Založ si blog

Havran verzus Kuffa. Načo kontrasty a paradoxy?

Priznávam, že keď som čítal prvý raz »havraní výplod«, vôbec sa na mňa nechytal. Až reakcie čitateľov zapôsobili sťaby lusknutím prstov, až vtedy ma brnklo.

44ročný Michal Havran údajne študoval teológiu v Strasbourgu (univerzita Marca Blocha, ktorý bol francúzskym historikom). Doktorantúru v Paríži nedokončil. Ak by som mal svojsky subjektívne superstručne krátko označiť M. H. – „to je ten, čo všetko vie, všade bol, všetko videl, takmer všetko dokáže a rozprávať vie ako alahojdný ajatolláh“ – a pokojne by ma mohol zažalovať. Lenže práve to je znak aj výsada subjektívneho hodnotenia, ktoré je odo mňa pre mňa a nikdy by som nevzal peniaze od nejakej firmy za také „písačky“, lebo by som sa cítil amorálne, ba až oplzlo. Netvrdím, že môj subjektívny pocit je jediný možný a správny a pravdivý.

Lenže Michal H. sa opovážil šprihať nielen na Kuffu, ale rovno na plejádu katolíkov kresťanov. A bez adekvátnych dôkazov je Kuffa (podľa neho) – „…vyšinutý metafyzický predátor, ktorý nenávidí svet, nenávidí ľudské spoločenstvo, štylizuje sa do polohy Jána Krstiteľa a každý deň vyvoláva v mnohých veriacich ľuďoch pocit, že to, čo hovorí, nie je viera našich spoločenstiev a našich farností, ale šialená póza potulného kazateľa z konca renesancie pripravujúca ľudí na skorý Kristov návrat.“

Nuž, nemám úplne všetky možnosti, aby som sa na svojej koži skrz zážitky či skúsenosti sám presvedčil. Neviem úplne absolútne, či naozaj nenávidí svet a aj ľudské spoločenstvo. Pripustil by som iba ak minimalistickú možnosť, že Kuffa sa snaží oslovovať tak, ako mu „zobák narástol“ – ako to znie v slovenskom prísloví…

Nerozumiem havranej výčitke „Veď nikto iný to vlastne nerobí, doktor Okruhlica neexistuje, desiatky asociácií nepracujú, dobrovoľníci, liečby, ubytovne pre bezdomovcov, pre chorých, len on, naša Matka Tereza, obklopený neborákmi a žobrákmi.“ Okruhlica síce robí svoju prácu, ale ja subjektívne vidím (keď ho počuť v rádiu alebo vidno v TV) iba odborníka špecialistu a je to iba jeho robota, keď mu skončí šichta, ide domov a baví sa po svojom. Netvrdím o Kuffovi, že je svätý, lebo som ho osobne nezažil a mnohé sprostredkované reči sú skôr súčasťou propagandy alebo chválenia. Kto chce, je s ním, kto nechce, ide od neho. Značne pochybujem, že by nútil, priväzoval a ani nevynucuje. To by sa azda za tie dlhé roky našiel niekto – ešte aj na matku Terezu prezradili britskí novinári, že bránila dať pacientom lieky, ktoré dostala od britských darcov – ale nebol som tam a mám to takzvane z druhej ruky. Tak či tak, iba Boh „na betón“ vie, ako a čo kde bol a ako. Havran sa nepresvedčil na vlastnej koži, či tie neziskovky a ubytovne a dobrovoľníci – či robia všetko tak – ako sa to v jeho hlave zoradilo. Ja som o tom počul od tých, ktorí „museli“ využiť ich služby a chodili mi po chrbte mrazy aj mraziská. Ani tam nie je všetko ideálne a vyčačkané a naružovo vymaľované.

Knokautoval sa nám „havranček“ ohľadne tej bábiky – na fotke je ľahko preľahko viditeľné takzvané pražské jezuliatko – to sa nám pán publicista nenamáhal ani nájsť si cez pána Googlea, čo to vlastne z kultúrno-historického uhlu pohľadu bolo aj je? Rovnako ako iné sochy, aj „bábika“ iba napomáha ľudskej mysli povzniesť sa kamsi do hĺbky či výšky. Nič viac a nič menej. Až tenktorý jedinec, ak by sa upínal na vec hmotársko-prízemne, až vtedy by šlo o modloslužbu. To v Strasbourgu nevyučovali? Že by mali svoje slabiny? Možno hej, možno nie. Alebo havraní študent iba nedával pozor?

Kňaz Marian Kuffa určite nie je dokonalý, on nie je Boh, nie je majiteľom vesmíru a priľahlých paralelných kozmov, nemá na všetko absolútne riešenia a ak aj išiel podporovať do parlamentu kotlebovských poslancov, ktorí navrhovali zákaz potratov – pochybujem, že by automaticky schvaľoval „kotlebovcov“ so všetkým, čo s nimi súvisí.

Videl som homíliu („kázeň“) od Kuffu zo dňa 20. mája 2018 na tému „Duch svätý“ a pripomenulo mi to aj fakt, že v dejinách sme tu mali všelijakých svätých, prípadne „milovníkov božích“ – Don Bosco, páter Pio, ale aj Ignáca z Lozoly, či Savonarolu kontra Františka z Asisi… Aj dnes platí, koľko žije v práve prebiehajúcej súčasnosti ľudí, toľko originálov. A vari dobre, že niet robotov, bábok, cyborgov – aspoň zatiaľ to nie je. A kto aspoň trochu tuší o Bohu Duchu svätom, ten možno vycíti aj to, že „Boh Láska“ vie šepkať do každého uška a má „recept“ na akúkoľvek bytosť – ale je to vecou viery, pár ľudí azda aj zažili sami na sebe…

Netuším ani to, odkiaľ vzal Havran, že „Herečka Fialová je posadnutá zlým duchom“? Tvrdí o Kuffovi, že to on o nej tak povedal? Kto dnes vypátra, či mal Kuffa totálne všetky informácie, aby to mohol „bohorovne“ tvrdiť a s istotou? Pochopiteľne, kňaz Kuffa je takisto omylný. Ale havraní komentár budí pochybnosť.

Nechápem zbytočnú urážku poslanca Blahu – hoci je z iného politického košiara, podľa ústavy a aj „Deklarácie ľudských práv a občianskych slobôd“ má rovnaké primerané právo na názory + postoje + vyjadrovanie sa TAK ako ho má aj Michal Havran mladší. Že by liberál aj študent teológie zo Strasbourgu nerozumel tak jednoduchej záležitosti?

Áno, mohla by mu „vrchnosť“ povedať, aby prestal. Alebo aby zmenil či umiernil svoje reči. Ale dôkaz o jeho šialenstve Havran nepredložil.

Ja osobne by som mohol popísať, čo všetko a aj prečo vyčítam podaktorým katolíkom a pokojne aj kresťanom (nie však totálne všetkým a nie vždy, také absolutizmy by som si zásadne odpustil). Ale to je na širší rozsah a sem sa to akosi nehodí. Dovolím si iba jeden jediný náčrt: pápež (societas Jesu) vyslovil „blud“ o tom, že nereálny Alah a „náš“ Boh je jedna a tá istá entita, hoci hlbšie uvažujúci poslucháč môže skonštatovať, že Jorge Mario Bergoglio vychádzal AZDA z iného východiska – „Ak je Boh, tak môže byť len jeden jediný a pre všetkých a všetko a vždy“ – áno, ale to neznamená, že sa volá „Alah“ a iba z politických dôvodov si namýšľal pán Bergoglio, že to môže pomôcť pri zmierňovaní existujúceho napätia vo svete.

Popri pápežovom blude sa Kuffa zdá ako rozprávkovo znovuzrodený misionár zo stredoveku – ALE – jedine tak vo filme nejakého treťotriedneho režiséra z predmestia Los Angeles…

(napísal Matthew Di Mateo 9.7.2018 večer)

Zdroj: (https://komentare.sme.sk/c/20858569/poslite-kuffu-do-cirkusu.html#ixzz5KgRV9lHm + https://www.youtube.com/watch?v=ap-OoI8zQWg)

 

Imaginary insights into the raven (part 17)

19.07.2018

Pobúrenie vo mne vyvolala tvoja idea: „Atentáty z Nice, Paríža a iných miest sú dôkazom životaschopnosti kozmopolitnej kultúry a európskej identity.” To je umelé prerušenie verejného viac »

Puhuvaa peiliä. Kto chce hovoriace zrkadlo?

16.07.2018

Šéf konkurenčného „bohorovného“ denníka sa krátko po masakre redaktorov „Capital Gazette“ v meste Annapolis (usa) vyslovil, že »Kritickí novinári sú očami, ušami a ústami verejnosti viac »

Omyl Kuffu, omyl Havrana a aj omyly ďalších

13.07.2018

Kto čítal Havranov článok v Denníku SME: »Pošlite Kuffu do cirkusu«, vie veľmi dobre, v čom pochybil Michal Havran mladší. Pojem „hanobiť“ = hrubo znevažovať, urážať, špiniť. viac »

SR, 84. schôdza, vláda, zasadnutie, Robert Kaliňák

Kaliňák: Noční vlci sú rizikom pre Ukrajinu, nie pre nás

20.07.2018 20:00

V tom, že kamarát Roberta Kaliňáka vedie pobočkou Nočných vlkov na Slovensku, nevidí exminister vnútra nič protizákonné.

amesbury

Muža, ktorý sa v Amesbury otrávil novičkom, prepustili z nemocnice

20.07.2018 19:14

Charlieho Rowleyho spolu s jeho priateľkou Dawn Sturgessovou našli 30. júna v bezvedomí v ich dome. Sturgessová medzičasom otrave novičkom podľahla.

mayová

Briti využívajú deti na špionáž proti teroristom

20.07.2018 19:04

Niektorí detskí špióni nemajú ani 16 rokov.

vlajka, turecko, istanbul, holandsko, konzulát, ambasáda

Holandsko a Turecko oznámili obnovenie diplomatických vzťahov

20.07.2018 18:35

Turecko a Holandsko oznámili, že po viac než roku opäť obnovia vzájomné diplomatické vzťahy.

matthew1801

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 4705x
Priemerná čítanosť článkov: 1176x

Autor blogu

Kategórie

Archív