Založ si blog

A že by aj na novinárov došlo?

Tak nám novelizovali tlačový zákon a vydavatelia s novinármi údajne „penili“ hnevom.

A v jadre: „ak periodická tlač alebo agentúrne spravodajstvo obsahuje nepravdivé, neúplné, alebo pravdu skresľujúce skutkové tvrdenie, ktoré sa dotýka cti, dôstojnosti alebo súkromia fyzickej osoby, alebo názvu, alebo dobrej povesti právnickej osoby, na základe ktorého možno osobu presne určiť“.

     „Treba zdôrazniť, že predmetom práva na odpoveď je len skutkové tvrdenie. Vylučuje sa teda odpovedať na hodnotiace úsudky. Právo na odpoveď je prvkom tlačového práva niektorých európskych krajín, napríklad Francúzska, ktorý vychádza zo zásady ‚audiatur et altera pars‘, teda ‚nech je vypočutá tiež druhá strana‘.“

Ak vydavateľ periodickej tlače alebo tlačová agentúra neuverejnia opravu, odpoveď, alebo dodatočné oznámenie vôbec, alebo ak nedodržia niektorú z podmienok na ich uverejnenie, má mať osoba, ktorá o ich uverejnenie požiadala, právo na primeranú peňažnú náhradu od 1660 eur do 4980 eur.

     Novela obsahuje aj možnosti, keď odpoveď uverejnená nemusí byť. Je to napríklad vtedy, ak nespĺňa zákonné náležitosti, smeruje proti skutkovému tvrdeniu uverejnenému na základe preukázateľného predchádzajúceho súhlasu žiadateľa o uverejnenie odpovede, či vtedy, ak by bol uverejnením odpovede spáchaný trestný čin, priestupok, iný správny delikt, alebo by jej uverejnenie bolo v rozpore s dobrými mravmi.

Ja osobne som uvítal aspoň aký taký pokus =okresať= novinárov – hoci – teraz vopred nikto nemôže vopred vedieť, ako sa to všetko vyvŕbi a či sa teda nastavia mantinely…

Nespomínam si úplne presne, kedy to bolo, ale pred krátkym časom som chcel kritizovať istú nemenovanú šéfredaktorku našich novín a – samozrejme – som ju aj citoval – ALE! – čuduj sa svete, administrátori mi (oprávnene?) zrušili článok – PREČO?! – pre hanlivé výroky a hanlivé slová a celkovo hanlivý zmysel informácií, pričom pôvodcom bol ktosi, koho som šiel kritizovať s priložením argumentov…

Ale ako som mal čitateľom vykresliť, čo dokázala písať ((nie jeden deň, nie jeden týždeň, nie jeden mesiac, ba ani nie jeden rok – a ani nechcem vedieť úplne presne, koľko rokov – ak si to niekto chce zistiť, musel by sám pátrať!)), ak by som ju necitoval? To nebolo iba o tom, že by som dal LINK a nech si to nájde čitateľ sám…

Obávam sa, že už som presvedčený o tom, že ak by sem na Slovensko prišiel bývať, pracovať a aj žiť nejaký Američan (prípadne inokrajec odkiaľkoľvek), tak nakoľko on nemá nadväznosť na prežité za ostatných minimálne 15 rokov, tak iba obtiažne by som mu mohol dôkladne vysvetliť, čo sa podarilo „niektorým“ médiám v „spracovávaní“ myslenia a názorov a postojov väčšiny obyvateľstva/občanov Slovenskej republiky… Dokonca azda aj propagandisti a demagógovia Tretej ríše Adolfa Hitlera by sa červenali hanbou voči tomu, čo naši „mnohí“ novinári dokázali minimálne za ostatných 12-15 rokov (a či nie aj za 30?)…

A čo je to za morálnosť, ak sa jeden z nich pýta: „Prečo si priznávajú právo na odpoveď – namiesto toho, aby chránili novinárov?“

Ja som nebol takzvane vycestovaný, nebol som mimo vlasti a nakopilo sa mi dosť postrehov, zážitkov, skúseností, čo všetko dokázali „porobiť“ niektorí páni či panie novinárky… (!)

V ostatnom čase a neupresním „čas“, lebo čas je občas údaj krehký a zraniteľný – mi to pripomína, ako keby novinárska obec bola akousi ďalšou MOCOU či veličinou, ktorá tu u nás hýbe dianím spoločnosti omnoho viac, než to ktokoľvek mohol tušiť ešte v Novembri 1989. Prečo novinári unisono/väčšinovo bijú iba do jednej časti politického spektra a zvyšok čo – vari má predplatené permanentky na výnimku? Benevolentnosť? Ide prioritne o peniaze? Kto dá, nech je z obliga? Alebo o čo išlo celý čas a o čo ešte len pôjde?

Novinár nie je alter ego pre Boha či Nedotknuteľnosť. Tu chýba už 30 rokov akýsi RÁD – pravidlá a poriadky alebo zákonitosti – čosi, čo by korigovalo aktivitu alebo až občasnú bezuzdnosť konania/písania niektorých novinárov…

Čo je to „aforizmy nenávisti“? Že by to vedel ten, kto vyznáva nenávisť, je to jeho pracovný nástroj a je za to aj platený – lebo je v tom geniálny, je v tom extrémne zručný, ba je za to AJ platený?

Už som sa napočúval N-tlačoviek a to, čo tam povyčíňali podaktorí novinárky či novinári – to nemá obdoby! A raz na TV NOE sa hrdil istý GERO novinárčiny – ako VRAJ raz vtrhol kamsi do miestnosti, kde vtedy chorý Mečiar bral lieky (lieky sa berú, aby pacientovi zlepšili zdravotný stav) – že vraj ako mu to „nandal“ a ako aj on bol tým, ktorý prispel k pádu Mečiara!!! Nuž, Mečiar je aj bol čím bol – ALE – ak novinár nemá zábrany v istých špeciálnych okamihoch, tak to všetko stojí za jedno megazrušenie, ničotu… A bol tiež jeden exot, ktorý stúpil naschvál politikovi, aby mohla jeho TV natočiť bulvárne zábery – rovnako amorálne ako TO to predtým…

Bludy a mediálna tyrania? Stačí si vyhľadať onen nemenovaný útočný denník a mať ich plátok za ostatných 12-15 rokov. Strach a hrôza (ako marťanské mesiace – Phobos a Deimos). Alebo „Hnus“.

A ešte tí bulvárne-útoční novinári, ktorí zneužívajú aj vraždu Kuciaka s Kušnírovou, aby si kopli do vybraných politikov – nie je tak trochu vinná aj novinárska obec, že sa stalo TO, čo skončilo onou vraždou? Na čo konkrétne myslím? Za ostatných 30 rokov som okrem čítania N-kníh videl aj neúmerný počet TV thrillerov, detektívok, krimináliek, filmov podľa skutočných udalostí a všetko to z celého vyspelého sveta – ak niekto na Slovensku už pred mnohými rokmi robil, ba aj teraz robí a aj chce robiť investigatívnu novinárčinu – AKO JE MOŽNÉ, že tí ohrození novinári nedodržiavajú rovnako prísne pravidlá a za bezpečnostných podmienok PODOBNE AKO TOMU JE v zahraničí (USA, Kanada, Južná Amerika, Japonsko, Austrália a podobne)?!

Podľa verejne dostupných informácií som totiž nadobudol podozrenie, že slovenskí „investigatívni“ novinári ako keby suplovali samovrahov či nebezpečne športujúcich alebo ignorantských motorkárov – vážne si ktosi na Slovensku namýšľal, že investigatívci v SR sú chránené územie či akási vzácna rastlina??? Tak mafiáni, ale aj gauneri, zločinci, prípadne aj nepodarení politici podobní zločincom sú aj v USA, aj v Austrálii, aj v Kanade, aj… aj… aj…. všade.

Tak prečo naša slovenská novinárska OBEC čakala až na to, čo sa stalo Kuciakovi?!

 

Krátko o dueli Harabin verzus Hlina, ktorý vyrážal dych

13.10.2019

Neviem úplne presne ako dlho má tatrojka novú taktiku či postoj k diskusiám aj duelom, ale čo predvádzala dnes pseudo-moderátorka, to nádherne odhaľuje, čo robí väčšina obyvateľstva (občanov) viac »

Teologický pohľad na príkro-objektívnu realitu súčasnej doby

12.10.2019

Zjv 22, 11-21: Kto škodí, nech škodí ďalej, kto je špinavý, nech sa špiní ďalej, spravodlivý nech ďalej koná spravodlivo a svätý nech sa ďalej posväcuje. 12 Hľa, prídem čoskoro a moja viac »

Mazurek? Je to možné? Je to naozaj tak?

07.10.2019

Nie som sympatizant ani propagátor kotlebovcov, k Mazurekovi som sa dostal nepriamo cez Fica (jeho nepochopený komentár rozsudku NS SR), Pellegriniho (nekolegiálna ignorancia ísť do hĺbky), ale viac »

Euro, peniaze, bankovky

Slovenská ekonomika bude rásť len o 2,6 %, prognózuje MMF

15.10.2019 17:48

Slovenská ekonomika podľa predpovede Medzinárodného menového fondu (MMF) v tomto roku reálne posilní iba o 2,6 percenta.

peniaze, kalkulačka

Niektoré firmy nebudú musieť overovať účtovné závierky

15.10.2019 17:43

Niektorým firmám ubudnú povinnosti v oblasti účtovníctva. Počíta s tým novela zákona z dielne ministerstva financií, ktorú schválil parlament.

Zrážka lodí v Budapešti

Za májovú nehodu lodí na Dunaji je zodpovedný kapitán plavidla Viking Sigyn

15.10.2019 17:31

Pri nehode zomrelo 26 Juhokórejčanov a dvaja maďarskí členovia posádky. Prežilo len sedem ľudí na palube.

klus

SaS navrhla za podpredsedu parlamentu Martina Klusa

15.10.2019 17:30

Hlasovať o tomto návrhu majú poslanci v stredu (16. 10.) doobedu. V pléne to oznámil podpredseda NR SR Béla Bugár (Most-Híd).