze „Kuciak“ deň čo deň prezrádzajú „po kvapkách“ (občas tie kvapky majú bulvárne megarozmery) informácie – ktoré by mali zaznieť pred sudcom – obchádza sa to konštatovaním, že zdroj je anonymný…
Po druhé – pochybujem, že by sám sudca Radačovský zavolal či bežal za novinármi.
A svoje „spôsobil“ aj nenávistník alias »hater« alias diskusný extrémista alias profesionálny provokatér, ničiteľ diskusií (ktorý má 15 371 diskusných príspevkov, ALE pred odhadom 24-36 hodinami to bolo „iba“ 14 964 – rozdiel je kvôli jeho abnormálnemu obhajovaniu „miláčika“ Andrejka), jeho meno odmietam uvádzať, nech mu nerobím reklamu – ten tiež nepochopil, že na ústavného činiteľa môže byť EXTRA prísny meter, čiže zvýšená prísnosť nazerania na to, čo koná, činí, rozpráva, kam chodí, s kým sa stretáva a prečo, čo prípadne nepovie a s kým sa odmieta stretnúť a tak podobne atď.
Krátka ukážka z tvorby najextrémnejšieho hatera diskusií na stránkach Pravda:
Sudca je ŤAŽKO v poriadku!
V aute popradského sudcu Radačovského našla policajná hliadka v júli 1999 pri cestnej kontrole v Košiciach osemnásť skladačiek s 16,8 gramov päťdesiatpercentného kokaínu a nelegálne držanú podomácky upravovanú guľovú zbraň so štyrmi nábojmi.
+
Mňa mrzí to, že
vôbec nikoho NEZAUJÍMA:
– že ako je možné, že Kataster = ako štátna INŠTITÚCIA tieto 3 zmluvy zapísal!!!
– že ako je možné, že nekompetentný SUDCA tvrdí v rozpore so skutočnosťou, že je Franc údajne „Dobrý VLASTNÍK“, hoci 16 rokov neplatil ani DAŇ z NEHNUTEĽNOSTI!!!!!????
– že môže taký kriminálnik, ako je Radačovský vykonávať post Sudcu = ?????
+
Keby bol býval Kiska ticho, tak sa jeho spor zahrá do autu.
A
ak tvrdíš, že opozícia má blato a hnoj za ušami, svoje tvrdenie musíš podložiť konkrétnymi DôKAZMI,
pretože,
inak je to trestný čin ohovárania v zmysle § 373 Trestného zákona a opozícia môže na teba podať trestné oznámenie,… ((Koniec ukážky))
+
Minipoznámka – sám si pán hater neuvedomuje, že neznámy počet svojich „príspevkov“, kde uráža a klame, zavádza a obviňuje kadekoho (autorov aj debatérov) – a nepríde mu na um, že sám sa dopúšťa nie že IBA ohovárania, ale aj osočovania!
Nie je to tak dávno, čo sa nechal počuť pán Ing. Andrej Kiska, že od SIS údajne dostal potvrdenie toho, že jestvovalo prepojenie talianskej mafie a vlády Roberta Fica. »Diskusný hater« k tomu horlivo dodal zdôvodnenie:
Prezident SR je Muž štátu č. 1
a má na tajné INFO od SIS právo zo Zákona…
ZÁKON č. 46 NR SR z 21. januára 1993 o Slovenskej informačnej službe
§ 2
(5) Informačná služba poskytuje Národnej rade Slovenskej republiky, prezidentovi Slovenskej republiky a vláde Slovenskej republiky a jej členom informácie významné pre ich činnosť a rozhodovanie.
§ 4
(2) Riaditeľ je povinný podať v určenej lehote a požadovanom rozsahu informáciu, o ktorú písomne požiada:
a) prezident Slovenskej republiky,
b) predseda Národnej rady Slovenskej republiky,
c) predseda vlády Slovenskej republiky
+
ALE nikde sa nespomína: „Pán prezident, ak sa vám zachce, pokojne vyzvoňte do celého sveta, čo ste sa od nás dozvedeli – my sme pod ťarchou utajovaného mlčania – takže – ak by ste si čokoľvek prikrášlili, aj tak nesmieme dementovať vaše zneužívanie informácií – čo tam po tom, že znižujete dobré meno SR!“
Ale 35krát ti hater bude vypisovať a hromžiť – ako sa opovažuješ písať čokoľvek, čo je proti jeho idolu!?
Proti Kiskovi!
To nemyslíš vážne! ((V USA fanatický obdivovateľ až milovník preyidenta USA pána Donalda Trumpa rozosielal po domácky zhotovené bomby rôznym oponentom Trumpa – my na Slovensku máme šťastie, že fanatický milovník Kisku iba hatersky zločiní ostatným diskutérom aj autorom blogovských článkov))…
Tak súčasná parlamentná opozícia, ale aj značná časť médií, mnohí zanietení sympatizanti prezidenta Andreja Kisku – radi zabúdajú na relatívne dôležitú vec v pojme DEMOKRACIA, ktorú už v osemnástom storočí vyslovil Voltaire (vlastným menom: François-Marie Arouet): „Nesúhlasím s tým, čo hovoríš, ale do poslednej kvapky krvi budem brániť tvoje právo povedať to.“
Či opozičníci – alebo aj – denníky »sme« a eN-ko eliminujú iné názory, komplexne bojujú proti nim a ak by mohli, virtuálne by poslali do plynu v imaginárnych lágroch všetkých tých, ktorí nejdú v zhodnej myšlienkovej línii SPOLU s nimi. Čerstvo si pamätám poslednú tlačovku Fica, kde redaktorka Smečka sa pýtala po 777. raz, či v akomsi byte pil Fico pepsikolu alebo cocacolu, prípadne bylinkový čaj – hoci kauza „Gorila“ bola o dzurindovských šachoch okolo slovenských elektrární počas privatizácie! Podobne choro konajú kiskoidní trollovia, kde minimálne jeden z nich denne strávi hoci aj 15 hodín v trýznení ostatných nevinných…
Keď už som pri Voltaireovi – má mnohé a mnohé krásne výroky, ktoré by sa mohli spomenúť: „Len tí, ktorí sa chcú robiť významnými, prenasledujú iných.“ Pretlmočene „Len tí, ktorí sa chcú robiť významnými, lebo nie sú, tak prenasledujú tých, ktorí skutočne sú.“ („Nekonečná malosť má nekonečnú pýchu.“ (Voltaire))
Prezident Ing. Andrej Kiska je 4. prezident SR, do funkcie bol zvolený ako občiansky kandidát 29. marca 2014 a do úradu inaugurovaný 15. júna 2014. Dátum narodenia: 2. 2. 1963 (o 4 mesiace 56 rokov, ale vyzerá o čosi starší…) Narodil sa v meste Poprad, je rozhodne na tom echtovne inak. Síce sme si občania SR pred zákonom „rovní“, ale on ako PREZIDENT by mal byť pre všetkých ostatných spoluobčanov vzorom čistoty a bezúhonnosti. Ako občan má právo zdieľať všetky výhody právneho systému, teda aj prezumpciu neviny, ALE ako prezident by mal MAXImálne ctiť predovšetkým etiku aj mravnosť postu prvého občana SR.
Prezident, ktorý je vyšetrovaný a stíhaný, by sa jednoducho nemal zapájať do diskusií o kvalite súdnictva na Slovensku a nemal by sa štylizovať do role garanta stability súdnictva.
Takýto postoj vyvoláva pochopiteľné otázky o jeho nezávislosti či priamo zaujatosti v prepojení na riešenie akýchkoľvek káuz, v ktorých figuruje.
Na nič sa nehral? Nič nám nepredstieral? Svoje podnikateľské aktivity nám predstavil v ich presnej realite? Bol vyrovnaný? Chce vyhrať voľby parlamentné? Ešte v roku 2015 Andrejovi Kiskovi verilo 72 % respondentov. V priebehu 3 rokov jeho dôveryhodnosť klesla o 30 percentuálnych bodíkov! Keď sa stal Ing. Andrej Kiska v roku 2014 prezidentom, dôverovalo mu viac ako 70 % voličov. Podobnej obľube sa tešil aj v júni 2015. Polroka pred ďalšími prezidentskými voľbami je Andrej Kiska stále najdôveryhodnejším slovenským politikom, ale jeho podpora výrazne poklesla. Prieskum agentúry Focus ukázal, že nášmu najvyššiemu ústavnému činiteľovi v septembri 2018 „verilo“ približne 41 % opýtaných. Kiskova „dôveryhodnosť“ tak v priebehu necelých 4 rokov klesla o 30 % bodov a len tento rok sa prepadla asi o 12 %! Čo spôsobilo, že prezident stratil toľko prívržencov?
Medzi Andrejom Kiskom a Ficom, ktorý bol premiérom až do jari 2018, to stále iskrilo. Konfliktov medzi nimi sa za 4 roky nazbieralo dosť. Medzi tie najvypuklejšie a najdôležitejšie patril spor o nevymenovanie ústavných sudcov. Medzi ľuďmi silno rezonovala aj kauza vládneho špeciálu. Minister vnútra Robert Kaliňák s Ficom Andrejovi Kiskovi oprávnene vyhadzovali na oči, že vládny špeciál využíva na lety domov, do Popradu. Od prezidenta pýtali naspäť 1 milión eur.
„Nutnosť hovoriť, rozpaky z toho, že niet čo povedať, a snaha byť duchaplný – sú 3 veci, ktoré dokážu zosmiešniť aj najväčšieho človeka.“ (Voltaire)
najväčšou kauzou prezidenta Ing. Andreja Kisku boli jeho daňové problémy, na ktoré médiá v roku 2017 upozornil anonym. Kiskova firma KTAG sa neoprávnene snažila do účtovníctva zarátať aj veci, ktoré súviseli s jeho prezidentskou kampaňou. KTAG neskôr dlh na daniach a poistnom uhradila. Andrej Kiska nad konaním firmy vyjadril ľútosť, ale z univerzálneho pohľadu sa kajúcnosť neprevádza tým, že dotyčný vrhne všetky sily do vendety! Po kauze vládny špeciál a KTAG prezidentova dôveryhodnosť klesla z 57 % v januári 2017 na 45 % v októbri 2017. „Vojna“ medzi Ing. Andrejom Kiskom a Ficom vyvrcholila po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej – s ktorou Fico nemal totálne nič a bol by najväčším bláznom a samovrahom, ak by sa práve on chcel zbaviť kohokoľvek vraždou! Prezident Kiska spolu s ďalšími to spoločne použili proti nemu a ULICA dokončila extrémny nátlak na násilnú zmenu vlády SR. Pozoruhodné je, že nikto z médií, nikto z opozície, ale ani samotný prezident Kiska sa neospravedlnili Ficovi a koalícii, že niekto tak, druhý onak a ďalší všelijak neoprávnene použili nátlak a rôzne obvinenia, ktoré spájali Fica či vládu s krutou vraždou 2 mladých ľudí!
A načo?! Či nie?!
To prekvapenie, že celé mesiace vinili vládu z vraždy novinára a nakoniec sa hlavným podozrivým stal hybrid mafiána s moderným podnikateľom, ktorému závideli takmervšetyci ostatní tiežpodnikatelia, s ktorým Sulík chodil na raňajky a I. M. na debaty. To je šok.
Nech sa na to pozeráme akokoľvek, ak je ohrozením národnej bezpečnosti to, že niekto býva v tej istej bytovke, ako obvinený Kočner, tak potom ako klasifikovať to, že mafiáni počas Radičovej vlády spolurozhodovali o tých, kto ich má naháňať?
Prezident Ing. Andrej Kiska prijal s najvyššími poctami Tureckého diktátora Erdogana, ktorý presadil vo svojej krajine zákon, kde polícia môže strieľať do demonštrantov, ktorý podporuje korupciu v štáte, šíri akože-náboženskú, etnickú, rasovú neznášanlivosť, podporuje myšlienku integrácie mohamedánov v Európe bez primeranej asimilácie.
Prezident Ing. Andrej Kiska viacnásobne vykonal služobné cesty na Ukrajinu, ako najvyšší ústavný činiteľ SR. Pri návšteve sa vždy priateľsky vítal s prezidentom Ukrajiny Porošenkom. Slovne ho podporil a chválil jeho kroky a kroky politickej reprezentácie Ukrajiny za riešenie situácie na východe UA, ako aj za snahy implementácie UA do EÚ. Túto podporu vykonával s vedomím, že Ukrajina má vo svojich vojenských uskupeniach hnutia, ktoré sa otvorene hlásia k ideológiám nacizmu a fašizmu!
Prezident Ing. Andrej Kiska otvorene podporoval „Majdan“, ktorý vykonávali predovšetkým polovojenské neonacistické hnutia, hlásajúce sa k odkazu vojnového zločinca Banderu.
Dalo by sa pokračovať – ale nepíšem knihu ani seriál.
Ututlávať, zatajovať, utajovať… Bude sa klamať, ututlať, zahmlievať, prekrúcať, fabulovať, robiť všetko pre to, aby sme sa skutočnú pravdu nedozvedeli a Kiska chtiac nechtiac je v spoločnej tme svojich rovnako naladených.
Chceme aj naďalej, „aby sa nám žilo najlepšie v histórii“, a práve preto sme schopní a ochotní znášať čím ďalej viac a viac klamstiev a manipulácií.
Tak či onak, hlavná pozornosť bude zas a znova smerovať kamkoľvek, len nie k podstate problémov… (The End)
Na záver niektoré vysvetlivky:
Slovník slovenského jazyka (z r. 1959 – 1968)
rozpomienka, -y, -nok žen. r. vybavenie si niečoho v pamäti, v mysli, rozpamätanie sa, rozpomenutie, spomienka: milé, sladké r-y, živé r-y, trpké r-y r. (r-y) na mladosť (z mladosti), na detské hry, na staré časy, na vojnu; r. na starú mater (Kuk.)
Morálka – aktuálny stav mravného vedomia a mravných vzťahov, ktoré vládnu v spoločnosti. Na druhej strane súčasťou morálky sú aj morálne predstavy, ciele, mravné ideály, ktoré vyjadrujú určitú morálnu perspektívu. Mravnosť – je subjektívnym vyjadrením étosu v kontexte morálky spoločnosti, ktorej je mravný subjekt členom. Étos vyjadruje univerzálne, všeľudské základy morálky, ktoré sa týkajú predovšetkým humánnosti a sú konkretizované v jednotlivých druhoch morálky. Jeho vplyv na jednotlivca závisí od stupňa jeho mravnej vyspelosti. Je niečo autonómne (dotýka sa dobra, povinnosti) – zaväzuje nás vybrať si z možností. Pojem mravnosť sa často používa ako synonymum morálky. Hovoríme o mravnom, alebo morálnom probléme, skúsenosti, o mravnom alebo morálnom vedomí. Morálka v tomto používaní označuje oblasť ľudského života, ktorá je odlišná od iných (umenia, vedy, práva, náboženstva) – je to súhrn morálnych hodnôt, súdov, ideálov, cností ale i inštitúcií, ktoré určujú ľudské správanie a konanie. Do morálky patrí však aj nemravné – opak mravnosti.
Etiku ako filozofickú disciplínu chápeme ako filozofické skúmanie oblasti morálky, t.j. pýta sa na zdôvodnenie morálky. Podľa p. Dokulila je etika teória morálneho (mravného) jednania, pojmov, súdov, ktoré takéto jednanie reflektujú. Morálka je potom spoločensky vynútený súbor zásad, postojov a jednania jednotlivcov. Etika je teda nie len teoretická reflexia. Morálna teória je považovaná za abstraktnú štruktúru, ktorá akoby len podporovala, vysvetľovala, vyvracala platnosť pravidiel a zásad. Ak by sme len takto chápali morálnu teóriu, potom by ostali otvorené otázky motivácie, aktéra – konania. Morálna teória vyjadruje explicitne (výslovne) vždy aj nejakú univerzalitu. Morálne teoretizovanie je vždy súčasťou života, teda je prepojené aj s konaním ľudí. Morálne uvažovanie je súčasťou každého kroku, je len otázka či ho reflektujeme alebo nie (či s ním zaobchádzame alebo nie). V živote máme vždy dilemu – ako konať (v tom pomáhajú kódexy).
Ja viem tiež, o koho sa jednalo, hoci ho mám ...
Čo? Veď si ty sám v minulosti citoval z "Písma... ...
Vážení administrátori diskusií - prosím ...
Nie som na Tvoje"myslenie.,chápanie"nastavený....... ...
Padni komu padni! Mňa však vzhľadom aj na ...
Celá debata | RSS tejto debaty