Založ si blog

Vražda excelentného novinára Khashoggia, vzdialená paralela Kuciaka?

(Vzdialená svetelné roky) Najprv si pripomeňme, čo sa stalo?

V utorok 2. októbra 2018 pán Jamal Ahmad Khashoggi (výslovnosťou približne: jamāl ḵāšuqji, po arabsky: جمال خاشقجي , narodil sa dňa 13. októbra 1958 – takže včera v sobotu by sa dožil 60 rokov(!)) vošiel do budovy saudsko-arabského konzulátu v Istanbule (kedysi dávno to bol Konstantinopol, Carihrad, Byzantion, Lygos… dnes je to najväčšie mesto Turecka, kde dnes žije viac ako 15 miliónov ľudí pod vládou diktátora Recepa Tayyipa Erdoğana).

Cieľom bravúrneho novinára Jamala Ahmada Khashoggia bolo získať potrebné dokumenty pre chystanú svadbu so snúbenicou. Morbídne by bolo poznamenať, že keby vstúpil hoci aj do severokórejského konzulátu alebo akéhokoľvek iného, ešte by žil.

Jeho snúbenica čakala vonku, kým vybaví, čo je nevyhnutné.

V momente, ako uzavreli saudsko-arabský konzulát (VEČER), snúbenica pátrala – čo sa asi stalo? Oficiálne jej oznámili, že pán Jamal Ahmad Khashoggi opustil konzulát iným (bočným?) východom…

Oficiálni zástupcovia tureckej vlády a príslušní bezpečnostní pracovníci sa vyslovili, že pán Jamal Ahmad Khashoggi neopustil saudsko-arabský konzulát, snúbenica spolu s priateľmi Jamala Ahmada Khashoggia trvali na tom, že stále chýba…

Podľa mnohých anonymných policajných zdrojov sa turecká polícia „oprávnene“ domnieva, že pán Jamal Ahmad Khashoggi bol brutálne mučený a neskôr aj zavraždený v rámci saudského konzulátu v Istanbule, a to pätnásťčlenným tímom, ktorý bol zo Saudskej Arábie prepravený na tú nechutnú „operáciu“!

V čom je teda vzdialená paralela (podobnosť) medzi Jamalom Ahmadom Khashoggim a slovenským Jánom Kuciakom?

Obaja komusi prekážali a ktosi sa rozhodol ukončiť ich život.

Rozdiel, a to veľký, bol v tom, že v zmysle tisícročia platných axióm „rímskeho práva“ sa vždy pýtame „KOMU TO OSOŽÍ?“, aby sme sa dopátrali skutočného či pravého páchateľa, vinníka, zadávateľa, pôvodcu nejakého zločinu – v tomto prípade „Kto zavraždil novinára?“

Na Slovensku s vysokou pravdepodobnosťou hlavným vinníkom je mafián, ale najviac to prospelo tak opozičným politikom, našim niektorým médiám a zahraničným silám, ktorým sa nepáči (a nepáčilo), kam SMERuje SR…

Novinár Ján Kuciak bol pred zabitím väčšine obyvateľov SR neznámy. Zaznávané neoficiálne zdroje opovážlivo tvrdili, že novinár Kuciak bol „IBA“ analytik – čosi ako živá »umelá inteligencia« – niekto, kto nechodil po svete a nerobil novinárčinu ako si to laicky väčšinovo namýšľame, ale výhradne vykonával rozbor získaných informácií (údajne Kanaďan Nicholson doniesol čosi novinárovi a ani nie za pár dní HO zrazu nebolo! – Nepodložené a nedokázané.).

Pán Jamal Ahmad Khashoggi bol »vyšší level«!

Pán Jamal Ahmad Khashoggi bol saudskoarabský novinár, autor, ba aj bývalý generálny riaditeľ a šéfredaktor Al-Arab News Channel. Slúžil tiež ako editor pre Saudské noviny Al Watan, premenil ich na platformu pre Saudskú progresívnosť.

Pán Jamal Ahmad Khashoggi utiekol zo Saudskej Arábie ešte v septembri v roku 2017, a to po tom, ako ho saudsko-arabská vláda zakázala na Twitteri a následne došlo k tabuizácii a cenzúre voči čomukoľvek, čo vyprodukoval. Kto má aspoň za atóm šajnu, čo je to islamský totalitarizmus – pochopí, prečo MUSEL ujsť.

Pán Jamal Ahmad Khashoggi bol extrémne významným kritikom mocného korunného princa Saudskoarabského kráľovstva – princa Mohameda bin Salmana a aj jeho kráľa Salmana – v štáte, kde oficiálne »národným náboženstvom« je islam (totalitná ideológia vychádzajúca z Koránu), ktorý oficiálne vyznáva 100 % obyvateľstva, ALE neoficiálne údaje sú nasledovné: sunnitskí mohamedáni 81,5 %, šiitskí mohamedáni 11 %, katolíci 3,5 %, 2,5 % hinduisti a 1,5 % budhisti…

Pán Jamal Ahmad Khashoggi kritizoval zásah Saudskoarabského kráľovstva v Jemene.

Pre Saudskoarabské kráľovstvo bol čímsi ako tŕň v telesnom otvore, ktorý nehodno verejne pomenovať nahlas. Novinár Kuciak nebol pre vládu SR zaujímavý, nebol pre ňu hrozbou a ak by aj pre niekoho, tak ktorýkoľvek jedinec by si radšej dal veci do poriadku, než by volil vraždu novinára.

Pokiaľ sa hmlisto pamätám – už pred rokmi som videl dokumentárny film nezávislých Američanov, ktorí (okrem iného) odhalili, že okrem špionážnych centier, bezpečnostných síl a oficiálnych ministerstiev obrany aj vnútra (vyspelých štátov) – jestvovali neoficiálne firmy v Indii, ktoré boli schopné koordinovať najšikovnejšie mozgy, ale aj akýchkoľvek odborníkov sveta – pre účely zločinu – a za to si vždy vypýtali „tučné“ bonusy… Je vysoko pravdepodobné, že tí, ktorí spôsobili/prikázali vraždu novinára Kuciaka – objednali si „know-how“ práve v takejto vysoko sofistikovanej mega-firme.

Ale novinár pán Jamal Ahmad Khashoggi bol významovo skôr saudsko-arabskou obdobou Kryla či Dubčeka, prípadne »original disident« – je jasné, že takéto prirovnania sú viac ako krívajúce, lebo poetika reality prevyšuje formálne termíny…

Narodil sa v Medine v roku 1958. Jeho dedko (starý otec) Muhammad Khashoggi, ktorý bol tureckého pôvodu, sa oženil so saudskou ženou a slúžil ako osobný lekár kráľovi Abdulazizovi Al Saudovi (! ! !), zakladateľovi kráľovstva Saudskej Arábie.

Už toto by stačilo na pochopenie môjho tvrdenia, že pán Jamal Ahmad Khashoggi bol „iná káva“ ešte prv, než sa na novinárčinu dal – SORRY – to sa o pánovi Kuciakovi nedá tvrdiť – toto nie je v duchu ponižovania či opovrhovania zomrelého!

Pán Jamal Ahmad Khashoggi bol synovcom neskorého významného obchodníka so zbraňami Adnanom Khashoggim, ktorý bol známy svojou účasťou na škandále Irán/kontrakt, ktorý mal v 80. rokoch 20. storočia čistú hodnotu 4 miliardy dolárov (!)…

Bratranec Jamala Ahmada Khashoggia – Dodi Fayed, sa „preslávil“ s britskou princeznou Dianou, keď boli obaja sprosto zabití pri autonehode v Paríži.

Toto zaváňa po lacných dobrodružných románoch, akých sa objavilo neúmerne dosť po takzvanej nežnej…

V roku 1982 získal Jamal Ahmad Khashoggi bakalársky titul v obchodnej administratíve z Indiana State University v USA…

Jamal Ahmad Khashoggi začal svoju kariéru ako regionálny manažér pre Tihama Bookstores od roku 1983 do roku 1984. Neskôr pracoval ako korešpondent pre Saudský úrad a ako asistent manažéra pre Okaz z rokov 1985 až 1987, ako reportér pre rôzne denníky a týždenníky, arabské noviny z rokov 1987 až 1990 vrátane Al Sharq Al Awsat, Al Majalla a Al Muslimoon.

Stal sa šéfredaktorom Al Madina v roku 1991 a jeho funkčné obdobie trvalo do roku 1999.

V rokoch 1991 až 1999 bol zahraničným korešpondentom v Afganistane, Alžírsku, Kuvajte, Sudáne a na Strednom východe, počas tohto obdobia slúžil so Saudskou spravodajskou agentúrou a možno aj s USA v Afganistane! Potom bol menovaný za námestníka šéfredaktora Arab News, slúžil v tejto funkcii od roku 1999 do roku 2003.

Pán Jamal Ahmad Khashoggi sa stal šéfredaktorom saudského denníka Al Watan na krátke obdobie, menej ako 2 mesiace, v roku 2003. Jeho funkcia šéfredaktora trvala len 52 dní, bol prepustený v máji 2003 zo strany Saudskej ministerky informácií, pretože dovolil, aby bol kritizovaný islamský učenec Ibn Taymiyya (1263-1328), ktorý je považovaný za „otca založenia wahhábizmu“. Tento incident viedol k pochybnej povesti na Západe ako k liberálovi

Pán Khashoggi odišiel do Londýna v duchu dobrovoľného vyhnanstva. Tam sa pripojil k tímu Al Faisala ako poradca, slúžil ako mediálny pomocník princa Turki Al Faisal

V apríli 2007 Khashoggi začal pracovať ako šéfredaktor v Al Watan po druhý raz.

17. mája 2010 Al Watan oznámil, že Khashoggi odstúpil ako šéfredaktor, ale bude sa „zameriavať na svoje osobné projekty“. Bol nútený odstúpiť z dôvodu oficiálnej nespokojnosti s článkami publikovanými v dokumente, ktoré kritizovali tvrdé islamské pravidlá kráľovstva.

Po druhej rezignácii z Al Watan v roku 2010 bol Khashoggi menovaný Al-Waleedom bin Talalom za riaditeľa Al-Arab News Channel v Bahrajne.

Bol tiež politickým komentátorom pre saudské a medzinárodné kanály, vrátane MBC, BBC, Al Jazeera a Dubaj TV. Od júna 2012 do septembra 2016 pravidelne publikovali jeho názov stĺpce Al Arabiya.

V decembri 2016 uviedol The Independent, citujúc správu z Blízkeho východu, že Khashoggimu zakázali saudskoarabské úrady zverejňovať alebo sa objavovať v televízii „kvôli kritike zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa“.

Kashoggi začal písať pre Washington Post v septembri 2017 a pokračoval ďalej, kritizoval blokády vedené Saudským kráľovstvom proti Kataru, spor medzi Saudskou Arábiou a Libanonom, diplomatický spor Saudskej Arábie s Kanadou a kráľovský zákrok proti disidentom a médiám. Kashoggi podporil niektoré reformy korunného princa, ako napríklad umožnenie ženám riadiť motorové vozidlo (auto), ale odsúdil zatknutie Saudskej Arábie Loujain al-Hathloula, Eman al-Nafjana, Aziza al-Yousefa a niekoľko ďalších obhajcov práv žien vo veci hnutia a kampane proti mužskému opatrovníctvu.

V rozhovore pre Newshour BBC Khashoggi kritizoval izraelskú osídľovaciu politiku na okupovaných palestínskych územiach. Khashoggi a jeho sympatizanti verili v zavedenie islamskej vlády zapojením do demokratického procesu, stal sa de facto vodcom saudskej pobočky mohamedánskeho bratstva. Korunný princ Mohammed nielenže odmieta wahhábizmus, považuje mohamedánske bratstvo za hlavnú hrozbu pre jeho víziu kráľovstva.

V roku 2018 založil Khashoggi novú politickú stranu s názvom Demokracia pre arabský svet, ktorá sa stala najväčšou politickou hrozbou pre korunného princa Mohameda.

Khashoggi sa v 80. a 90. rokoch 20. storočia spriatelil s Usámom bin Ládinom v Afganistane a Sudáne. V tom istom čase bol zamestnaný v saudských spravodajských službách, aby sa pokúsil presvedčiť bin Ládina, aby urobil mier so saudskou kráľovskou rodinou. Khashoggi niekoľkokrát novinársky rozprával s bin Ládinom. Takisto sa stretol s bin Ládinom v Tore Bore a znovu v Sudáne v roku 1995. Tvrdí sa, že Khashoggi sa raz pokúsil presvedčiť bin Ládina, aby prestal s násilím. (?)

Jamal Ahmad Khashoggi bol jediný nekráľovský Sauďan, ktorý vedel o úzkom rokovaní royalov s al-Káidou pri príležitosti teroristických útokov z 11. septembra 2001. Po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 sa oddelil od bin Ládina.

Ešte raz – nie je urážkou pána Kuciaka – ak napíšem, že pán Jamal Ahmad Khashoggi bol predsa len iný NOVINÁR a nie len preto, že Saudskoarabské kráľovstvo má 33 miliónov obyvateľov. A systém vlády, ktorá MUSÍ v modernej dobe rátať s protichodnými činiteľmi alebo silami, ktoré chcú toto kráľovstvo zlikvidovať či zmeniť.

Špekulácia – jedna by tu bola. Tak ako na Slovensku chcela zneužiť opozícia a boh-vie-kto ešte zo zahraničia kauzu vraždy novinára – tak je HYPOTETICKY možné, že Turecko chcelo takzvane našiť vraždu novinára Jamala Ahmada Khashoggia a vykonali vraždu v štýle „AKO BY TO UROBILI SAUDI“!

Je jasné, že dôkazy nejestvujú – ale – dávalo by to zmysel.

Jeden anonymný policajný zdroj tvrdil, že mŕtve telo Jamala Ahmada Khashoggia bolo rozkrájané na kusy a „ticho“ bolo presťahované z konzulátu a všetko toto bolo s „videozáznamom, aby sa dokázalo, že misia bola splnená a videopáska bola vyvezená z krajiny“…

Turecké úrady tvrdia, že bezpečnostné kamery boli odstránené zo saudského konzulátu v Istanbule a že tureckí zamestnanci boli náhle informovaní, že majú dovolenku v deň, keď Khashoggi zmizol počas pobytu v budove.

Dňa 7. októbra 2018 tureckí predstavitelia sľúbili, že uvoľnia dôkazy, že Khashoggi bol zabitý.

11. októbra agentúra Reuters uviedla, že tureckí úradníci vyšetrujú, či Khashoggiho Apple Watch odhalí informácie o tom, čo sa s ním stalo v rámci konzulárneho úradu v Saudskej Arábii, preskúmala, či by údaje z inteligentného monitoru mohli byť prenášané alebo do jeho osobného telefónu jeho snúbenice, Hatice Cengiz.

Dňa 12. októbra bývalý americký veľvyslanec v Saudskej Arábii Robert Jordan povedal, že má 95 % istotu, že Saudská Arábia dala zabiť Jamal Khashoggiho.

Saudská Arábia – korunný princ Mohammad bin Salman tvrdil, že Khashoggi opustil konzulát krátko po návšteve. Arabský novinársky jazyk 10. októbra 2018 v anglickom jazyku oznámil, že saudský veľvyslanec pri americkom princovi Khalidovi bin Salmanovi „odsudzuje“ škodlivé úniky a kruté zvesti o zmiznutí Khashoggi a že správy, ktoré naznačujú, že Jamal Khashoggi zmizol v konzuláte v Istanbule alebo že orgány Kráľovstva ho zadržali alebo zabili, sú úplne nepravdivé a neopodstatnené.

Turecký diktátor Erdoğan žiadal, aby saudská vláda poskytla dôkaz o svojich tvrdeniach, že Khashoggi opustil konzulát živý, čo turecká policajná CCTV nezachytila.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vyzval Saudskú Arábiu, aby „podporila dôkladné vyšetrenie zmiznutia pána Khashoggiho a aby bola transparentná o výsledkoch tohto vyšetrovania“.

Prezident Donald Trump vyjadril znepokojenie nad osudom Khashoggiho.

Senátorka USA Bernie Sandersová uviedla, že „zdá sa byť jasné, že saudský korunný princ Mohammad bin Salman cíti, že je podporovaný nespochybniteľnou podporou administratívy prezidenta Trumpa.“

Prezident Trump povedal novinárom: „Viem, že [senátori] hovoria o rôznych druhoch sankcií, ale [Saudi] vynakladajú 110 miliárd dolárov na vojenské zariadenia a na veci, ktoré vytvárajú pracovné miesta pre túto krajinu.“

Podľa BBC „Turecko dúfa, že bude podporovať spojenca NATO, USA, ale Saudská Arábia sa pravdepodobne stala najbližším spojencom Donalda Trumpa na Blízkom východe – a Washington sa môže v tomto štádiu zdráhať zvážiť proti Rijádu.“

Dňa 9. októbra Washington Post uviedol, že „americká spravodajská služba zachytila ​​komunikáciu saudských predstaviteľov, ktorí diskutovali o pláne zachytenia“ Khashoggiho. Nebolo jasné, či Saudi chcú zatknúť, vypočúvať Khashoggiho alebo ho zabiť, alebo či USA varovali Khashoggiho, že je cieľom.

Zaznamenané oznámenie sa považuje za dôležité, pretože Khashoggi je legálnym rezidentom v Spojených štátoch, a preto má nárok na ochranu. Podľa úradníkov NSA bolo toto varovanie o hrozbe oznámené „Bielemu domu“ cez oficiálne spravodajské kanály.

Podľa Rami George Khouriho, profesora žurnalistiky na Americkej univerzite v Bejrúte, „Prípad Jamal Khashoggi je, bohužiaľ, len špičkou ľadovca… to bude ten najdramatickejší príklad trendu, ktorý prebieha najmenej 30 až 40 rokov, ale ktorá vystupňovala pod MBS,“

odkaz na saudského korunného princa Mohameda bin Salmana.

Stručný záver? Nech Jamala Ahmada Khashoggia zavraždili Turci, alebo to urobili na príkaz princa MbS, prípadne to mohli byť akíkoľvek sprisahanci – SVET prišiel o novinára, ktorý pôsobil pomerne dlhú dobu a zanechal po sebe kus roboty pre značné množstvo svojich a za omnoho ťažších podmienok, než sa Európanom môže zdať či snívať…

A jeho úkladná vražda bola v morbídnom štýle Brejvika, nehodná súčasnosti.

 

 

Keď záchrancu asi nikto nezachráni

23.08.2021

Priznávam sa, že vôbec neviem, ako toto popísať a vystihnúť. Pred týždňom som sa vracal z centra mesta a celkovo som dumal nad X vecami, čo ďalej, čo nezabudnúť, čo vynechať, ako zvládnuť nenapísaný „program“ a totálne som si neuvedomil, že práve zažívam úpal… vonku bolo odhadom 32 stupňov a ten stav som si nevšímal príliš dlho… Po príchode [...]

3 x 321 slov Ľudu

12.03.2021

„Kto je vinný? Ak sa nemýlim, premiér Ingwarr Patovič krátko po začiatku epidémie sa postavil pred kameru a vyhlásil, že vzhľadom k vážnosti situácie berie organizáciu boja s »hnusobou« na seba.“ Ľud odkazuje: „Tráp sa so svojimi problémami, lebo je sa čoho báť!“ „If you have any doubts, speak the trut.“ Psychológ Kleinman na adresu Igora Narcisoviča (OĽaNO [...]

Chuck Norris sa pýta „Ako ste mohli voliť Igora *atoviča? “

10.03.2021

(Humor*mišung, Paródia) Pôvodný názov „Chuck Norris verzus Igor Patovič.“ Carlos Ray alias „Chuck“ Norris (* 10. marec 1940) dnes oslavuje narodeniny, americký akčný herec, skvelý majster bojových umení, spisovateľ, športovec, podnikateľ, mediálna osobnosť. Je hlavnou postavou televízneho seriálu »Walker, texaský ranger«. Preslávil sa svojim kopom z otočky aj [...]

putin, kim

Putin podal Kimovi pomocnú ruku: Zablokoval dohľad OSN nad sankciami voči KĽDR

28.03.2024 22:10

Kroky Ruska podľa hovorcu amerického ministerstva zahraničných vecí Matthewa Millera "cynicky oslabujú" medzinárodný mier

Juraj Blanár

Blanár: Vstup do NATO bol významný krok, potvrdzujúci váhu aj dnes

28.03.2024 21:53

Aliancia je predovšetkým obranná a mierová organizácia, zdôraznil minister.

Izrael Palestína Hamas Vojna humanitárna pomoc

Súdny dvor nariadil Izraelu, aby nebránil humanitárnej pomoci smerujúcej do Gazy

28.03.2024 21:38

Hlavný súdny orgán OSN reagoval na podnety Juhoafrickej republiky. Tá obvinila Izrael z genocídy.

Tragická nehoda slovenského autobusu v Chorvátsku.

Autobus v JAR sa zrútil z mosta, zahynulo 45 cestujúcich

28.03.2024 21:15

Nehodu prežilo len osemročné dieťa, ktoré záchranári previezli s vážnymi zraneniami do nemocnice.

matthew1801

boh stvoril humor

Štatistiky blogu

Počet článkov: 308
Celková čítanosť: 1404808x
Priemerná čítanosť článkov: 4561x

Autor blogu